Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zielona energia w JSW - strategiczna pożyczka na zadania ekologiczne

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą pożyczki na kwotę 85 mln zł – na finansowanie projektu „Gospodarcze wykorzystanie metanu – KWK Budryk”.

Zielona energia w JSW - strategiczna pożyczka na zadania ekologiczneDawid Lach/JSW
Przedstawiciele zarządu JSW oraz wiceminister Marek Wesoły.

Zielona energia w JSW - strategiczna pożyczka na zadania ekologiczne

Umowa, którą podpisano 4 października w siedzibie JSW ma na celu wspieranie innowacyjnych działań w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Umowę w obecności Marka Wesołego wiceministra w MAP, podpisali: Tomasz Cudny prezes zarządu JSW, Dominik Bąk zastępca prezesa NFOŚiGW oraz Wojciech Kałuża zastępca prezesa JSW ds. rozwoju.

- Dziękuję za te inicjatywę. Chcę podkreślić, że znamy zagrożenia, które tworzy górnictwo i doskonale wiemy, na jakich płaszczyznach powinniśmy wprowadzić zmiany – powiedział Marek Wesoły, wiceminister w Ministerstwie Aktywów Państwowych. - Cieszę się z każdej sytuacji, która przynosi finansowanie spółkom górniczym. Pamiętajmy, że dziś Jastrzębska Spółka Węglowa zabezpiecza nam rozwój poprzez produkcję węgla koksowego i umożliwia produkcję stali, potrzebną do transformacji energetycznej – podkreślił wiceminister Marek Wesoły.

Środki z pożyczki są przeznaczone na finansowanie przedsięwzięć dotyczących zmniejszenia wpływu działalności górniczej na środowisko naturalne oraz promowanie rozwiązań przyjaznych dla przyrody. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniósł 88 165 130 zł, więc pożyczka pokryje 96,4 proc. kosztów przedsięwzięcia.

- Cieszy mnie, że uzyskaliśmy finansowe wsparcie na nasze zadania ekologiczne, które realizujemy zgodnie z przyjętą przez Grupę Kapitałową JSW strategią środowiskową – podkreśla Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW. - Jesteśmy zadowoleni z możliwości współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który aktywnie wspiera projekty środowiskowe realizowane, nie tylko przez JSW SA, ale również przez spółki z naszej Grupy Kapitałowej. Przypomnę, że nie tak dawno spółka JSW Koks otrzymała 150 milionów złotych wsparcia na budowę elektrociepłowni Radlin. Dziękujemy - powiedział prezes.

Projekt pod nazwą „Gospodarcze wykorzystanie metanu – KWK Budryk” dotyczy redukcji zagrożenia metanowego poprzez zwiększenie efektywności odmetanowania, redukcji emisji metanu do środowiska o 13 tysięcy ton rocznie - poprzez jego wykorzystanie w jednostkach kogeneracyjnych produkujących energię elektryczną oraz ciepło. Obniży się także emisja CO2 o 328,5 tysiąca ton rocznie. Ponadto, realizacja przedsięwzięcia pozwoli zmniejszyć ilość zakupionej energii od dostawców zewnętrznych i zmniejszyć opłaty związane z emisją metanu do atmosfery.

Zakres projektu w kopalni Budryk obejmował budowę sześciu jednostek kogeneracji o łącznej mocy 20 MWe, umożliwiających produkcję do 120 000 MWh energii elektrycznej rocznie. Zbudowano także główną rozdzielnię na terenie szybu VI, rozbudowano rurociągi odmetanowania oraz pozostałą infrastrukturę techniczną.

Dominik Bąk, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW, podkreśla znaczenie tego przedsięwzięcia. - Realizacja inwestycji polega na budowie infrastruktury umożliwiającej zagospodarowanie metanu pozyskiwanego w kopalni w procesie odmetanowania do wytwarzania przez Jastrzębską Spółkę Węglową SA energii elektrycznej oraz cieplnej. Przedsięwzięcie dotyczy zagospodarowania metanu z KWK Budryk oraz wytwarzania energii głównie na użytek tej kopalni – powiedział Dominik Bąk.

Okres, na jaki została podpisana umowa pożyczki obejmuje lata od 2023 do 2030 roku.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_nizej (185.104. * .78) 10.10.2023 21:36

żałosny ten wpis, śmierdzi z daleka jak pisowska telewizja

~Stefania (89.64. * .235) 10.10.2023 20:14

To jest ogromne wsparcie i szansa dla JSW i trzeba ja jak najlepiej wykorzystać. Gdyby nie Pan Marek Wesoły mogłoby się to źle skończyć. Myślę,że po wygranej w wyborach dalej będzie pilnował tego aby wszystko szło w jak najlepszym kierunku

~Ja1816 (89.64. * .252) 06.10.2023 10:11

Dywidendy za akcję to niema kto zapłacić - dziadowska spółka

~Mamydoscpisu (91.193. * .182) 05.10.2023 18:24

kolejna rzecz którą pis spi***ił

~Zupazhipopotama (89.45. * .250) 05.10.2023 17:32
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Hghh (46.204. * .88) 05.10.2023 10:16

Na hałdach niech postawią farmy fv

~Skarbnik (79.184. * .70) 05.10.2023 08:59

Za rok zapytamy o te przedsięwzięcia dotyczące zmniejszenia wpływu działalności górniczej na środowisko naturalne oraz promowanie rozwiązań przyjaznych dla przyrody.
I domyślacie się jaką odpowiedż otrzymamy ..wiecie rozumiecie , były wybory , zmiana władzy , wiecie rozumiecie , ale pieniądze gdzie są pieniądze ! a a a a a a.... wiecie rozumiecie jakoś tak .... ale wiecie rozumiecie , bo najlepsze pieniądze robi się na takich właśnie .... wiecie rozumiecie .

~TOTOMI (81.200. * .161) 05.10.2023 08:37

Podpisał to także Wojciech Kałuża zastępca prezesa JSW ds. rozwoju...chyba niedorozwoju, bo jak można nazwać pożyczkę na kwotę 85 mln zł gdzie JSW ma miliardy zysku i dodatkowo w milionach wypłaciła premie dla pracowników. Czyżby znowu jakiś przekręt prze wyborami?

~To_sem_ja (37.248. * .3) 05.10.2023 08:16

Koszty pożyczek zabezpieczają prywatne majątki członków zarządu...?

~Skarbnik (79.184. * .70) 05.10.2023 07:55

300 milionów na premię , a na działalność trzeba brać pożyczki , dobre !!!!