Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Poseł Gadowski: Pod lupą znajdą się CPK, inwestycje i spółki Skarbu Państwa

Z posłem Krzysztofem Gadowskim z Jastrzębia-Zdroju rozmawiamy m.in. o „sprzątaniu po PiS-ie”, stanowiskach i Drodze Głównej Południowej.

Poseł Gadowski: Pod lupą znajdą się CPK, inwestycje i spółki Skarbu Państwa
Krzysztof Gadowski w kampanii wyborczej chętnie fotografował się z mieszkańcami. Czy zostanie ministrem w nowym rządzie, jak sugerują niektórzy? - Pozostawmy tę kwestię premierowi, który pewnie w ciągu kilku dni ogłosi skład rządu, jeszcze trochę cierpliwości – odpowiada poseł z Jastrzębia-Zdroju.

Poseł Gadowski: Pod lupą znajdą się CPK, inwestycje i spółki Skarbu Państwa

Szymon Kamczyk. Jesteśmy po zaprzysiężeniu rządu PiS. A kiedy realnie może powstać rząd koalicji demokratycznej, jeśli Mateuszowi Morawieckiemu nie uda się uzyskać większości w Sejmie?

Krzysztof Gadowski. Biorąc pod uwagę to jak rząd PiS kurczowo trzyma się stołków i mianuje jeszcze ostatnim rzutem swoich emisariuszy na stanowiska, wszystko wskazuje na to, że „przedstawienie” to będzie trwało do 11 grudnia. Gdyby prezydent uszanował wolę Polaków w wyborach to zrobiłby to w pierwszym kroku mając na uwadze dobro kraju i fakt, że ten czas można było przeznaczyć na pracę nad najpilniejszymi rozwiązaniami legislacyjnymi. Do końca roku zostanie kilkanaście dni, podczas których będzie trzeba przeprowadzić kilka ważnych ustaw, które będą musiały obowiązywać już od 1 stycznia 2024 roku.

Jakimi tematami nowy rząd będzie musiał pana zdaniem zająć się w pierwszej kolejności?

Przede wszystkim nowy rząd jak najszybciej będzie musiał zmierzyć się z przyjęciem ustaw o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, ciepła i gazu. Ten projekt ustawy musimy złożyć jak najszybciej w Sejmie. Rozwiązania te trzeba przyjąć pilnie, przed końcem roku, bo rząd PiS nic nie zrobił w tym kierunku. W następnej kolejności priorytetem będzie przyjęcie ustawy budżetowej.

W dalszej kolejności muszą ruszyć prace nad procesem przywrócenia praworządności, odblokowaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy, podniesieniem pensji nauczycielom, zwiększenie nakładów na edukację, szereg działań związanych z transformacją energetyczną. Równolegle będą trwały prace nad powołaniem komisji śledczych i ich składów. Tego domagali się Polacy.

Czy sprzątanie po PiS-ie zaczniecie od wyprostowania kwestii dochodów samorządów?

Rząd PiS systematycznie obniżał znaczenie i rangę samorządów, dotyczyło to również ich finansów. Zwiększona liczba zadań bez subwencji na ich realizację sprawiła, że wiele miast i gmin w Polsce boryka się z zadłużeniem oraz wstrzymaniem kluczowych inwestycji. Bierność rządu Mateusza Morawieckiego sprawiła, że wiele samorządów nie mogło sięgać po zewnętrzne środki z Unii z powodu braku środków na wkład własny, czy przydziałem wielu funduszy kierując się kluczem partyjnym. Należy pamiętać, że to właśnie samorządy są „motorem napędowym” rozwoju regionalnego. Bez zwiększania wiarygodności finansowej samorządów nie będziemy w stanie utrzymać tempa inwestycji i rozwoju. Dlatego jak najszybciej dla dobra naszych małych ojczyzn należy przygotować przejrzysty system finansowania samorządów, który zapewni im nowy podział dochodów z podatków oraz wzmocni ich rolę. Mówiliśmy już o tym w kampanii. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w procesie odblokowywania środków KPO dużą rolę odegrają również samorządy.

Czy są widoki na objęcie przez pana teki np. ministra odpowiedzialnego za górnictwo lub innego resortu? Słyszałem takie pogłoski i chciałbym rozwiać wątpliwości. Jakie stanowiska zostały już przydzielone w strukturach partii?

O obsadzeniu poszczególnych ministerstw będzie decydował premier przyszłego rządu, czyli Donald Tusk. Pozostawmy więc tę kwestię premierowi, który pewnie w ciągu kilku dni ogłosi skład rządu, jeszcze trochę cierpliwości. W szeregach Platformy, czy Koalicji Obywatelskiej mamy dużo kompetentnych osób, które nadają się do objęcia wielu stanowisk. Nie kierujmy się doniesieniami medialnymi, bo nie zawsze są wiarygodne. Premier Tusk pewnie wielokrotnie nas jeszcze zaskoczy.

Mogę natomiast potwierdzić, że na pierwszym posiedzeniu klubu po wyborach przewodniczący Donald Tusk zdecydował, aby do wyboru nowego rządu funkcje przewodniczącego klubu objął Borys Budka, rolę skarbnika, po raz kolejny powierzono mojej osobie, natomiast sekretarzem został Zbigniew Konwiński. Z kolei na ostatnim posiedzeniu Sejmu po zatwierdzeniu składów komisji zostałem wybrany na wiceprzewodniczącego Komisji ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Z racji podziału parytetów politycznych pracami komisji kierować będzie poseł PiSu. Również w tej kadencji zasiadam w komisji ds. Unii Europejskiej. Działanie tych komisji jest bardzo istotne dla przyszłości naszego regionu i procesu Sprawiedliwej Transformacji. Po utworzeniu pełnego rządu Koalicji Demokratycznej członkostwo oraz funkcję w poszczególnych komisjach ulegną jeszcze zmianom.

Na ile realny jest scenariusz (sugerowany przez niektórych komentatorów politycznych) objęcia funkcji ambasadora w Berlinie przez Marka Krząkałę?

Panie redaktorze sądzę, że to pytanie należałby skierować do pana posła i zapytać czy ubiega się o funkcję ambasadora. Proszę o kolejne pytanie.

Wracając do sprzątania po PiS-ie, co pana zdaniem będzie najtrudniejsze do wyprostowania?

Jednym z najważniejszych i najtrudniejszych tematów do wyprostowania będzie kwestia przywrócenia praworządności i naprawy wszystkich negatywnych skutków związanych jej naruszeniem. Musimy odbudować zaufanie u naszych partnerów w Unii Europejskiej i na arenie międzynarodowej. Betonowanie stanowisk do ostatniej chwili wieloma rozwiązaniami prawnymi przez PIS w najważniejszych instytucjach państwowych to kolejny problem, z którym będziemy musieli się zmierzyć. Wszystkie ułomne i niedemokratyczne decyzje PiS będę bronione przez prezydenta, który je podpisywał. Przecież już zapowiedział, że będzie stosował prawo veta.

Na Śląsku już pojawił się poważny problem płynności finansowej niektórych spółek węglowych, ponoć tak dzielnie naprawianych przez rząd PiS np. w Polskiej Grupy Górniczej. A miało być przecież tak dobrze. Jak sugerują przedstawiciele MAP na ratowanie spółek będzie potrzeba ok 7 mld złotych. I to już w przyszłym roku. Do dziś nie zostały notyfikowane zapisy zawarte w umowie społecznej, podpisanej w maju 2021 roku. Czekają nas też ważne i odpowiedzialne decyzje związane z modernizacją sektora elektroenergetycznego.

Weryfikacji będzie trzeba poddać również konieczność niektórych inwestycji państwowych taki jak np. budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego, czy marnotrawstwo kapitału związanego z brakiem powstania polskiego samochodu elektrycznego Izera. Pod lupą znajdą się również wszystkie inwestycje i działania największych Spółek Skarbu Państwa.

