Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Pełny bonclok”, czyli wszystko, co najsmaczniejsze w kuchni śląskiej. Rozmowa z Anną Lerch-Wójcik

Książka Anny Lerch-Wójcik pt. „Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju” cieszy się niezmienną popularnością. Niedawno została wznowiona, dzięki czemu może trafić do zainteresowanych. O książce rozmawiamy z jej autorką Anną Lerch-Wójcik, jastrzębianką i absolwentką etnologii na Uniwersytecie Śląskim.

„Pełny bonclok”, czyli wszystko, co najsmaczniejsze w kuchni śląskiej. Rozmowa z Anną Lerch-Wójcik
Anna Lerch-Wójcik, autorka książki pt. „Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”. Fot. A. Lerch-Wójcik

- Jaka potrawa wydaje się pani najbardziej śląska?

- Ślązacy są oszczędni i nie marnują jedzenia, dlatego to wodzionka, nazywana w niektórych domach brołtzupą, może uchodzić za jedną z najbardziej śląskich potraw. Jest szybka w przygotowaniu, bo do jej zrobienia potrzebny jest tylko czerstwy chleb, wrzątek, czosnek, dowolny tłuszcz i przyprawy. Nie wymaga nawet gotowania. Dzięki miłości Ślązaków do wodzionki suche sznitki, czyli kromki chleba, nigdy się nie marnują. Zupełnie inną potrawą, bo robioną z wykorzystaniem produktów uchodzących dawniej za luksusowe, jest szpajza. Są dwa rodzaje szpajzy: cytrynowa i kakaowa. Szpajza cytrynowa to deser z jajek z dodatkiem soku z cytryny, podany z owocami, bakaliami i bitą śmietaną. Do kakaowej dodaje się kakao, czekoladę, spirytus i dużą ilość bakalii.

Szpajza czekoladowa - przepis na nią znajdziecie w książce pt. „Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”. Fot. A. Lerch-Wójcik

- Jaki zwyczaj typowo śląski jest jeszcze żywy na naszych terenach?

- Wciąż żywym zwyczajem wśród tutejszych rodzin, zamieszkujących najczęściej tytułowe podmiejskie dzielnice Jastrzębia-Zdroju, jest przedweselny zwyczaj dzielenia się kołoczem. Jak nakazuje tradycja, około tydzień przed weselem para młoda chodzi z kołoczem, czyli roznosi gościom weselnym, sąsiadom i znajomym świeżo upieczone ciasto drożdżowe ze specjalnymi nadzieniami i z przyrumienioną, maślaną kruszonką na wierzchu. Z okazji wesela wypieka się najczęściej dwa gatunki kołocza: z makiem i z serem. Do każdej paczki wkłada się oba rodzaje kołocza, a pomiędzy nimi - ozdobną papierową serwetkę. Na wierzchu kładzie się gałązkę mirtu i karteczkę z wierszykiem, np.: „Aby nasi goście w pamięci nas mieli, Młoda Para kołoczem się dzieli”.  

- Książka pt. „Pełny bonclok. Tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju” to nie jedyne pani dzieło, jest również portal pod tą nazwą. Co możemy w nim znaleźć?

- W 2018 roku wymyśliliśmy projekt, który zakładał wydanie książki „Pełny bonclok”, ale także uruchomienie bloga www.bonclok.pl i prowadzenie strony Bonclok.pl w social mediach. Strona to dodatkowe możliwości m.in.: dotarcie do licznej grupy osób właściwie z całego świata czy możliwość stałej aktualizacji informacji i artykułów do poszczególnych działów: Śląskie Tradycje, Kuchnia, Etnoapteka, Aktualności. Ciekawym działem jest też Słowniczek śląski, gdzie zamieszczamy na bieżąco bardziej lub mniej popularne śląskie słowa.

Projekt Bonclok.pl jest efektem wspólnych działań miłośników lokalnej kultury, tradycji i historii, mającym na celu popularyzację i dokumentację tutejszego dziedzictwa kulturowego. Ciężko nawet byłoby zliczyć ile osób go wsparło, udzieliło informacji czy wywiadów, podzieliło się przepisami, zdjęciami przygotowanych potraw czy starymi fotografiami z rodzinnego albumu. Jestem im za to niezmiernie wdzięczna!

W książce opisane są nie tylko przepisy, ale również zwyczaje śląskie. Fot. A. Lerch-Wójcik

 

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mirusss (89.77. * .147) 27.07.2023 14:51

Pysznie wygląda ta spajza....

~Blada (89.64. * .71) 26.07.2023 18:07
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~JolantaWiskulska (87.239. * .73) 26.07.2023 09:32

Gratuluję Aniu! A w dniu Twoich imienin wszystkiego najpiękniejszego życzę.

~ela71 (89.77. * .147) 26.07.2023 08:44

Bardzo ciekawy portal i publikacja. Polecam