Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sensacja na liście PiS do Sejmu w okręgu nr 30. Nie ma tam ani posła Adama Gawędy, ani senator Ewy Gawędy

Redakcja portalu Nowiny.pl nieoficjalnie dotarła do listy PiS w okręgu 30. Wiemy, którzy politycy z naszego regionu zajmą zarówno czołowe, jak i dalsze miejsca. Jest sporo niespodzianek.

Sensacja na liście PiS do Sejmu w okręgu nr 30. Nie ma tam ani posła Adama Gawędy, ani senator Ewy Gawędyarch. Nowiny.pl, UM Żory, Fundacja Elektrowni Rybnik
Posłenka Teresa Glenc, prezes spółdzielni "Jas-Mos" i Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój Piotr Szereda, wiceprezydent Żor Daniel Wawrzyczek, poseł Bolesław Piecha, wiceminister Paweł Jabłoński, wiceminister Michał Woś, poseł Grzegorz Matusiak, rybnicki radny Karol Szymura, była posłanka a obecnie prezes Fundacji Elektrowni Rybnik Katarzyna Dutkiewicz - to tylko część kandydatów PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych w naszym okręgu wyborczym.

Lista PiS w wyborach do Sejmu (nieoficjalnie)

1.

"Jedynką" na liście PiS jest poseł Bolesław Piecha z Rybnika, o czym Jarosław Kaczyński poinformował oficjalnie 31 sierpnia: Bolesław Piecha "jedynką" w okręgu 30. Jarosław Kaczyński zaprezentował liderów list.

2.

Z drugiego miejsca w wyborach do Sejmu RP wystartuje pochodzący z Raciborza Paweł Jabłoński - obecnie wiceminister spraw zagranicznych. Paweł Jabłoński w swojej dotychczasowej prekampanii wyborczej podkreśla dobrą współpracę z prezydentem Raciborza Dariuszem Polowym.

3.

Trzecie miejsce ma przypaść Michałowi Wosiowi - bliskiemu współpracownikowi Zbigniewa Zbiory. Obecnie M. Woś jest posłem i wiceministrem sprawiedliwości. Pochodzi z Raciborza, jest sprzymierzony z byłym wiceprezydentem Michałem Fitą i jego ugrupowaniem w radzie miasta Racibórz, które obecnie razem z radnymi skupionymi wokół byłego prezydenta Raciborza Mirosława Lenka posiada większość w radzie i stanowi opozycji wobec prezydenta Dariusza Polowego. W przeszłości Michał Woś był Członkiem Zarządu Województwa Śląskiego oraz raciborskim radnym. Tak jak Paweł Jabłoński, jest absolwentem I LO w Raciborzu.

4.

Z czwartego miejsca w wyborach do Sejmu startować będzie Teresa Glenc - posłanka, a w przeszłości radna powiatu wodzisławskiego.

5.

Z piątego miejsca o mandat posła walczyć będzie Grzegorz Matusiak z Jastrzębia-Zdroju - obecnie poseł, a w przeszłości radny i Przewodniczący Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój.

Z naszego regionu na liście PiS znajdują się jeszcz m.in.:

Sejm i Senat bez Ewy i Adama Gawędów. Kto kandydatem do Izby Wyższej?

Na liście nie ma posła Adama Gawędy - posła VI i IX kadencji, senatora IX kadencji, byłego wiceministra energii oraz byłego wiceministra aktywów państwowych odpowiedzialnego za górnictwo.

Jeszcze niedawno w kuluarach mówiło się, że Adam Gawęda ma być kandydatem PiS do Senatu w okręgu 72 (powiaty raciborski, wodzisławski, Jastrzębie-Zdrój i Żory), a jego żona Ewa Gawęda (obecna senator) ma kandydować do Sejmu. Tymczasem Ewy Gawędy również nie ma na liście w wyborach do Sejmu. Kandydatem do Senatu w okręgu 72. ma być Dariusz Domański z Żor - zastępca Śląskiego Kuratora Oświaty w Katowicach.

Oznacza to, że zarówno Adam Gawęda jak i Ewa Gawęda nie będą kandydatami PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Wszystko wskazuje na to, że poseł Adam Gawęda oraz senator Ewa Gawęda nie będą kandydatami PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych.