Na koniec temat lokalny, ale wracający zarówno w ostatniej kampanii wyborczej, jak i teraz, po wyborach: Droga Główna Południowa na terenie powiatu wodzisławskiego. Czy pana zdaniem ten projekt będzie realny do realizacji w tej kadencji?

Trudno jednoznacznie dziś odpowiedzieć na pytanie. Bez wątpienia Droga Główna Południowa jest istotnym węzłem komunikacyjnym dla naszego regionu. Budowa odcinka DGP na terenie powiatu wodzisławskiego jest więc uzasadniona, zarówno pod kątem komunikacyjnym jak i gospodarczym. Na tą inwestycję potrzeba kilkaset milionów złotych, które głównie będą pochodzić z Unii Europejskiej. Inwestycja ta będzie miała status drogi wojewódzkiej i będzie realizowana przez samorząd, czy to wojewódzki czy lokalny. I wspólnie z samorządowcami musimy zabiegać o to żeby w terminie powstał projekt techniczny i zabezpieczony na ten cel środki. Pozwoli to przynajmniej na rozpoczęcie tej inwestycji. Duża odpowiedzialność spoczywa na samorządowcach powiatu wodzisławskiego. Będąc wiceprezydentem Jastrzębia-Zdroju odpowiedzialnym za inwestycję i infrastrukturę osobiście brałem aktywny udział w przygotowaniu projektu pierwszego odcinka DGP przebiegającego od Pawłowic, przez Jastrzębie-Zdrój do granicy z Gminą Mszana. Zabiegaliśmy też skutecznie o środki z UE i od kilkunastu lat możemy się cieszyć sprawnym przebiegiem będącym obwodnicą miasta. Samorządowcy powiatu wodzisławskiego to fachowcy znający się dobrze na swojej pracy, potrafią przygotowywać świetne projekty, uwodnili to już wielokrotnie. Z takim zapleczem powstanie kolejnego odcinka DGP na terenie powiatu wodzisławskiego jest kwestią czasu. Trzymam kciuki za tą inwestycję.

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

161 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Snake63 (89.64. * .111) 15.12.2023 08:49
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~solo (89.70. * .44) 14.12.2023 13:17
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

,,Po co nam Gdynia skoro jest port z Gdańsku po co nam COP skoro jest niemieckie Zagłębie Ruhry. A dziś .... po co nam CPK skoro BĘDZIEMY MIEĆ LOTNISKO W BERLINIE. Trzeba swoim panom spłacić dług za kasę za którą powstała PO.

~solo (89.70. * .44) 14.12.2023 13:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Czy złożył już Pan zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego nazywającego Tuska niemieckim agentem????

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .50) 10.12.2023 23:10
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Teraz zacznie się niszczenie Polski.

~NowyRządZdrajców (83.4. * .76) 08.12.2023 13:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Funkiel (46.204. * .50) 08.12.2023 13:15
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Panie Krzysztofie, jest pan spoko gość, ale DLACZEGO trafił pan do Partii Oszustów?

~MamyNowyRząd (45.128. * .170) 08.12.2023 11:59
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Podobno pis wygrał wybory :))))))))
Przedtem pis miał 250 posłów teraz ma 190
ale tylko oni są w stanie to ogarnąć,oni naprawdę żyją w innej rzeczywistosci

Czas się obudzić,skończyło się wasze niszczenie Polski

~MamyDośćPIsu (45.128. * .170) 08.12.2023 11:55
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Ile to jeszcze zostało godzin temu cudownemu pis-owi co wygrał wybory ?
72 godziny!!!!!
i jak mówiłem teraz popcorn i zabieramy się za dupy tych to niby nie łamali konstytucji

~Aga91 (46.204. * .158) 08.12.2023 11:34
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Panie pośle Gadowski - dobra rada - zanim Pan zacznie poszukiwać tej tajemniczej praworządności, tych wszystkich afer i w ogóle wszelkiego zła poprzedniej władzy - nie Pan poczyta najpierw własny projekt ustawy określanej jako „lex wiatrak”, bo od dnia wczorajszego jest Pan ogólnopolską gwiazdą mediów i internetu i to raczej nie w pozytywnym znaczeniu.

