Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni Jas-Mos?

W jastrzębskim magistracie odbyło się spotkanie prezydent Anny Hetman z włodarzami gmin Mszana i Godów oraz przedstawicielami JSW i SRK w sprawie terenu po kopalni Jas-Mos. Co ustalili uczestnicy spotkania?

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni Jas-Mos?
Spotkanie na temat terenów po KWK Jas-Mos odbyło się 19 czerwca. fot. UM Jastrzębie-Zdrój

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni JAS-MOS?

Kompleksowe i efektywne zagospodarowanie terenów po kopalni JAS-MOS od lat jest naszym priorytetem - podkreślają urzędnicy. W sprawie terenów po kopalni JAS-MOS problem jest jeden, ale całkiem spory. Miasto posiada tylko niewielką ich część, a reszta podzielona jest pomiędzy spółki SRK, JSW, a także gminę Mszana i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. 

Rozmowy toczą się wielotorowo, od przekazania całości terenu będącego w zarządzie SRK wraz z wszystkimi konsekwencjami formalnymi, prawnymi i podatkowymi z tym związanymi samorządom na terenie, których leżą konkretne działki. Poruszano także kwestie przekazywania terenów etapowo zgodnie z harmonogramem SRK. Omówiono także możliwość przystąpienia SRK i JSW do porozumienia podpisanego przez Jastrzębie-Zdrój, Mszanę, Godów, Świerklany i KSSE we wrześniu 2021 roku w zakresie współpracy przy realizacji wspólnego projektu na terenach poddanych skutkom eksploatacji górniczej.

Zmiany w przepisach

- Kluczowe dla sporządzenia przez KSSE programu funkcjonalno – technicznego dla tych obszarów, umożliwiającego aplikację o środki zewnętrzne oraz przygotowanie terenu pod inwestycję jest właśnie kwestia własności terenów, które są w posiadaniu JSW lub SRK. Jeżeli chodzi o objęcie terenów (nie tylko tych) statusem specjalnej strefy ekonomicznej, to po ponad 20 latach funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. 2020 poz. 1752 z późn. zm), dokonano zmian w instrumencie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w celu dostosowania przepisów do obecnej sytuacji rynkowej i do potrzeb przedsiębiorców - wyjaśnia Dominika Glądała, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji.

- Nowelizacja umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski, przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych, z zastrzeżeniem obszarów występowania złóż kopalin (chyba, że inwestycja dotyczy tychże złóż). Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) pozostają w mocy aż do końca 2026 roku. Dodatkowo w nowelizacji z dnia 31 lipca 2019 r. dopuszczono wsparcie również dla inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, tym samym znacznie rozszerzono ofertę lokalizacji, w których przedsiębiorcy mogą otrzymać zwolnienie podatkowe - dodaje Dominika Glądała. 

Co dalej?

Zgodnie z deklaracją przedstawicieli SRK wskazane kierunki dalszych prac zostaną przekazane do decyzji Zarządu Spółki. Przedstawiciele SRK wskazali, że zgodnie z procedurami spółki może to zająć około 2 tygodni i z początkiem lipca będzie możliwe ukierunkowanie prac. Równolegle samorządy z KSSE rozpoczęły prace nad nowelizacją porozumienia rozszerzając je o JSW i SRK.

- Jastrzębie-Zdrój od samego początku nalegało i czyniło wszelkie starania ku temu, aby te dwie spółki, jako właściciele wskazanych terenów były również sygnatariuszami porozumienia 2021 roku. Zapadły jednak wówczas inne decyzje. Niezależnie od powyższego miasto ubiega się o przejęcie szybów na KWK Jas-Mos oraz wskazuje tereny potencjalnym inwestorom. Zgodnie ze studium większość tych terenów ma przeznaczenie pod inwestycje, co zostanie potwierdzone stosownymi zapisami w planie zagospodarowania na którym prace trwają - zaznacza Dominika Glądała.

Planowane przez SRK zakończenie oczyszczania terenów po KWK Jas-Mos to 2025 rok. Niezależnie od prowadzonych rozmów Prezydent Miasta wraz z Stowarzyszaniem Gmin Górnych w Polce podejmuje działania zmierzające do zmiany ustaw, umożlwiających szybsze przekazywanie terenów samorządom, bez obciążeń finansowych oraz szybsze ich zagospodarowywanie.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Henryk@12 (89.64. * .111) 29.06.2023 12:44

Gminy górne w polce, gdzie, i co to

~do_Gabriela19 (185.126. * .211) 28.06.2023 20:48

a kaczyński z organem sobie robił zdjęcia bo to byli i są najlepsi kumple zapomiałeś ośle
tylko jakoś w tvp cisza, zapomnieli.......

~Gabriela19 (46.204. * .238) 28.06.2023 20:22

Zero,Nic,Dno,Kapa,niemiecki taniec.na szkolenie.
Jak mu,no temu POwskiemu Unijnemu sługusowi a no Buzek on się fotografował z Anną prezydent i wymyślali w tym miejscu cuda na kiju i gruszki na wierzbie .

121210416 28.06.2023 12:48

Nic nie wynika ,będą to w łapać trzymać i narzekac że miasto nic nie robi.Banda spekulantów.

~Soil (188.146. * .54) 28.06.2023 08:09

Pani Prezydent powinna w końcu się obudzić. Spółki górnicze różnej maści, to nie dobroczyńcy miasta ale zwykle pasożyty, które piją krew dopóki nosiciel nie padnie. Widać to na każdym kroku jak dewastują to umęczone miasto. Nic nie wnosząc dla niego, poza brudem, smrodem i szkodami. Doliczmy do tego utrwalanie specyficznej spolecznosci związanej z górnictwem. Nie wykształconej, roszczeniowej, niezdolne do konkurowania na współczesnym rynku pracy.

~Bungabunga (188.146. * .54) 28.06.2023 08:02

Przecież oni tego nie przekażą, bo koryto by im się skończyło. Będę zwlekać, kluczyć ile się tylko da, aby doić skarb państwa z kasy na likwidację. Im dłużej to robią tym dłużej mogą doić

~MamyŁaźnieToWystarczy (89.64. * .123) 28.06.2023 05:54

I TAK OD LAT W TEMACIE

Jedzą, piją, lulki palą, Tańce, hulanka, swawola; Ledwie karczmy nie rozwalą, Cha cha, chi chi, hejże, hola!

~CzyżA (95.160. * .109) 27.06.2023 21:19

Ja bym tam zrobił farmę wiatraków albo fotowoltaiki na miejscu spółki JSW

~Skarbnik (79.184. * .70) 27.06.2023 18:11

Miało być wielkie centrum logistyczne , lądowisko dla dronów i co tam jeszcze miało nie być .Wiecie co będzie ? będzie to co zostało po KWK Moszczenica tyle będzie .

~Paracetamol (46.114. * .135) 27.06.2023 17:30

Nic nie wynika

~nizogin (31.174. * .242) 27.06.2023 16:54

co wynika ? Kolejna fotka naszej podstarzałej prezydentki

~perfektmen (89.72. * .171) 27.06.2023 16:20

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni Jas-Mos?
Nic, a czego się spodziewaliście? HA HA HA