Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ewa Gawęda odchodzi z PiS-u, będzie senatorką niezależną do końca kadencji [WYWIAD]

- Ta decyzja mocno mnie zaskoczyła - tak senator Ewa Gawęda komentuje decyzję o „wycięciu” jej z listy kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu. Pani senator w rozmowie z Nowinami mówi również, że występuje z partii i nie chce wstępować do innej. - Chcę pracować ponad podziałami politycznymi - deklaruje. Rozmawia Dawid Machecki.

Ewa Gawęda odchodzi z PiS-u, będzie senatorką niezależną do końca kadencji [WYWIAD]
- Wierzę, że zło obraca się w końcu przez tych, którzy się nim posługują, wyborcy nie dają się nabrać na ewentualne nieczyste zagrywki - mówi senator Ewa Gawęda

- Kiedy dowiedziała się pani, że nie znajdzie się na listach PiS-u do Parlamentu, szybko podjęła pani decyzję o starcie z Komitetu Wyborczego "Bezpartyjni samorządowcy" do Senatu?

- Ta decyzja mocno mnie zaskoczyła, więc nawet nie myślałam o takim rozwiązaniu na początku. Ale kiedy wieczorem wróciłam z Warszawy do domu przed nim stali przyjaciele i bliscy znajomi, którzy zabrali mnie do mojego biura i tam powiedzieli mi, że nie mogę zaprzestać tego, co zbudowałam przez te cztery lata i powinnam walczyć. Wtedy podjęłam decyzję, że wystartuję jako senator niezależny.

- Nie boi się pani w trakcie kampanii wyborczej nieczystej gry ze strony polityków i działaczy Prawa i Sprawiedliwości?

- Oczywiście, że boję się nieczystych zagrywek z każdej strony, bo emocje w polskiej polityce są obecnie rozgrzane do czerwoności, a ja w tych gierkach nie chcę brać udziału. Wierzę, że zło obraca się w końcu przez tych, którzy się nim posługują, wyborcy nie dają się nabrać na ewentualne nieczyste zagrywki.

- Czy w chwili pani wygranej będzie pani rozważała powrót do PiS-u, jeśli pojawiłaby się taka propozycja ze strony partii?

- Nie, tę decyzję już podjęłam. Nie chcę wstępować do żadnej partii politycznej, chcę pracować z moimi samorządowcami, z ludźmi, którzy na mnie głosowali. Chcę to robić ponad podziałami politycznymi, a przede wszystkim partyjnymi.

- Ale będzie miała pani siłę przebicia w swoich działaniach, jeśli ponownie wybory wygra PiS?

- Tego nie wiem, ale wiem, że będę walczyła o sprawy, które są ważne dla moich wyborców. Myślę, że wspólnie będziemy mogli bardzo dużo zrobić.

- W oświadczeniu, w którym poinformowała pani o swoim stracie z Komitetu Wyborczego "Bezpartyjni samorządowcy" napisała pani o rezygnacji z członkostwa z PiS. To oznacza, że nie reprezentuje pani już tej partii?

- Dzisiaj (tj. 4 września – przyp. red.) takie pismo będę składała.

- Czyli do końca obecnej kadencji nie będzie już pani reprezentowała w Senacie Prawa i Sprawiedliwości?

- Tak, będę senatorką niezależną.


Ewa Gawęda o swoim starcie w wyborach do Senatu w okręgu 72, który obejmuje powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta na prawach powiatu – Jastrzębie-Zdrój i Żory poinformowała w poniedziałek 4 września. Będzie rywalizować o głosy z Henrykiem Siedlaczkiem, wystawionym w ramach Paktu Senackiego, w ramach którego porozumiały się ugrupowania opozycyjne: PO, PSL, Polska 2050 i Lewica oraz z PiS, które wystawiło Dariusza Domańskiego z Żor.

Przypomnijmy, Ewa Gawęda była kandydatką PiS w wyborach do Senatu RP w 2019 roku. Zdobyła wówczas 97 412 głosów (54,05%). Zaś jej kontrkandydat Marek Migalski z opozycji otrzymał 82 830 ważnych głosów (45,95%).