~PatoGadowski (83.4. * .76) 08.12.2023 10:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Gadowski, czy to ten pato-poseł, który otacza się lobbystami, co było widać podczas sejmowej komisji rozpatrującej sprawę wiatraków dla Niemców? Przecież Gadowski to nawet nic sensownego nie potrafi odpowiedzieć na zadane pytania i posługuje się siedzącymi obok lobbystami. Ci sami lobbyści podpowiadają Gadowskiemu, by w Polsce nie powstało CPK, bo niemieckie lotniska muszą zarabiać.

~do_nizej (188.137. * .125) 07.12.2023 18:47

Czego dotyczyły te spoty?

~Brawopis (93.179. * .78) 07.12.2023 17:45
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

PiSowskie Ministerstwo Zdrowia po już wyborach 15.X przelało blisko 400 tys. do związanej z T. Rydzykiem Fundacji Lux Veritatis:
18.X 192 tys. zł
17.XI 184 tys. zł
Na zakup spotów w tv.
Pieniądze pochodziły z … Narodowej Strategii Onkologicznej.

~Pantaleon (193.37. * .2) 07.12.2023 15:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Oni od lat nie płacą tych składek. Już 8 lat temu uczestniczyłem w projektach dotyczących umorzenia składek jednaj z kopalni. Górnictwo i rolnictwo to 2 branże które w Polsce funkcjonują wyłącznie dzięki stały dotacjom, a jakiekolwiek chwilowe poprawy sytuacji w górnictwie przez wyższe ceny węgla tylko pogarszają problem bo od razu jak się wyniki poprawiają to pojawiają się protesty górników by całość tych zysków przekierować na ich pensje. Potem ceny spadają a pensje zostają i jesteśmy w jeszcze większej dupie niż byliśmy wcześniej"

dziekujemy górnikom za ich "trud"

~Spinoza (46.204. * .96) 07.12.2023 11:21
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Rząd federalny ( niemiecki) udzielił "podupadającemu przedsiębiorstwu z branży technologii energetycznych" gwarancji w wysokości 7,5 mld euro. Jest to kwota stanowiąca połowę pakietu pomocowego, który ma w sumie wynieść 15 mld euro. " . Chodzi oczywiście o Siemensa. To jest własnie jeden z przykładów najczęściej stosowanego "narzędzia rynku".

~do_czytelnika (188.137. * .26) 07.12.2023 08:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szkoda czasu dla takiego dyletanta jak ty. Może ty coś i czytasz ale nic z tego nie rozumiesz. Ceny surowców i energii nie mają wiele wspólnego z prawami rynku (swoją drogą - o jakich myślisz?) . Wynikają z polityki i są sterowane. Gdyby nie polityczne decyzje unii dotyczące opłat emisyjnych, "zielonego ładu", likwidacji elektrowni jądrowych i PRZYMUSOWEJ transformacji energetycznej która z wolnym rynkiem nie ma nic wspólnego to energia elektryczna w Europie nie zdrożałaby kilkukrotnie w stosunku do ceny energii n.p. w Chinach.

~PeOwiec (155.133. * .231) 07.12.2023 07:27
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Do tego lewaka z trzeciej drogi już nie ma takiej partii jest nowa Siemens strasse

~AleMamUbaw (195.154. * .189) 06.12.2023 22:31
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

To jak to w końcu jest?
pis wygrał te wybory czy przegrał???
bo w uczciwej tvpis ciągle mówią że wygrali

~CzytamWszystko (195.154. * .189) 06.12.2023 22:27
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

~do_nizej (188.137. * .125)
W takim razie bardzo mało czytasz.......popraw się i poczytaj np o jak ABW ustrzeliło obajtka
albo np. dlaczego ceny surowców wynikają z politycznego widzi mi się kaczyńskiego a nie giełdy i praw rynku?
a skontrolować to będzie można dopiero po zmianie władzy, które pis na siłę teraz blokuje

