Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koniec akcji w kopalni Pniówek. Ratownicy odnaleźli ostatniego z siedmiu zaginionych górników

Koniec akcji poszukiwawczej w kopalni Pniówek w Pawłowicach. W sobotnie popołudnie (21.10.) rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Tomasz Siemieniec, przekazał informację o dotarciu do ciała ostatniego z górników zaginionych po tragedii z kwietnia ubiegłego roku.

Koniec akcji w kopalni Pniówek. Ratownicy odnaleźli ostatniego z siedmiu zaginionych górnikówDawid Lach JSW
Ostatni etap akcji rozpoczął się w piątek o 18:00, działania na miejscu wznowiono po paru tygodniach.

Ostatni z górników odnaleziony

Ratownicy odnaleźli ostatniego z siedmiu zaginionych górników podczas katastrofy w kwietniu 2022 roku.

Poszkodowanego odnaleziono w ścianie N-6 w okolicach kombajnu ścianowego. Ciało górnika zostało wytransportowane na powierzchnię i przewiezione do Zakładu Medycyny Sądowej w Katowicach.

- Aby dotrzeć do poszkodowanego górnika ratownicy musieli przebić się do ściany N-6 z nowo wydrążonej przecinki N-6a, zabezpieczyć skrzyżowanie, przewietrzyć wyrobisko i zdemontować elementy obudowy ścianowej - mówi Edward Paździorko, zastępca prezesa JSW ds., technicznych i operacyjnych.

Ratownicy pracowali w bardzo trudnych warunkach klimatycznych.

- Kierownik akcji ratowniczej po konsultacjach z poszerzonym zespołem sztabu akcji podjął decyzję o otamowaniu ściany N-6 ze względu na wzrost zagrożeń w ścianie N-6 oraz w sąsiednich rejonach kopalni. Po wybudowaniu przez ratowników tamy izolacyjnej z pian ciężkich - akcja ratownicza zostanie zakończona, a następnie rejon zostanie otamowany tamą izolacyjną przeciwwybuchową z przełazami - przekazuje szczegóły Tomasz Siemieniec, rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

W akcji ratowniczej do tej pory wzięło udział 26 zastępów ratowniczych, w tym 4 z CSRG w Bytomiu.

Akcję wznowiono w piątek (20.10.)

Ostatni etap akcji rozpoczął się w piątek o 18:00, działania na miejscu wznowiono po paru tygodniach.

Podczas akcji ratowniczej prowadzonej od 9-13 września 2023 roku udało się odnaleźć ciała sześciu zaginionych górników. Po spenetrowaniu 185 metrów ściany N-6 nie udało się ratownikom odnaleźć ostatniego zaginionego górnika. Ratownicy z każdym metrem postępu pracowali w coraz trudniejszych warunkach klimatycznych. Kierownik akcji, po konsultacji z poszerzonym zespołem sztabu akcji, podjął decyzję o przerwaniu akcji ratowniczej ze względu na bezpieczeństwo ratowników.

Kierownictwo kopalni wróciło do drugiego zaplanowanego rozwiązania w planie akcji, czyli zatamowania rejonu ściany i wykonanie przecinki (N-6a) z pochylni N-9 bezpośrednio do ściany N-6 w miejsce prawdopodobnego przebywania zaginionego górnika.

Katastrofa w kopalni Pniówek

Do katastrofy w kopalni Pniówek doszło 20 kwietnia 2022 roku w ścianie N-6 pokł.404/4+405/1, 1000 metrów pod ziemią, gdzie kwadrans po północy doszło do wybuchu metanu. W strefie zagrożenia znajdowało się 42 pracowników. W czasie prowadzonej akcji 39 pracowników udało się wycofać.

Po godzinie 3:00 nastąpił drugi wybuch metanu. W zagrożonym rejonie pozostało siedmiu pracowników, w tym zastęp ratowniczy.

Dzień później nastąpił kolejny wybuch metanu. Kierownik akcji ratowniczej podjął decyzję o czasowym wyłączeniu rejonu ściany N-6 pokł.404/4+405/1 przy pomocy tam izolacyjnych.

Akcja została przerwana 2 maja. Spośród 10 górników, którzy trafili do Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, pięciu było w stanie ciężkim. W kolejnych dniach pięciu hospitalizowanych zmarło. W sumie, w wyniku wybuchów metanu życie straciło dziewięciu górników, a siedmiu uznano wtedy za zaginionych. Rannych zostało 30 osób.

źr. JSW, oprac. sqx

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ryl (46.134. * .155) 21.10.2023 20:39

Szkoda chłopaków i ich rodzin. Ciał nigdy nie odnajdą, po tylu wybuchach i temperaturze jaka tam panowała, każdy logicznie myślący wie, że ciał nie ma... Składamy się z węgla i wody...
Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

~op (91.192. * .86) 21.10.2023 20:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~dumnySlonzok-nie masz racji,zostali Takie informacje o katastrofach gorniczych znajdziesz w internecie

~Gucio997 (193.169. * .48) 21.10.2023 18:42
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~dumnyŚlonzok (91.192. * .75) 21.10.2023 18:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

w górnictwie Polskim nikt nigdy nie został pod ziemią na wieczność to nas wyróżnia to nasza duma i nadzieja. Zawsze po żywych zawsze. Niech tak zostanie na zawsze

~zet (31.0. * .132) 21.10.2023 18:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie

~Jxkdkdjd (46.204. * .199) 21.10.2023 18:32
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem