Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Polska służba zdrowia nie jest idealna, ale kamienie milowe już mamy". Wywiad z posłem Bolesławem Piechą

O nadmiarowych zgonach w czasie pandemii, oswajaniu antysystemowców oraz hiperaktywnych wiceministrach z Raciborza rozmawiamy z posłem Bolesławem Piechą - liderem listy PiS w naszym regionie.

"Polska służba zdrowia nie jest idealna, ale kamienie milowe już mamy". Wywiad z posłem Bolesławem PiechąWojciech Żołneczko
Zdaniem posła Bolesława Piechy problemy organizacyjne systemu opieki zdrowotnej tkwią m.in. w "egoistycznej postawie" części samorządowców. - Każdy starosta broni swojego szpitala jak niepodległości, bo szpital, szkoła, jakaś droga, to jest domena powiatu - mówi poseł Bolesław Piecha.

Ankieta

Na kandydata, którego ugrupowania oddasz głos w wyborach do Sejmu 15 października 2023 r?
Zobacz więcej

- Dużo jeżdżę po regionie. Patrząc na te wszystkie plakaty i billboardy można odnieść wrażenie, że pierwsze i drugie miejsce na liście PiS mają wiceministrowie z Raciborza. Pana nie widać.

- Każdy ma swoją strategię wyborczą. Ja jestem doświadczonym parlamentarzystą i dbam o to, żeby wynik w naszym okręgu był zachowany. Podstawowym celem jest obrona pięciu mandatów, czyli tej większości, którą w tym okręgu mamy. Jest też coś, co jest przywarą albo atutem młodości, czyli aktywność. Ja mam trochę więcej spraw na głowie, bo ktoś to musi organizować, nadzorować, również pod względem przekazu, również pod względem finansowym, więc tych zadań jest trochę więcej. Moja rola bardziej polega na moderowaniu przebiegu kampanii. Bardzo dobrze, że młodzi koledzy są tak mocno zaangażowani. To cieszy, ponieważ to, jaki będzie wynik wyborczy, zależy również od propagandy outdoorowej, wielkoformatowej. Ja swoją kampanię prowadzę spokojnie. Nie mam ambicji, żeby być na pierwszej linii frontu pod względem liczby billboardów czy banerów.

- Pan jest bardziej odpowiedzialny za całą formację PiS w regionie, a nie tylko za swój indywidualny wynik.

- Indywidualne wyniki są bardzo ważne, natomiast musimy pamiętać, że do zwycięstwa w wyborach trzeba mieć większość mandatów w Sejmie, a nie indywidualności. Indywidualności są być może fajne dla współczesnych mediów, dla formacji też są dobre, o ile przekładają się na liczbę zdobytych mandatów.

- Uchodzi pan za specjalistę od ochrony zdrowia. Tymczasem niedawno w Rybniku doszło do sytuacji, w której pacjent spędził na SOR-ze 26 godzin. Ale to nie jest odosobniony przypadek. Do takich sytuacji dochodzi w Polsce coraz częściej. Z czego to wynika?