~Flaming (46.204. * .161) 06.12.2023 21:01
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~do_nizej (188.137. * .125) 06.12.2023 20:59
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Człowieku ja się opieram na danych ze źródeł które podałem a nie z tv. Dotarło to wreszcie? Tam krytycznych ocen nie znalazłem. Ty tak? Na tle Europy wyladamy bardzo dobrze. Czego byś nie napisał takie są fakty. ps. Kiedyś w TVN słyszałem Nowowiejską gdy powiedziała wprost Mellerowi. " Naszym głównym celem jest walka z PiS-em. Mało obiektywne masz źródła i autorytety.

~Tylko3droga (195.154. * .189) 06.12.2023 19:39
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Problem w tym, że wierząc w pisowską propagandę tvpis to ty się ośmieszasz!
Zresztą poczekamy wkrótce na komisje,które odpowiednio (według "zasług") ukarzą tych którzy działali na szkodę Polski,niszczyli nasz kraj (nie tylko gospodarczo ale i wizerunkowo) i deptali konstytucję.
Bardziej wierzę Balerowiczowi i gw niż komukolwiek z pis, szkoda,ze tego jeszcze nie widzisz, tej obłudy i kłamstw.

~do_nizej (188.137. * .125) 06.12.2023 19:20
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Czyli Balcerowicz i Wyborcza buahahaha. Toś przywalił. Szacun. Bank światowy, Eurostat, Moodys Fitch i.t.d. Cytuj kogoś z zewnątrz. Inaczej się ośmieszasz.

~do_nizej (188.137. * .125) 06.12.2023 19:00

Może byś podał źródło tych rewelacji?

~ciąg_dalszy (195.154. * .189) 06.12.2023 18:49
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Mimo rosnących obciążeń podatkowo-składkowych Polska w tym i przyszłym roku będzie miała jeden z najwyższych deficytów w Unii Europejskiej, co jest efektem wzrostu wydatków socjalnych.
W okresie rządów PiS od III kwartału 2015 roku polski dług publiczny (liczony według metodologii unijnej) zwiększył się o ponad 70%.
Pandemia covid-19 stała się dla rządu PiS pretekstem do bezprecedensowego zaciemnienia obrazu finansów publicznych za sprawą wypychania wydatków do Polskiego Funduszu Rozwoju i Banku Gospodarstwa Krajowego. W efekcie zaczął gwałtownie rosnąć dług poza kontrolą parlamentu.
Okres drugiej kadencji rządów PiS zapamiętany zostanie jako czas najwyższej inflacji i najniższej stopy inwestycji od lat dziewięćdziesiątych XX wieku.
Skumulowany wzrost cen konsumenckich w latach 2016–2023 wyniesie w Polsce niemal 44% (przy inflacji na poziomie 24% w strefie euro).
W 2023 roku nakłady na inwestycje będą stanowić 16,6% PKB (przy średniej unijnej na poziomie 22,5% PKB)."

Telewizje publiczną, trójkę ,ostrołękę, stadninę w Janowie to też wina Tuska?

