Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień Wszystkich Świętych. Zbiórki na cmentarzach [ZDJĘCIA]

W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzamy groby bliskich oraz miejsca pamięci narodowej.  Wielu z nas zapala symboliczny znicz. Organizowane są także zbiórki na rzecz Hospicjum Domowego im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza SAC przy parafii św. Katarzyny i Opatrzności Bożej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Dzień Wszystkich Świętych. Zbiórki na cmentarzach  [ZDJĘCIA]
Mieszkańcy wspierali jastrzębskie hospicjum oraz ZHP. Fot. nph

Dzień Wszystkich Świętych. Zbiórki na cmentarzach

Już przed południem dało się zauważyć wzmożony ruch na jastrzębskich cmentarzach. Na jednym z nich – przy parafii pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej wierni tradycyjnie biorą udział we mszy świętej, a następnie odwiedzają groby swoich bliskich. Przed wejściem na cmentarz odbywają się dwie kwesty.

Harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego sprzedają znicze, a zebrane pieniądze przeznaczają na cele statutowe.

 - Ludzie chętnie wrzucają datek do naszej puszki, w zamian otrzymują znicz. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczamy na organizację zajęć i wydatki związane z utrzymaniem hufca. Cieszy nas to, że mieszkańcy podchodzą do nas życzliwie - mówi dh. Igor Rybicki.

Tuż obok inni młodzi ludzie zachęcają do wrzucenia datku na jastrzębskie hospicjum.

Mieszkańcy wspierali również jastrzębskie hospicjum. Fot. nph

-  Nie możemy narzekać na mieszkańców, bo chętnie dzielą się tym, co mają. Raz ktoś wrzuci złotówkę, raz ofiaruje banknot o nominale 100 zł. Za każdy datek dziękujemy, za uśmiech i miły gest – mówi Wojciech Gębczynski, uczeń III Liceum Ogólnokształcącego.

Oliwier Ceranowski dodaje, że grupie wolontariuszy, którzy kwestowali wcześniej, udało się zebrać 400 zł za godzinę. Chłopcy uważają, że to całkiem dobry wynik.

Warto dodać, że jastrzębianie nie zapominają o mogiłach osób ważnych dla naszego miasta, jak chociażby żołnierzy września 1939 roku, rodziny Witczaków czy uczestników powstań śląskich.

Zwiększonych wizyt mieszkańców na cmentarzach należy tradycyjnie spodziewać się w godzinach wieczornych.  Jednak groby oświetlone zniczami tworzą specyficzny klimat tego święta, które w Polsce jest szczególnie uroczyście celebrowane.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Januszszsx (85.202. * .83) 02.11.2023 10:28

Forsy w Polsce na hospicja nie ma ale aż na 800+ jest nawet gdy Ktos ma tak niebywale wysoki majątek, na darmowe studia jak już ktos tu wspominał dla wszystkich ktorzy opuszczają ten kraj też jest , na hospicja jednak nie ma, na wczesne Urlopy Górnicze jest ,na hospicja i emerytury stażowe takze nie ma, na dwie emerytury slugiBogaGlodzua jest, na hospicja nie ma, na wode do wylania w basenie w celu jego otwarcia jest na hospicja i przytuliska w tym zwierząt nie ma- dziwny ten kraj, bez zbiórek nie dasz rady. A mnie mama zawsze uczyla ,szanuj pieniadze innych bardziej niż swoje aby nie zarzucili Ci , że roztrwoniłes coś co bylo Ich i teraz nie mają na ważne potrzeby, aby nie powiedzieli ze jesteś nieodpowiedzialnym człowiekiem. Obserwując jednak jak zarządzający tym państwem marnują nasze pieniadze ktore powinny wspierać takie cele jak chociażby priorytetowo hospicja zastanawiam sie- ,a może mama nie miała racji .Może żyła w jakies bańce -co Wy na to..