- Słyszałem o tym. Myślę, że wynika to z wieloletnich zapóźnień, ale też z tego, co się w Polsce toczy. W Polsce mamy do czynienia z przemodelowaniem głosu obywateli. Ten głos obywateli jest słyszany w różnego rodzaju publikacjach medialnych, głównie w social mediach. Na dobrą sprawę przebijają się wiadomości sensacyjne. Czy w polskiej służbie zdrowia jest idealnie? Jestem daleki od tego stwierdzenia. Czeka nas jeszcze wiele pracy, natomiast pewne kamienie milowe zostały zbudowane. Po pierwsze, wbrew temu co się twierdzi, model systemu ochrony zdrowia w Polsce będzie utrzymany. Nie ma tu czasu i miejsca na żadną rewolucję. Niech mi pan wierzy, rewolucja wymaga wielu zmian. Nie sądzę, żeby Polacy chcieli w niej partycypować, bo pewnie mają dość duże wątpliwości, czy ona się uda. Nie ma idealnych systemów zdrowotnych. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest odpowiedzialny za dwie rzeczy. Pierwsza rzecz to jest dbanie o odpowiednie ustawy i finansowanie. Bez pieniędzy się w medycynie nic nie zrobi. Pan doskonale wie i czytelnicy też wiedzą, są takie leki, na które nie stać nie tylko przeciętnego, ale nawet bardzo bogatego Polaka, bo nikt nie płaci 10 mln zł za najdroższy lek świata, a jednak państwo daje ten lek bezpłatnie, czyli musi to refundować dla tych obywateli, zwłaszcza młodych obywateli, którzy mają wskazania. Żeby to zapewnić, trzeba mieć dość stabilny system finansowania. Tym systemem jest składka zdrowotna. Są duże kontrowersje co do tej składki. Wszyscy twierdzą, że powinna być wyższa, ale jak ktoś ma zapłacić, to zdania są podzielone. Ja wiem, że zwłaszcza młodzi, zdrowi ludzie niekoniecznie chcą płacić więcej, ale musimy pamiętać, że wszystkie europejskie, cywilizowane systemy są oparte na solidarności, czyli płacą ci, którzy rzadziej korzystają z systemu ochrony zdrowia na tych, którzy na pewno nie podołaliby temu samodzielnie. Ten system jest realizowany przez NFZ.

- Czy ten system mógłby być zdecentralizowany?

- Można nad tym dyskutować, natomiast nie sądzę, że akurat przez samą zmianę systemu zbierania składki, płacenia za te usługi, cokolwiek się zmieni. My mamy ustawę, która obliguje rząd, aby nakłady na ochronę zdrowia stale zwiększać - do 7% w 2027 roku. Druga sprawa to jest kwestia kadr. W Polsce stało się tak jak w wielu krajach europejskich, ale w Polsce szczególnie, że mamy ogromną lukę pokoleniową, a bez lekarza, bez pielęgniarki, żadna usługa medyczna nie będzie zrealizowana. Otwarliśmy wiele kierunków medycznych na uniwersytetach, to się spotkało z dużą krytyką, ale jak inaczej zapewnić większą ilość kadr? Nie da się pogodzić wody z ogniem. Trzeba ich wykształcić.

- Tylko, że wielu medyków po zdobyciu wykształcenia "ucieka" na Zachód.

- Ten mityczny Zachód nie jest już celem ucieczek młodych lekarzy z Polski. Oni się doskonale realizują w Polsce i zarabiają godziwie. Jeżeli ktoś twierdzi, że nie zarabiają godziwie to nie zna realiów płac w opiece zdrowotnej. Co innego to postulowane przez pracowników opieki zdrowotnej, w tym lekarzy, to sprawa organizacji czasu pracy i rozważenia delegowania pewnych czynności np. prowadzenie sprawozdawczości medycznej innym pracownikom, jak chociażby sekretarkom medycznym.


Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

28 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~JestSuperJestSuper (87.239. * .17) 07.10.2023 15:11

Chciałem się zapisać do lekarza. Termin koniec 2026r

Oddajcie mi moje składki!

~To_sem_ja (31.0. * .235) 06.10.2023 15:16

Polska służba zdrowia? Przede wszystkim ten twór nie powinien nazywać się "służbą" i na pewno nie "zdrowia"...
Z resztą plandemonia zweryfikowała to towarzystwo...

~ProstaPrawda (89.58. * .251) 06.10.2023 10:58

Kamienie nie leczą. Duży sukces po 8 latach rządów, już mają kamienie. Ja widzę raczej więcej pracy dla grabarzy.

~Nie (5.173. * .234) 06.10.2023 08:08

Nigdy w życiu za sanitaryzm bezpodstawny i przymus przy covid, to co żeście robili to była kpina. A Pana butne wypowiedzi o przymusie do dziś mi się wspominają. Teraz to my panu pokażemy że mamy coś do powiedzenia!!!

~Zrezygnowany (80.49. * .142) 05.10.2023 23:18

Pań Bolesław??
A czy to nie przypadkiem pan - zwolennik sanitaryzmu i przymusowych szczepień?!! Ale z wyłączeniem posłów oczywiście! Panie Bolesław do dziś dudnią mi pana słowa w uszach o pana "receptach" na czas pandemii!! O zgrozo! Obrzydził mi Pan cały PiS będąc jedynką w regionie! Jedynkę to pan już dostał za swoją postawę w czasie pandemii! A tak szczerze... to na pana już czas! Czas na polityczną emeryturę! PiS wstawiając pana na jedynkę na liście strzela sobie samobója! Szkoda tylko całej reszty młodych (Woś, Jabłoński, Szymura i inni młodzi) bo to pan będzie wizytówka tej listy! Jedno jest pewne dzoekintakim ludziom jak pan to partia PiS duuużo straci na rzecz niekoniecznie waszych oponentów z (KO) którzy w osobie pani Lenartowicz wcale nie wypadają lepiej!
Są inne partie PJJ, Konfederacja i jedno jest pewne: władza deprawuje, ale władza absolutna, deprawuje absolutnie! Kiwaliscie palcem na PO, PSL że w spółkach skarbu państwa powsadzali kolegów, rodziny i kochanki, a w czym wy jesteście lepsi??!!
Zawiodłem się ogromnie, i jestem bardzo rozczarowany bo ze sloganów z którymi kiedyś szliście do wyborów pozostały tylko puste słowa! Jako partia PiS nie jesteście tak zdegenerowani jak platformersi, ale już niewiele wam brakuje... straciliście mój głos właśnie poprzez takie słowa i działania jak słowa pana Piechy!

~Wyborca2023 (85.202. * .235) 05.10.2023 22:42

Na pewno nie Pan Piecha. To co działo się w czasie Cowidu, to było irracjonalne. Zakaz chodzenia do lasu, zakaz Wigilii w rodzinnym gronie, zakaz sportu na świeżym powietrzu, dzieci zamknięte w domach przy zdalnym nauczaniu, fo dziś są tego negatywne konsekwencje, karanie i wręcz kajdankowanje ludzi za brak maseczki, osobne kolejki dla zaszczepionych i niezaszczepionych, zamknięte kościoły i cmentarze, chorzy umierali w szpitalach bez rodziny, pogrzeby bez rodziny. To był jakiś koszmar!!! A Pan Piecha chciał jeszcze wszystkich niezaszczepionych pracowników testować 2 czy 3 razy w tygodniu, żeby mogli wejść do zakładu pracy. Jeśli przyjdzie kolejna pandemia, a to nie jest wykluczone, znowu może być to samo. I najważniejsze : brak debaty w telewizji na temat Cowidu. Nie dopuscxono do głosu lekarzy i ekspertów, którzy mieli odmienne zdanie. Tylko prowadzono ich po sądach. A ludzi miano za głupków, oferując im hulajnogi za szczepienie.
Dlatego Głosujcie na PJJ, partię, która będzie cenić naszą wolność pod tym względem.

~Smartwings (194.31. * .145) 05.10.2023 21:51

Pan Piecha w przeszłości chciał likwidacji Szpitala górniczego w Jastrzębiu Zdroju. Należy o tym pamiętać. Teraz niech nie udaje świętoszka.

~Zupazhipopotama (148.113. * .105) 05.10.2023 20:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~CzasRozliczen (5.184. * .33) 05.10.2023 20:00
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Stanowcze nie dla PiS i nie dla Piechy i nie dla Glencowej i nie dla Kaczyńskiego!

~Tadek66 (185.210. * .242) 05.10.2023 19:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A pana "wuc" panie Piecha boi się nawet debaty w tej waszej pisowskiej "szczujni' to o czym to świadczy?
Brak słów co wy wyprawiacie!!!