~dodo_nizej (195.154. * .189) 06.12.2023 18:48
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Wszyscy ekonomiści" powtarzasz pierdy jak w tvpis "internauci wskazali" czyli kto ? nikt
Tu masz "niektórych ekonomistów:
"Prawo i Sprawiedliwość prowadziło politykę odwracania reform rynkowych rozpoczętych w 1989 roku, ograniczając wolność gospodarczą, w tym przede wszystkim nacjonalizując prywatne przedsiębiorstwa.
Polityka gospodarcza, zarówno dobra, jak i zła, przynosi skutki z opóźnieniem. Dlatego przez długi czas – także dzięki dobrej koniunkturze międzynarodowej i napływowi imigrantów (głównie z Ukrainy) – polska gospodarka wciąż się rozwijała.
PiS wprowadziło wiele szkodliwych regulacji sektorowych jak zakaz handlu w niedziele czy zakaz obrotu ziemią rolną.Wprowadzaniu nowych regulacji przez PiS towarzyszyły pospieszne uchwalanie ważnych aktów prawnych, nadużywanie ścieżki poselskiej, dla której nie ma obowiązku sporządzania oceny skutków regulacji i przeprowadzania konsultacji, a w przypadku formalnie rządowych projektów nierzetelne sporządzanie ocen skutków regulacji oraz nieuzasadnione skracanie czasu trwania i fasadowość konsultacji publicznych.
Symbolem legislacyjnego chaosu w drugiej kadencji PiS stał się podatkowy „Polski Ład” – wprowadzony z bardzo krótkim vacatio legis i później w ciągu roku wielokrotnie nowelizowany.
PiS nacjonalizowało prywatne firmy i budowało państwowe monopole. Szczególnie niebezpieczna dla stabilności wzrostu gospodarczego jest rosnąca rola własności państwowej w sektorze bankowym (państwo kontroluje niemal połowę sektora).
PiS wprowadzało nowe podatki i zmieniało przepisy podatkowe na mniej korzystne dla obywateli. W efekcie obciążenie ludzi i przedsiębiorstw podatkami i składkami wzrosło z 33,4% PKB w 2015 roku do 37,7% PKB w 2021 roku."

~do_nizej (188.137. * .125) 06.12.2023 18:35
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Pisz za siebie. "Mam" a nie "mamy". Możliwe że ty zindoktrynowany przez tefałeny tęsknić nie będziesz choćby nie wiem co się działo. Jakim trzeba być matołem żeby stały rozwój który doceniali wszyscy ekonomiści łącznie z eurostatem nazywać niszczeniem.

~JeszczeTylko6dni (193.161. * .11) 06.12.2023 15:02
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

mów za siebie koleś
ja tam płakał za pis-em nigdy nie będę bo mamy dość pisowskiego szaleństwa, kłamstw i niszczenia wszystkiego po drodze

~Spinoza (46.204. * .96) 06.12.2023 13:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taaaa. Wyjątkowo demokratyczne rządy się szykują. Ustawa wiatrakowa to sztandarowy przykład. Demokratycznie cichcem nie wiadomo przez kogo wymyślona i zgłoszona jako poselska żeby nie trzeba było przeprowadzić żadnych wcześniejszych konsultacji . Już to znamy z czasów PO-PSL. Elita decyduje o wszystkim a plebs "zap....dala" za najniższą krajową. Taki jest efekt urągającego zdrowemu rozsądkowi głosowania w wyborach - nie "za czymś" tylko "przeciw" nie zastanawiając się nad konsekwencjami takich wyborów. Będziecie jeszcze tęsknić za "pisowskim reżimem".

~do_nizej (188.137. * .26) 06.12.2023 12:46
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Co ty bierzesz? Jeśli nasze zadłużenie jest olbrzymie to co maja powiedzieć francuzi albo włosi? Jesteś lepszym fachowcem od firm ratingowych które nie widza nadmiernego zadłużenia i traktują nasza sytuację jako dobrą i stabilną? Wejdź na stronę Moodys albo Fitch zamiast bezmyślnie ślęczeć przed telewizorem to może zmądrzejesz.

~Hyniozdyniom (93.179. * .78) 06.12.2023 07:50
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Smutne to jest, że nowe (wreszcie demokratyczne) rządy trzeba będzie zaczynać od olbrzymiego zadłużenia państwa i powoływania komisji śledczych aby posadzić pisowskich szkodników.
Z tvpis już wszyscy uciekają jak szczury a przecież mówili cały czas prawdę którą nam tu obiektywny nachalnie cytuje.
Zamiast zająć się problemami Polaków będą musieli tracić czas aby rozliczyć te setki afer pis-u.
Tak powinny wyglądać nowe rządy???
Smród po pis-e będzie ciągnął się jeszcze bardzo długo

