Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kobieta w kopalni. Także obchodzi Dzień Górnika

Ma 34 lata i od 5 lat jest zatrudniona w jednej z jastrzębskich kopalń. Pracuje w zakładzie przeróbki mechanicznej węgla. Mimo że jest kobietą, wykonuje ciężką, fizyczną pracę. Chociaż nie zjeżdża pod ziemię, mówi o sobie, że jest górnikiem lub raczej górniczką. Malwina Nowak, tak jak jej koledzy, świętuje Dzień Górnika.

Kobieta w kopalni. Także obchodzi Dzień Górnika  ze zbiorów M. Nowak
Malwina Nowak pracuje w zakładzie przeróbki węgla.

Kobieta w kopalni. Także obchodzi Dzień Górnika 

Przerażenie – to wyraz, który najlepiej odpowiada pierwszemu wrażeniu w zakładzie przeróbki mechanicznej. Malwinie Nowak ciężka praca nie była obca, ale realia panujące w kopalni kompletnie ją zaskoczyły. Przetrwała jednak pierwsze ciężkie dni i od 5 lat pracuje w niełatwych warunkach.

Wydawałoby się, że kopalnia to nie miejsce dla kobiet. Mogą co najwyżej pracować w pralni, wydawać znaczki lub mleko. Pracują jednak przy wzbogacaniu węgla. Bo ten wydobyty spod ziemi jest surowym produktem. Malwina Nowak trafiła do zakładu przeróbki mechanicznej węgla w poszukiwaniu stałej pracy, która pozwoli jej spokojnie żyć. Wcześniej pracowała na różnych stanowiskach jako pracownik fizyczny, a więc nie bała się spróbować czegoś nowego.

Malwina Nowak pracuje od 5 lat w kopalni. Fot. ze zbiorów M. Nowak

W zakładzie przeróbki pracują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ale na dłużej zostają tylko najwytrwalsi. Czy Malwina pamięta pierwsze chwile w kopalni?

- Pierwsze dni to było duże przerażenie. Wszystko nowe, musiałam się wiele nauczyć. Szokowało mnie to, że na oddziale jest głośno i duże zapylenie. Maszyny były dla mnie czymś nowym i musiałam się z nimi oswoić. Zanim zrobiłam uprawnienia do pracy na danym stanowisku, zamiatałam i pracowałam przy łopacie. Wcześniej byłam pracownikiem fizycznym, ale to, czego doświadczyłam dotąd, było niczym w porównaniu do pracy na kopani - wspomina Malwina.

Nasza bohaterka przez pięć lat pracy bardzo związała się z kopalnią, ludźmi. Mówi, że w tym zawodzie liczy się praca zespołowa, wzajemna pomoc. Nie bez znaczenia są też tradycje rodzinne. Jej tata oraz dwóch szwagrów również znaleźli zatrudnienie w kopalni.

Kopalnia jest jak małe miasto

- Kopalnia to takie małe miasto. Ma wiele oddziałów. Pracuje w niej kilka tysięcy ludzi. Pewnie, że nie wszyscy się znamy, ale dzielimy tą samą ciężką pracę. Bardzo przeżywamy wszelkie wypadki. Osobiście najbardziej zapamiętałam ten z 2022 roku. Widziałam, jak do akcji szykowali się ratownicy. Jako pracownik przeróbki byłam blisko tej całej dramatycznej sytuacji. Wówczas zwykle dzwoni się do kolegów i sprawdza, czy żyją, czy nic się nie stało – mówi Malwina.

W górnictwie liczy się praca zespołowa – mówi Malwina Nowak. Fot. ze zbiorów M. Nowak

Czy Malwina znajduje też czas na wspólne przezywanie radosnych chwil? Koledzy i koleżanki świętują Dzień Górnika. Tradycją jest też uroczyste obchodzenie 50. rocznicy urodzin lub szczęśliwego zakończenia pracy i dotrwania do upragnionej emerytury.

Trzeba umieć też odpoczywać

Malwina mówi, że aby wytrwać w tak ciężkiej pracy dobrze mieć odskocznię od codzienności, coś, czym się można pasjonować i co przynosi wytchnienie.

- Uwielbiam podróżować i poznawać nowe miejsca, nowych ludzi. Biorę plecak i mojego psa Majkiego i jedziemy w Polskę. Ostatnio wyjeżdżam też za granice i poznaję inne kraje, inne kultury. Taki sposób spędzania wolnego czasu relaksuje mnie – mówi Malwina

Malwina Nowak relaksuje się wycieczkami wraz z psem Majkim. Fot. Marta Gebauer

Malwina Nowak angażuje się również w pomoc dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Jastrzębiu-Zdroju. Co roku rozprowadza kalendarze, z których dochód przeznaczony jest na zakup karmy i inne potrzebne rzeczy. Znana jest również jako smoczyca. Można ją zobaczyć na różnego rodzaju festynach i imprezach dla dzieci. Prowadzi konto na portalach społecznościowych Facebook i TikTok pod nazwą Życie Malwiny, gdzie chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami i opowiada o swojej pracy i podróżach.

Chociaż nie pracuje pod ziemią, to mówi, że jest górnikiem, a właściwie górniczką. 4 grudnia to także jej święto. Jest dumna ze swojej pracy, z kopalni, z przynależności do grupy zawodowej, gdzie liczy się upór, konsekwencja i rzetelność.

Szczęść Boże wszystkim górnikom i ich rodzinom

- Kto nigdy nie był na dole, nie zobaczył na własne oczy, jak wygląda praca w przodku przy kombajnie, nie widział akcji ratunkowej po wybuchu metanu, niech nie pluje na górników i im nie zazdrości. Szczęść Boże dla wszystkich pracowników kopalń i ich rodzin! – mówi Malwina Nowak.

Barbórka 2023 23 wiadomości, 90 komentarzy w dyskusji, 861 zdjęć

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Hardy@12 (89.64. * .74) 05.12.2023 09:33
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Jo przerobione na grubie 27 lot i żodyn ni dół mi pedzieć jak mnie robota idzie ,a tu dziocha dupi takie kromy że zgroza ,chopom z dołu życa Szczyńś Boze

~Zupazhipopotama (95.129. * .60) 04.12.2023 21:33
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~AlojzRuptawa (46.204. * .52) 04.12.2023 18:38
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszystkiego najlepszego dla całej braci górniczej !

Objektywny 04.12.2023 12:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Z okazji waszego święta życzę wam zdrówka , wytrwałości oraz siły tak potrzebnej w trudnej górniczej robocie .........

~Homo (178.43. * .254) 04.12.2023 12:34
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~To_sem_ja (37.248. * .5) 04.12.2023 12:14
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"górniczka"... kiedy skończy się ten lewacki bełkot?
Wszystkim górnikom i pracownikom kopalni życzę zdrowia, roztropności i braku dyrektyw ze strony ekofaszyzmu brukselskiego.

~Bzz (46.204. * .140) 04.12.2023 10:55
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~sorrywinetou (79.184. * .126) 04.12.2023 10:36
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Kikimiki28 (46.204. * .54) 04.12.2023 10:27
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~zbychu11 (46.134. * .42) 04.12.2023 08:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Podziwiam - ta praca wymaga wytrzymałosci

~adamoooo (89.64. * .36) 04.12.2023 08:16
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem