Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wyniki wyborów do Sejmu RP w 30. okręgu. Glenc, Kieca i Duży poza parlamentem [AKTUALIZACJA]

TEKST AKTUALIZOWANY

Do Sejmu RP dostali się: Michał Woś, Paweł Jabłoński, Bolesław Piecha, Grzegorz Matusiak, Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, Łukasz Osmalak i Roman Fritz. Poza Sejmem są Mieczysław Kieca, Mirosław Duży i Teresa Glenc. To wyniki wyborów na podstawie danych PKW (100% obwodów głosowania).

Wyniki wyborów do Sejmu RP w 30. okręgu. Glenc, Kieca i Duży poza parlamentem [AKTUALIZACJA]
Górny rząd: Paweł Jabłoński, Grzegorz Matusiak, Michał Woś. Środkowy rząd: Łukasz Osmalak, Bolesław Piecha, Gabriela Lenartowicz. Dolny rząd: Krzysztof Gadowski, Marek Krząkała, Roman Fritz.

Która partia zyskała, a która straciła?

Bazując na aktualnych wynikach wyborów do Sejmu RP w naszym regionie obliczyliśmy, że PiS i Nowa Lewica straciły w naszym regionie po 1 mandacie poselskim, natomiast zyskały Trzecia Droga i Konfederacja. Koalicja Obywatelska utrzymała wynik z poprzednich wyborów:

  • PiS - 4
  • KO - 3
  • Trzecia Droga - 1
  • Konfederacja - 1
  • Nowa Lewica - 0

PiS: Woś, Piecha, Jabłoński, Matusiak

Jeśli chodzi o PiS, najwięcej głosów w naszym regionie zdobył Michał Woś (39 902), dalej są: Bolesław Piecha (32 427), Paweł Jabłoński (22 996) i Grzegorz Matusiak (12 690). To właśnie wymieniona czwórka zostanie posłami PiS w nowej kadencji Sejmu.

Piąty rezultat na liście PiS uzyskała posłanka Teresa Glenc (12 300), szósta jest radna wojewódzka Julia Kloc-Kondracka (7 682). Ostatecznie obie znalazły się poza Sejmem.

KO: Gadowski, Krząkała i Lenartowicz

Bardzo ciekawie wyglądała również rywalizacja o mandaty poselskie kandydatów z listy Koalicji Obywatelskiej. Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie. Ostatecznie do Sejmu dostali się: poseł Krzysztof Gadowski (36 031), poseł Marek Krząkała (18 605) i posłanka Gabriela Lenartowicz (16 515).

Na dalszych miejscach uplasowali się: prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca (13 463) i starosta mikołowski Mirosław Duży (11 856).

Fritz i Osmalak w Sejmie

Na czele Trzeciej Drogi jest Łukasz Osmalak (19 616) i to właśnie on zostanie posłem z ramienia Trzeciej Drogi w naszym regionie.

Mandat wywalczył również Roman Fritz (11 089) z Konfederacji.

Mandat poselski straciła Nowa Lewica. Lider Piotr Urbańczyk zdobył 8 126 głosów.

Ludzie

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Hanna Boczek

Prezes okręgu rybnickiego Nowej Nadziei (ugrupowania wchodzącego w skład Konfederacji)

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Łukasz Osmalak

Poseł na Sejm RP

36 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_nizej (188.137. * .26) 18.10.2023 08:18

Masz dziecko sklerozę. Osiem lat temu "świat bez pisu" sromotnie przegrał w wyborach bo "świat bez pisu" to był czas bardzo złych rządów.

~do_henk (93.179. * .78) 17.10.2023 20:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To widzisz teraz ile trzeba mieć wyrzeczeń i problemów żeby pozbyć się pis-u to nie takie łatwe
ale ale nie martw się koalicja DEMOKRATYCZNA (którą wybrało 11 mln wyborców) zrobi tak: "zamkną oczy, zacisną zęby" tak jak prosiła nas szydło i DAMY RADĘ,obiecuję ci!
Świat bez pis-u jest dużo lepszy czego ty jeszcze nie niestety nie dostrzegasz

~henk (80.49. * .133) 17.10.2023 18:30
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Podobno KO chce mieć koalicję m. in. z Lewicą. Ciekawi mnie co sądzą wyborcy o takim mariażu ze zwolennikami gejów, lesbijek i innych dewiantów? Na Lewicę głosowało zaledwie kilka procent wyborców, więc dlaczego teraz oni mają decydować o zdecydowanej większości? Gdyby ludzie chcieli Lewicę u władzy, to by na nich głosowali.

~Masakra (5.173. * .155) 17.10.2023 10:05
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Suski (pis) powiedział przed chwilką „tymczasowo zło zwyciężyło a Polsce”
Jak dla pis 11mln Polaków to zło to nie mam więcej pytań i tym bardziej cieszę się że pogoniliśmy wreszcie to pisowskie „dobro”

Oberwator_R 17.10.2023 09:56
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Już niedługo do tych którzy zachłysnęli się wynikami wyborów dotrze, że te biało-czerwone serduszka są tylko przyklejone, a pod spodem jest symbol euro. Że od rządzenia jest platformiana elita a pozostałe przybudówki były tylko potrzebne by medialnie pokazać spójność opozycji przed wyborami. Jak zwykle wszystkich poróżnią pieniądze i występujące w tej szerokiej koalicji spore różnice w wielu kwestiach ekonomiczno-światopoglądowych. W efekcie albo część rozgoryczonych przyklei się do PiS-u dając mu możliwość rządzenia, albo za rok czekają nas kolejne wybory.

~Xxl (5.173. * .218) 17.10.2023 09:34
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dobrze że greg wszedł, syn przynajmniej dyrektorem biura może zostanie

zxc 17.10.2023 08:14
oceniono 5 razy
5
Zgłoś

Lepiej w powiecie wodzisławskim nie mieć nikogo, niż mieć trzech w rządowej partii, którzy nic nie robili. Nie żal mi ich. Mogli zrobić naprawdę wiele rzeczy niezależnie od Kiecy sami, ale nie robili nic. Nie mieli żadnego pomysłu na powiat wodzisławski. Ogólnie to PiS w powiecie wodzisławskim jest daremny. Radni bezradni podobnie. Jeśli PiS coś by chciał tutaj znaczyć to musi mieć nowych, młodych i odważnych liderów chcących coś tutaj zmieniać na lepsze. Mam nadzieję, że to już koniec polityczny Gawędów i Glenców.

~Tyija (91.123. * .180) 17.10.2023 07:40
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

I tak na Śląsku wygrało po żeby wam wszystko pozamykali w pizdu

~KorytkoPowiedzPrzecie (193.200. * .16) 17.10.2023 07:33
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Honoratka leberwurstu narobiła, tylko się nie połapała, że nikt już tego paszteta, na Wigilii, w Warszawie, nie potrzebuje? :))))))) October mocie Fest :))))))

~LG (89.70. * .73) 17.10.2023 06:18
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Prawie 8tys. Jastrzębian na Matusiaka? Tu nie może być lepiej....

~KoniecPOwWodziu (46.204. * .21) 17.10.2023 01:21
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

Może honoratka albo inne bojówki z asfaltu się wypowiedzą co dalej z Kieca po tej porażce ? Co dalej? Bo miasto już też go nie chce to widać po wynikach.

Arteks 16.10.2023 23:50
oceniono 6 razy
-6
Zgłoś

No i jeszcze poza naszym okręgiem w Katowicach wygrał Kopiec z Rybnika, które w poprzedniej kadencji był posłem w naszym okręgu więc tak jakby Rybnik dostał w bonusie piątego.
@mhl999 - wypalił się i dlatego chciał zostać posłem ale ma trochę dobrych dokonań dla Wodzisławia. Warto to docenić.

mhl999 16.10.2023 23:01
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

@Arteks - ja cię proszę, nie chwal Kiecy bo naprawdę ciężko go już chwalić za cokolwiek. On już dawno wypalił się na prezydenckim stołku

~op (91.192. * .86) 16.10.2023 22:49
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Kieca mogl wejsc,moze nastepny prezydent zrobilby z tej pipidowy miasto

~WodzislawianinN (185.104. * .78) 16.10.2023 22:14
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

Do artex
i co myślisz,że ci posłowie z pis-u coś teraz załatwią ? :))))))))
pis się wkrótce rozleci a już na pewno nie będzie zainteresowany aby ci dobrze zrobić tylko co zrobić DEMOKRATYCZNEJ OPOZYCJI na złość
więc powiem ci jedno
wolę nie mieć żadnego posła niż np. dwóch z pis-u
Więc posła z pis-u nie wliczaj do liczby mandatów w danym miescie bo ludzie wczoraj powiedzieli wyraźnie
NIE CHCEMY PIS
amen

Arteks 16.10.2023 21:39
oceniono 7 razy
-7
Zgłoś

Szkoda, że Kieca przegrał. To bardzo uznany samorządowiec i pozytywna postać. Wniósłby coś dobrego, nowego do parlamentu. A więc sytuacja jest już jasna. PiS traci władzę. A w naszych dwóch okręgach na 11 parlamentarzystów: Racibórz będzie miał 4 reprezentantów, Jastrzębie - 2, Rybnik - 4, Wodzisław - 0, Żory - 0, powiat mikołowski - 1.

@Don_C w pewnym sensie przyznajesz bezsens swojej wieloletniej pisaniny. Nikt cię nie słucha, a może nawet budzisz niechęć i cel twojej działalności budzi odwrotny skutek. Ludzie już mają dość hejtu.

aus 16.10.2023 20:46
oceniono 7 razy
5
Zgłoś

Tak jest. Kieca przegrał bo zamiast zająć się Wodzisławiem i miec 10 000 głosów tutaj ma Wodzisław już gdzieś. Glenc to samo. Mało kto na nią głosował bo nic nie robiła dla miasta i powiatu. Gawęda też. Zamiast sprowadzać inwestycje panstwowe do Wodzisławia to robiła pakty dla Raciborza, a Racibórz zagłosował za Siedlaczkiem czy Wosiem. Nie żal mi ich. Dostali dużą lekcje pokory od mieszkańców powiatu wodzisławskiego, którzy woleli głosować na obcych niż na własne miernoty polityczne. Oby to był ich koniec w polityce i samorządzie. Oni sprawdzają to miasto i powiat do roli wsi zacofanej bez wielkich zmian i inwestycji. Czas wziąść się do prawdziwej pracy i płacić za kołocz.

~vox_populi_swd (46.134. * .138) 16.10.2023 20:34
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

Dokładnie, Kieca już od dawna zamiast troszczyć się o miasto to działał wbrew rozwojowi, myślami już był w Warszawce, a ciałem w Rybniczku, tylko jedna szłapa mu ugrzęzła w Wodzisławiu. Gorzej z pogonieniem go w diabły, bo nie ma kogo wybrać na jego miejsce, same miernoty w tym mieście.

Don_C 16.10.2023 20:27
oceniono 7 razy
3
Zgłoś

4 lata temu pisałem wielokrotnie że administrator powinien kandydować do sejmu. I wtedy by się dostał. Teraz zgubiła go duża frekwencja i marny wynik PO w naszym regionie. Oprócz tego sami mieszkańcy miasta się od niego odwrócili .Bo zamiast być gospodarzem to zajmuje się wielką polityką i lansowaniem w warszawce. Wiele razy pisałem że jeżdżenie po rybniczku i płaszczenie się nic mu nie da bo rybnikers zawsze zagłosuje na rybnikersa. Tak samo SJZ i Żory czy racek mają wywalone na nas. Dobrze pamiętam że w wyborach na prezydenta miasta dostał koło 10,5 tys głosów a teraz 5600? Zawsze pisałem że najpierw trzeba patrzeć swojego miasta i powiatu i być dobrym gospodarzem.