~Adrianna (5.173. * .163) 05.10.2023 19:48
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Marta1 (83.22. * .184) 05.10.2023 19:42

Panie Piecha, Szpital rybnicki to tragedia. Śmierdzące stare sanitariaty, dziurawa pościel, brudne ściany. Zapraszam na oddział onkologiczny, tam lista potrzeb jest ogromna.

~Soul (46.204. * .211) 05.10.2023 19:40

Mieliście osiem lat, ale zajęci byliście okradaniem Polski. Uwierzą wam w te bajki tylko ci, którzy nienawidzą Polski i Polaków.

~Mamydoscpisu (91.193. * .182) 05.10.2023 18:21

jedynym kamieniem,który mam od 8 lat ciąży są rządy pis
na szczęscie już tylko ponad tydzień i pis wreszcie dowie się co ludzie o nich myślą,ludzie a nie ci zmanipulowani przez telewizję państwową zwaną potocznie kurwizją,szujnią itp

~Zupazhipopotama (79.110. * .34) 05.10.2023 16:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Jal (188.137. * .8) 05.10.2023 16:01

Według piechy szpital powinien być tylko w Rybniku

~Perfektmen (46.134. * .1) 05.10.2023 15:35

Niemiecki rząd zaaprobował w środę plan uruchomienia rezerwowych elektrowni na węgiel brunatny na okres od października do końca marca 2024 r. Polskich już dawno miało nie być i dlatego tak promują ryżego .uja

~antoni66 (188.137. * .189) 05.10.2023 15:16

Partyjni koledzy brylują na spotkaniach z wyborcami szczegółnie poseł Jabłonski w Jastrzebiu 20 osób w Rydyłtowach 10 z tego jeszcze 6 dyzurnych klakierek

~Donek (79.187. * .53) 05.10.2023 14:16

A dlaczego nie można wziąć udziału w ankiecie ?

~FRPR (93.179. * .75) 05.10.2023 14:06

Jedyny kamień jaki widzę w polskiej służbie zdrowia, to ten u szyi, który ciągnie ja na samo dno. A pętlę zaciągają politycy, m. in. tacy jak pan Piecha

~FP (93.179. * .75) 05.10.2023 14:05

Jedyny kamień jaki widzę w polskiej służbie zdrowia to ten u szyki, który ciągnie ją na dno. A pętle wiązali politycy m. in. tacy jak pan Piecha.

~prawdamax (188.137. * .64) 05.10.2023 13:11

Piechy na emeryturę!

~marinez11 (188.137. * .95) 05.10.2023 12:51

Niezły tupet ma koleś, miliardy rozkradzione ale "niezamierzone uchybienia"

~Ego (93.179. * .248) 05.10.2023 12:43

Temu panu już dziękujemy. jak wielu posłów z naszego regionu potrafi dbać o własny interes nieprzerwanie od 5 kadencji.

~Skarbnik (79.184. * .70) 05.10.2023 11:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A to niech posłuży za puentę tego pisowskiego bełkotu
"dbam o to, żeby wynik w naszym okręgu był zachowany. Podstawowym celem jest obrona pięciu mandatów" Tak tak drodzy wyborcy .....Podstawowym celem jest obrona pięciu mandatów. Nie Wy , nie Oni , ale te pięć mandatów jest najważniejsze i tak co cztery lata , słyszycie ten partyjny bełkot i póżniej się dziwicie że nic się nie zmienia .

~Pył (89.25. * .86) 05.10.2023 11:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

tak, tak, Niemcy do nas na szparagi przyjeżdżają a Francuzów uczyliśmy jeść sztućcami...

"Popatrz na wspaniałe autostrady
Na drogi na których nie znajdziesz wybojów
Rosną nowe bloki i nie ma wypadków
W czystych szpitalach ludzie umierają rzadko
Mamy extra rząd i super prezydenta
Ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy"

~Powiatowy (91.192. * .96) 05.10.2023 11:06

Nie dla Rybnika i Piechy!!!!!!!

~wtf (46.223. * .245) 05.10.2023 11:03
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Nadmiar kamieni milowych prowadzi do kamienistej drogi.
Lekarze są od leczenia, a nie stawiania kamieni.