Przypomnijmy, w 2019 roku Adam Gawęda kandydował do Sejmu RP z 4. miejsca na liście PiS, ale uzyskał 3. wynik - zdobył 26 291 głosów, wyprzedzając rozstawionego z numerem 3 Czesława Sobierajskiego (3 907 głosów) oraz Teresę Glenc (14 274 głosy, kandydowała z 7. miejsca) oraz Grzegorza Matusiaka (11 195 głosów, kandydował z 5. miejsca).

Ewa Gawęda zwyciężyła w wyborach do Senatu z pochodzącym z Raciborza politologiem Markiem Migalskim. Senator Ewa Gawęda zdobyła 54,05% głosów (97 412), a Marek Migalski 45,95% (82 830).

Dariusz Domański kandydatem PiS w wyborach do Senatu w okręgu 72

Kandydatem PiS do Senatu w okręgu 72. będzie Dariusz Domański - absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Żorach oraz radny Żor, w latach 2006 oraz 2010-2014 wiceprzewodniczący rady miasta. Jego kontrkandydatem będzie Henryk Siedlaczek z PO: Pakt senacki opozycji. Henryk Siedlaczek i Piotr Masłowski kandydatami do senatu.

Kandydatem PiS do Senatu w okręgu 72. będzie Dariusz Domański - absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, wieloletni nauczyciel historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Miarki w Żorach oraz radny Żor, w latach 2006 oraz 2010-2014 wiceprzewodniczący rady miasta. Jego kontrkandydatem będzie Henryk Siedlaczek z PO.

Ostateczna decyzja i tak należy do prezesa

Niezależnie od nieoficjalnego charakteru tych ustaleń trzeba pamiętać, że rada polityczna PiS upoważniła Jarosława Kaczyńskiego do dokonywania jednoosobowych zmian na listach aż do momentu rejestracji.


Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Dariusz Domański

Wicekurator oświaty w Katowicach

Dariusz Polowy

Prezydent Raciborza

Ewa Gawęda

Była senator.

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Katarzyna Dutkiewicz

samorządowiec i polityk, obecnie prezes Fundacj Elektrowni Rybnik

Michał Fita

Dyrektor Centrum Kultury i Sportu w Kietrzu - TKALNIA, były wiceprezydent Raciborza

Michał Woś

sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

137 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Dalekoodpartii (5.184. * .177) 01.09.2023 10:20
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Numer jaki wycięto Pani Senator jest możliwy tylko w partiach, powinna startować jak senator niezależny bo w partiach jest sitwa mierny, bierny ale wierny. Swoją pracowitością za wysoko podnosiła poprzeczkę. Zastosowano stary chwyt zwodzić do końca a potem wyciąć .

~Przegralismy (46.204. * .33) 01.09.2023 10:14
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Zbliża sie kolejna rocznica pod pomnikiem Silidarnosci w Jastrzebiu po strajkach w 1981 oraz 1988.Jestem tam na kilku fotografiach. No i po co ua z ko muną walczylem.Przeciez znowu ,ceny do gory, inflacją okradaja oszczednosci,byle dupki i to nieraz bardzo bogate dostaja za dzieci na kawior, Grzegorz Stawski jak wolal -kto da wiecej na pomnik na Wujku gdy zaczeli sie licytowac ze skladek ,On na to ,jak latwo sie daje nie swoje.Znow pracujacy dlugiletnio sa okradani

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .181) 01.09.2023 10:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

nie masz ci Gawendów ? I co teraz będzie - kto dla nas będzie się tynkował ?

~idoprzodu (46.204. * .33) 01.09.2023 10:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No i brawo Grazynko , awansowałaś.. !
W przyszłym roku wg mediów w styczniu Twoja emerytura 3500zl netto będzie rowna najnizszej przyszłej krajowej placy.. „W nadchodzącym roku przewidziane są dwa etapy podwyżek. W styczniu płaca min wzrośnie do 4270,60 zł b. Ostatecznie oznacza to wzrost prawie o 700 zł w stosunku do płacy z roku 2023.”a ile wzrośnie Twoja emerytura.Jestem przekon ze odchodzac na emeryture po 35latach pracy z 1,5 etatem caly czas o tym marzyłaś aby byc wolontariuszką tej partii
Policz ile razy Twoja emerytura przed PISem byla wyższa od najnizszej krajowej a ile razy będzie teraz od aktualnie najnizszej mimo tych zasiłków i rewaloryzacji . Ciekawych rozważań.
Ps: ...W stosunku do ubiegłego roku mamy o około jedną trzecią więcej interwencji pracowników ochrony w sklepach. Ludzie tłumaczą, że nie mają środków do życia, brakuje im na jedzenie. Mimo że jest opieka socjalna, nie wystarcza im pieniędzy. Kradną nawet masło - mówi szef firmy ochroniarskiej na Podkarpaciu.

aus 01.09.2023 10:06
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Najlepsza wiadomość dla powiatu wodzisławskiego i Wodzisławia Śląskiego jaka może być.