Zobacz także: Ewa Gawęda wystartuje w wyborach do Senatu. "Decyzje podejmują wyborcy przy urnach, a nie partyjne układy"


Ludzie

Ewa Gawęda

Senator RP

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
cocolino 06.09.2023 15:29

Proponuję Henryka Siedlaczka, zamiast jej ten chociaż jakieś interpelacje zrobił dla kolei w Wodzisławiu będąc posłem gawędy i glenc zero to samo inni z PIS.
tiny.pl/cd9x1
tiny.pl/cd9xx
tiny.pl/cd9x3
tiny.pl/cd9gp
A tu jak poseł spoza regionu spoza POPIS się stara niestety takich ludzi nam brakuje.
tiny.pl/cdwkv
A tu jak zdegradowano stację przez lata.
tiny.pl/cd7zk

~Hardy@12 (89.64. * .27) 06.09.2023 15:19

Miałaś zaplecze polityczne za sobą nie zrobiłaś nic ,więc ijako niezależny polityk nic nie zrobisz bo jesteś zbyt leniwa

~zobaczymy56 (91.225. * .2) 06.09.2023 14:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Coś mi się wydaje ze PIS nie zgłosi swojego kandydata z naszego okręgu ;)

~KampaniaUpiorna (193.200. * .16) 06.09.2023 10:33

Zostać przy forsie uber alles to może być wszystko, ale na pewno nie jest to przejaw pracy ponad podziałami. A te infantylne wpisy o gładkiej buźce i uśmiechach zostawcie sobie na jakieś konkursy piękności. W wyborach politycznych to "atuty", co najwyżej, dla głupków.

~henk (78.31. * .233) 06.09.2023 09:12
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Zdecydowanie bardziej wolę zjeść kołocz z uśmiechniętą p. Gawęda niż z wiecznie wkurzoną Lenartowicz

~wodzislawioki (46.204. * .123) 05.09.2023 22:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kiedyś ta Pani robiła zdjęcia i to całkiem niezłe.I tylko na tym się zna i do tego się nadaje,na niczym więcej.Nie wiem po co jej te lansy przy kołoczu z kołem gospodyń wiejskich,no ale łatwy piniądz nie śmierdzi a pomyśleć,że taki górnik czy chopy w eko okach muszą zap*erniczać na to w pocie czoła a na ile i za co nachapała się Gawędowa?Wstyd dalej się ciś jak nikt cię nie chce

expert 05.09.2023 20:54
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

~PeOwiec (94.254. * .223)
Wszystko fajnie, tylko jeszcze niedawno tych nierobów broniłeś nagle piszesz co zrobili dla Wodzisławia.... przecież pisali ci ludzie, że nic. Wybierz się na pkp do Wodzisławia to zobaczysz siłę Polskiego Państwa i ich pracę na rzecz regionu. tory zarośnięte, hale zniszczone, syf i brud. Takie to pkp za ich rządów. Ale co teraz? PiS przez 8 lat nic nie zrobil to teraz mamy wierzyć?

MichalGR 05.09.2023 20:50
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ewa i Adaś odesłani na polityczną emeryturę. I baaaardzo dobrze.

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .137) 05.09.2023 18:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pani Ewo miałem coś takiego dziś - udałem się do ubikacji w celu defekacji i śniło mi się : że najpiękniej to będzie pani we mięsnym za ladą - będzie pani jak to pani umie doradzała, pomagała i obiecywała i kto wie może nawet kiełbaskę wyborczą bo dziś ten brzydki PiS to tylko brukiew wyborczą obiecuje.

