Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ani pompy, ani pieniędzy. Mieszkaniec Jastrzębia oszukany na 70 tysięcy złotych

Mieszkaniec Jastrzębia będzie spłacał wysoki kredyt, za pompę, której nie ma. Miejscowa policja na przykładzie pokazuje, jak bezwzględni w swoich działaniach są oszuści. Jednocześnie mundurowi apelują o zachowanie czujności.

Ani pompy, ani pieniędzy. Mieszkaniec Jastrzębia oszukany na 70 tysięcy złotychfreepik, ilustracyjne
Zasada ograniczonego zaufania to absolutna podstawa przy zawieraniu jakichkolwiek umów i zobowiązań. Nie warto ulegać presji czasu, zamiast tego porównać oferty, sprawdzić wszystko bardzo dokładnie.

Dokładnie sprawdzaj każdą ofertę, by nie stracić pieniędzy, radzą policjanci, którzy codziennie przyjmują zgłoszenia dotyczące różnego rodzaju oszustw. Tym razem doszło do wyłudzenia znacznej kwoty - jastrzębianin stracił blisko 70 tysięcy złotych.

- W ubiegłym roku do domu młodego mieszkańca Jastrzębia-Zdroju przyszedł przedstawiciel jednej z firm z siedzibą w Bielsku-Białej, która chciała nawiązać z nim współpracę przy sprzedaży i instalacji pompy ciepła. Pracownicy tej firmy przedstawili mężczyźnie atrakcyjną ofertę i podpisali z nim umowę - przedstawia szczegóły zdarzenia oficer prasowa jednostki, st. asp. Halina Semik.

Co więcej, rzekomi pracownicy firmy, pomogli w uzyskaniu kredytu w banku, z którego to sfinansowana miała być inwestycja. Termin instalacji zamówionej pompy ciepła wyznaczono na sierpień tego roku. Nikt jednak nie zgłosił się w sprawie montażu zamówionego urządzenia.

- Mężczyzna podjął próby kontaktu z przedstawicielem firmy. Gdy nikt nie odbierał telefonu i nie odpowiadał na maile, osobiście pojechał do siedziby firmy i wtedy zorientował się, że padł ofiarą oszustwa - dodaje rzecznik komendy.

Na miejscu okazało się, że pod podanym adresem nie istnieje żadna firma. Mieszkaniec Jastrzębia-Zdroju stracił w ten sposób blisko 70 tysięcy złotych.

Policja przypomina o zasadach, których należy przestrzegać, by uchronić się przed oszustami:

  • powinny wzbudzać naszą czujność oferty małych firm, które są korzystne finansowo, a montaż jest możliwy w bardzo krótkim czasie
  • dobrze jest sprawdzić firmę, która przedstawia nam ofertę - najlepiej w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej
  • nie wpłacajmy z góry umówionej kwoty
  • bądźmy czujni w przypadku, gdy puka do naszych drzwi sprzedawca z atrakcyjną ofertą i chce od nas uzyskać dane wrażliwe w celu przygotowania oferty

Czujność i dokładne sprawdzanie ofert firm, to działania konieczne, by nie stracić pieniędzy.

źr. KMP Jastrzębie-Zdrój, oprac. sqx

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (91.225. * .91) 29.09.2023 09:18
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jelonet (31.179. * .1) 28.09.2023 12:21

Ale bezmyślność i kretynizm.
W Jastrzębiu jest kilkanascie firm, trudniących się montażem pomp. Każda z tych firm ma siedzibę i adres oraz ludzi znanych z nazwiska.
Wystarczy podejść i załatwić sprawę a nie kombinować, bo 50zł taniej u domokrążcy.
Nie załuję takich ludzi

~Dumdyk (167.86. * .212) 28.09.2023 12:03

Znaczy się że mężczyzna dał zarobić ludziom którzy wcześniej kradli VAT.
Teraz z VAT się boją to okradają swoich, głosujących na oszustów..

~Skarbnik (79.184. * .70) 28.09.2023 07:44

Co za bzdety , nie róbcie z ludzi idiotów .

~Pył (89.25. * .86) 28.09.2023 07:37

serio typ nie sprawdził chociaż opinii w necie o firmie? trudno wpisać w góglu nazwę firmy? Bankowo elektorat pisowski który łyknął bułkę przed szychtą bo darmowa była xD

~Niestety (217.138. * .226) 27.09.2023 19:47

a wy się dziwicie ze ludzie po obejrzeniu tvp głosują na pis............

~Bank (46.134. * .30) 27.09.2023 19:14

Zupo, to ten gosciu bral kredyt nie oszusci

~Zupazhipopotama (103.9. * .107) 27.09.2023 18:42

"dobrze jest sprawdzić firmę, która przedstawia nam ofertę - najlepiej w Krajowym Rejestrze Sądowym lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej"

Banku to nie dotyczy,
wyplacil pieniadze pierwszemu lepszemu dziadowi?