~wodziki (46.204. * .123) 16.10.2023 20:15
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Kieca i czelota bez awansu,teraz czas na wypad z wodzisławia

Rodowity Wodzisławianin 16.10.2023 20:10
oceniono 7 razy
7
Zgłoś

Teresa Glenc na aucie hahaha, w sumie dobrze, bo nie wiem czy cokolwiek zrobiła dla Wodzisławia. Przegrała bo w Wodzisławiu i powiecie nie widać było przez 8 lat żadnej dobrej zmiany. Wystarczy zobaczyć jak stacja kolejowa zarosła drzewami dzięki miernym posłom z pis. Klęska PiSu w SWD hehe

~Analizaanaliz (46.204. * .87) 16.10.2023 19:14
oceniono 8 razy
6
Zgłoś

Kieca - co? Koniec kariery! Nie pomogło włażenie w 4 litery Donaldowi! A teraz wyjazd z Wodzia !

~vox_populi_swd (46.134. * .138) 16.10.2023 19:08
oceniono 6 razy
6
Zgłoś

"Miałeś chamie złoty róg..." chciałoby się rzec, widząc że w rozpoczynającej się kadencji parlamentu nie ma nikogo z SWD. Niech to będzie przestrogą dla parlamentarnych leni i karierowiczów, że nie wystarczy bujać się po salonach i dożynkach, i kleić się do silniejszych. Wyborcy sprawiedliwie ocenili waszą nieudolność, wodzisławskie niezguły. Precz!

~TakiWynik (185.104. * .78) 16.10.2023 18:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

już jest 100%

~Jastrzebiak (91.221. * .6) 16.10.2023 18:18
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Przedstawione wyniki nie obejmują głosów z Jastrzębia. Po odliczeniu tych głosów poseł Matusiak wyprzedził p. Glenc i jest na 4 miejscu.

6quarg 16.10.2023 18:16
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Wpadło Jastrzębie i już Matusiak przed Glenc, choć mandat się jeszcze waży.
Wpadnie Racibórz i Lenartowicz wciągnie nosem i Kiecę, i Dużego.
Wpadnie Rybnik i w PO będzie oczywista kolejność Gadowski, Krząkała, Lenartowicz.
W PISie ciekawiej, bo nie wiadomo wciąż kto wejdzie, w PO wynik jest oczywisty.

~PrzegraniiStraceni (83.13. * .33) 16.10.2023 17:47
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Najdroższa kampania w historii regionu i taki wynik Panie Grzegorzu. Ha ha ha !!!

~Hahah (87.239. * .85) 16.10.2023 17:45
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Rudy z JSW nie będzie kroił kasy .

~policzony (79.185. * .138) 16.10.2023 17:40
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

blizeej jest Lenartowicz zamiast Kiecy i Matusiakowi zamiast Glenc. dojda juz tylko głosy z racinorskiego i Rybnika

~Nareszcie_bez_pis (23.109. * .14) 16.10.2023 16:08
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

szachy to fajna gra ;)

~Xxl (91.225. * .61) 16.10.2023 15:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ciekawe gdzie teraz odnajdzie się Nikodem

~DrDick (91.200. * .188) 16.10.2023 15:50
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~WolnaPalestyna (89.64. * .66) 16.10.2023 15:01
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Hahah największy leber RP poza sejmem hurrrra!
Masz tłustą emeryturkę górniczą teraz coś Ci znajdą w spółce tak jak ty synalkowi.

6quarg 16.10.2023 14:25

No skoro do PKW nie spłynął jeszcze Racibórz, to nie ma co mówić o opałach.

~Pył (89.25. * .86) 16.10.2023 12:38
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Greg razem z Superptakiem będzie bułki smarował masłem... wprawę mają

~Edek1 (89.70. * .81) 16.10.2023 11:56
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

Oj Grzesiu i co teraz będziesz robić