~PeOwiec (5.173. * .81) 06.12.2023 07:34
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Panieczerwony Gadowski czemu z ustawy wiatrakowej usunięto małe firmy które będą musiały płacić ogromne kwoty za energie

Objektywny 05.12.2023 22:42
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

(45.128.*.202) Ty tak napraaaaaawdę ? Dobry jesteś nie powiem , jak to odgadłeś ? Oj ty ty ty mądralinko !!! Pewnie liczb lotka mi nie podasz ? Prawda ? ....I taka mała prośba pisz w temacie tego artykułu jeśli nie potrafisz to nie pisz , dla ciebie każdy kto jest innego zdania jak ty vel baranie to PeOwiec albo Objektywny- jak już z dużej litery i przez j .... Zacznij się leczyć bo jeszcze trochę to swoim dzieciakom takie imiona nadasz ......Doszło ????

~do_peowiec_objektywny (45.128. * .202) 05.12.2023 21:24
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

do peowiec vel obiektywny bo to ten sam typ

co ty będziesz biedny trollu bredził jak ci tvpis zamkną ???

~PeOwiec (5.173. * .81) 05.12.2023 18:25
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do trola ubeka poniżej to dobrze że tvpis to ujawniła bo tvnetwork tego nie zrobiła a po 13 grudnia czyli dniu wprowadzenia stanu Tuska nikt już Polaków nie będzie mógł informować o aferach lewaków i ubeków bo tvpis zmieni się w tvlewica a tvnetwork w tvubek

~Gwiazdek8 (45.128. * .202) 05.12.2023 17:59
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Jeszcze tylko 8 dniu pisowskiego dziadostwa bo jak widać poniżej dalej robią ludziom wodę z mózgu
a komentować tego niżej nawet nie ma sensu
ktoś ci tu obiektywny kiedyś napisał stary a gł..pi co tylko potwierdza łykanie i pociskanie takich głupot dalej

Objektywny 05.12.2023 17:33
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Trzeba być albo nieżle piźnięty , albo ma się z tego ogromną kasę ,to jaka była by odpowiedź panie po...
???? .Tylko pytam ??? Nikogo nie dziwi że Niemcy wpadły na tak wspaniały pomysł miast zakopywać stare zużyte wiatraczki narażając się przy tym na kolosalne koszty, jak można było to inaczej wykombinować , skoro mówi pewne powiedzenie Polok głupi wszystko kupi , a nasz człowiek w Polsce nam to ułatwi wtedy od złomu uwolnią i jeszcze zapłacą . ??? A byliśmy już tak blisko by zobaczyli w nas dumnych i mądrych Polaków . Niestety prawda i przebudzenie będą straszne , tylko nie dla tych którzy nam to zgotowali ..Pozdrawiam ...

~Tak_okrada_nas_PO (5.173. * .246) 05.12.2023 16:15
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do niżej Jak informują media ojcem tej afery korupcyjnej jest między innymi właśnie poseł Gadowski. PO jeszcze nie zaczęła rządzić a już mamy największą aferę od 1989 . Polska już straciła na tej aferze ponad 6 mld zł. A pieniądze z KPO które Polska dostanie musi zapłacić niemieckim firmą za wiatraki

~Wichnio (46.204. * .11) 05.12.2023 15:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Panie Krzysztofie Gadowski, prosimy niech pan zablokuje szaleńczy pomysł pana kolegów, aby do Polski sprowadzać uzywane wiatraki z Niemiec. Bo za parę lat Polska będzie jednym wielkim śmietniskiem.

~Do_trolla_peowiec (45.128. * .202) 05.12.2023 13:42
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Powiedz człowieku dlaczego to robisz ?
Staje Ci od trollowania czy jak???

~PeOwiec (5.173. * .81) 05.12.2023 12:06
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Do lewaka nizej jest tam jasno napisane używany sprzęt do budowy wiatraków z kraju zaprzyjaźnionego z fir dojczland