~Kiedyznowzasilek (77.111. * .62) 01.09.2023 10:02
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Panie Matusiak przypomnij Pan wszystkim Oana Ksiazeczke Mieszkaniowa i kredyt mieszkaniowy w GSBM Wodzisław.Panie Szereda a jak tam tesprawy u Pana byly?!,,a my ze przedplaty na malucha.Widzi Pan juz te 1000nowe zl z wizerunkiem Kaczynskich a ze dwóch to na awersie i rewersie. Po ile maslo bedzie?!.Zaufanie do rzadu jest jak zaufanie do drugiego człowieka ,nie ważne ile mi finansowo daje ale ważne czy powierzył bym mu na przechowanie swoje o wiele większe ciezko uzyskane oszczędności.
W Chinach znane jest powiedzenie.:Jeżeli inteligencja jednostki nie dorównuje posiadanym przez nią zasobom to państwo te zasoby jednostce zabierze. Widać,w Polsce inflacją oszczędności jednostek … PIS postanowił zabrać .Jednak obywatele sie kapli i tylko duren trzyma oszczednosci w zlotowkach.Komuna wróciła czasy podobne, czy sie stoi czy sie leży 500zl sie nalezy ,30lat na spełnianie tego życzenia czekalidmy.Dilerzy samochodowi juz sie ciesza.Reszta spracowanych głoduje .Tylko za PISu czlowiek po 40latach pracy aby dożyć do wyborow musi dostac 14stke i 13stke.Brawo ,narodzie zasiłków.

~JackowskiWampowie (46.204. * .33) 01.09.2023 09:52
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

No to ile w nastepnym roku bedzie o sztowal chleb, ile jajca, ile befa w kolejnych wyborach placili za dziecko,25000zl,Sto tysiecy na wyplate wystarczy?!

~Powtorka (77.111. * .49) 01.09.2023 09:48
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

a teraz przysłowie ktore powinno być historycznie narodowym mottem: " jak latwo sie rządzi za ukradzione inflacją społeczeństwu oszczędności, jak łatwo się rozdaje co nie swoje .".

~ObywatelJK (46.204. * .33) 01.09.2023 09:45
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Kto sie tu założy ze za 6lat będziemy płacić i zarabiać w milionach. ",ale to juz było ,kupujcie euro .Za Komuny tak oszczedzalismy.

~Wachowski (85.202. * .83) 01.09.2023 09:43
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

PIS jednak drukuje pieniadze aby kupowac głosy czym okrada ludzi z oszczednosci. Jeżeli tego oszuści nie rozumiecie to sie z koniem zamiencie na rozum .
Przeżyłem to za komuny i za Balcerowicza. Pracować sie nie opłacało ,wziąłem chorobowe. Nawet dali mi za to premie.

~Cxz (188.147. * .101) 01.09.2023 09:33
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

PiS dostanie maks 3-4 mandaty. Reszta na liście to mięso armatnie do zbierania głosów.

~hmmmm (188.137. * .236) 01.09.2023 09:31

Plotki głoszą, że w następnych wyborach czeka europarlment. Tak więc tego, gorzej mieć nie będą...

121210416 01.09.2023 09:21

No proszę pan Szereda też na liscie a obecny Poseł Matusiak chyba baj baj.

~mirus1 (188.137. * .95) 01.09.2023 09:14
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

gawęda gawęda i pomyśleć że wdzięczenie się na tych tysiącach zdjęć nie pomogło

~Hardy@12 (89.64. * .27) 01.09.2023 09:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Teraz w domu mogą gawędzić,ale jedno jest pewne do łopaty nie pójdą ani ni inej pracy fizycznej jakiś sejmiki znów laba ,prezes wie co robi nierobow n listach brak

~ciekawy (188.137. * .95) 01.09.2023 09:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

karolek karolek, warto było .....

~Nel97878 (89.64. * .215) 01.09.2023 08:57
oceniono 5 razy
3
Zgłoś

Ciekawe czemu Gawędów nie ma? Przeskrobali coś hmmm, a tak się promowali hahah