~PeOwiec (94.254. * .223) 05.09.2023 16:47
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pokaż babo coś załatwiła dla wodzia nic kompletnie nic i ty mówisz o pracy dla samorządu precz do garow

~MarynaL (185.221. * .189) 05.09.2023 15:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A może jest tak, że pis zalatwi sobie paru "niezależnych" którzy i tak będą głosowali tak jak pis.
Byłbym tutaj bardzo ostrożny, ja w farbowane lisy nie wierzę

~To_sem_ja (37.248. * .13) 05.09.2023 13:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Heh, łaska pańska na pstrym koniu jeździ... Ludzie zapewne nie głosowali na nią, tylko na listę pisu.
Kaczor i ryży realizują dyspozycje mocodawców. Nie było tam dla pani miejsca. Trzeba zająć się czym innym :)

~wtf (46.223. * .208) 05.09.2023 13:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

W ostatnich dniach to już któryś z kolei artykuł w którym pani senator mówi o pracy i działalności na rzecz swoich wyborców. Pani senator, zamiast powtarzać bez końca i opamiętania te same frazesy należałoby choć raz podać jakieś konkrety. Przecież to takie proste!

~Bezrobotny (46.204. * .149) 05.09.2023 12:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Niech zacznie gotować obiady w domu to prostsze niż polityka. A jak w domu parzy to ekookna przyjmują na stołówkę.

~Pył (89.25. * .86) 05.09.2023 11:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

z pisu to ona będzie do końca życia już, nie wystarczy zmienić ubrań, żeby być inną osobą

Don_C 05.09.2023 11:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Proszę podziękować rybnikersom i rackersom za wycięcie z list. Trzeba znać swoje miejsce. Także teraz do Racka za głosami na zamek.

aus 05.09.2023 10:56
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Dobra koniec gawedzenia. Gdyby odeszła z PiS 2 lata temu można by wierzyć ale do ostatnich dni w pis wychwalała pinokia i innych. Teraz zaś to po prostu chce dalej być w senacie. To normalne. Zauwazcie jak raz sie dostaną do żłoba różnej maści politycy to już nigdy nie chcą odejść. Patrzą tacy politycy głównie na swój własny interes i swoich bliskich i znajomych. Bo to przecież prestiż i dobra wypłata. Znajomości. Ciężko odejść z polityki. Przykre to. Cała polityka to bagno ale żaden "niezależny" kandydat mnie nie przekona.

~ddseerfsd (91.225. * .2) 05.09.2023 10:41
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Wołoszańskiemu do pięt nie dorastasz!

MichalGR 05.09.2023 10:39
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Smiech na sali. PiS i PO najwiekszy badziew.

~polak (89.64. * .138) 05.09.2023 10:29
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

A na listach POpaprańców Tuskowych...Giertych...Kołodziejczak czy agent Wołoszański to jest ok.!!! tamci chociaż są za Polską !!!

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .137) 05.09.2023 10:20
oceniono 3 razy
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

right 05.09.2023 10:06
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Pani Nikt.
Taki damski Kohut.

~Obserwator22 (91.225. * .2) 05.09.2023 10:06
oceniono 5 razy
-5
Zgłoś

Dokładnie, jak można głosować na partię która wywala Panią Gawędę z list ( nawet ostatniego miejsca nie daje!) a pozwala być na listach Bąkiewiczowi i Mejzie. Ludzie obudźcie się !

~SkrzydlatyZwierz (94.254. * .105) 05.09.2023 09:57
oceniono 4 razy
-4
Zgłoś

Widać pis woli bąkiewicza albo mejzę

~Zupazhipopotama (46.204. * .49) 05.09.2023 09:53
oceniono 4 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~ŚlonzokiRazym (87.140. * .67) 05.09.2023 09:50
oceniono 6 razy
0
Zgłoś

Jakoś mi nie żal PiSowców, którzy gorliwie przykładali ręce do umacniania PiSowskiej władzy przez 8 lat, byli posłuszną maszynką do głosowania, nie wykazali się własną inicjatywą w legislacyjnych prawach sejmu, a tylko latali po festynach i świecili oczami przed fleszami mediów, mydląc jednocześnie oczy innym przy okazji, że załatwili środki samorządom, gdy to wszystko i tak pieniądze podatników...