Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sejm nie udzielił wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego

W kolejnym dniu posiedzenia Sejmu odbyło się głosowanie nad wnioskiem o udzielenie wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego. 

Premier Mateusz Morawiecki obok niego poseł Paweł Jabłoński, który startował z naszego okręgu.

Zgodnie z przewidywaniami Sejm nie udzielił poparcia rządowi Mateusza Morawieckiego. Przed rozpoczęciem posiedzenia Sejmu Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że wierzy w jedność sił politycznych.

- Polska to nasz wspólny dom. Dziś potrzebuje jedności wszystkich sił politycznych. Wierzę, że to możliwie. O jej przeszłości, przyszłości i wielkości dziś o 10:00 w Sejmie. Do zobaczenia - napisał na Facebooku Mateusz Morawiecki.

Po wystąpieniu premiera w Sejmie odbyła się debata. Posłowie związani ze Zjednoczoną Prawicą chwalili rząd podając przykłady decyzji dobrych ich zdaniem dla Polski. Posłowie opozycji odnosili się krytycznie do ośmiu lat rządu. Z naszego okręgu głos zabrali Roman Fritz z Konfederacji i Paweł Jabłoński z PiS. 

Morawiecki odpowiadał posłom

Do wygłoszonych przez posłów pytań i głosów odniósł się Mateusz Morawiecki. Personalnie odniósł się między innymi do wypowiedzi m.in. Janusza Cieszyńskiego, Sławomira Mentzena, Krzysztofa Gawkowskiego, Ryszarda Petru, Barbary Nowackiej. Morawiecki mówił też o rolnictwie, zaraz na początku odniósł się do wypowiedzi jednego z posłów, który przekazał słowa jednego z wójtów z PSL-u, który stwierdził, że od 20 lat nie było takich inwestycji w obszarze wiejskim jak za rządów ZP. Zwrócił się o poparcie do tego środowiska.

Morawiecki mówił również m.in. o przedsiębiorcach, KPO, środkach przekazanych samorządom, obniżce podatku, granicy z Białorusią, 800+, oświacie, OSP, żłobkach, Wojsku Polskim, nakładach na kulturę, zagrożeniu ze strony Rosji, rynku pracy, środkach na zabytki, polityce senioralnej i rozwoju Polski powiatowej, ukraińskim zbożu, 100 miliardach dla Śląska.

Morawiecki podziękował ministrowi Niedzielskiemu za zakup szczepionek

Morawiecki podczas wystąpienia odniósł się również do obostrzeń covidowych ze względu na krytykę działań rządu ze strony Konfederacji.

- Żałuje, że zamknięte zostały parki (...) i że też zamknięte zostały cmentarze - mówił Morawiecki, dziękując tym, którzy budowali szpitale tymczasowe. Poruszył także temat utylizacji szczepionek - Wolę żeby było ich nieco za dużo niż za mało - powiedział Morawiecki, który stwierdził, że jest wdzięczny ministrowi Niedzielskiemu, że miał odwagę dbać o zdrowie Polaków również jeśli chodzi o zakup szczepionek.

Na końcu Morawiecki podziękował posłom, działaczom i Polakom, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość.

Sejm nie udzielił wotum zaufania

Głosowało 456 posłów, większość bezwzględna wynosiła 229 głosów, za rządem głosowało 190 posłów, przeciw 266. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm nie udzielił wotum zaufania premierowi Morawieckiego.

-  W związku z tym, że misja pana Mateusza Morawieckiego zakończyła się niepowodzeniem,(...) Sejm nie udzielił w trybie art. 154 Konstytucji wotum zaufania, inicjatywa wskazania premiera i rady ministrów (art. 154 ust. 3) przechodzi na Sejm - powiedział marszałek Szymon Hołownia, zarządzając przerwę do godz. 17.15.

- Polska to wielka siła duchowa. I to nie my ją wybieramy. To ona wybiera nas.  Dziękuję wszystkim, którzy wspierali mój rząd. Dziękuję za zaszczyt bycia premierem Polski - napisał Mateusz Morawiecki na swoim Facebooku, krótko po decyzji Sejmu.

Rząd działał od 27 października

Przypomnijmy zaprzysiężenie nowego rządu odbyło się w Pałacu Prezydenckim 27 października. Oprócz  Mateusza Morawieckiego do rządu weszli między innymi: Mariusz Błaszczak, który został ministrem obrony narodowej, Dominika Chorosińska objęła urząd ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Ewa Krajewska jest ministrem zdrowia, Andrzej Kosztowniak został ministrem finansów, Anna Gembicka została ministrem rolnictwa, Ewa Krajewska została powołana na urząd ministra zdrowia, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska objęła urząd ministra klimatu i środowiska,  Marlena Maląg jest ministrem rozwoju i technologii, Marzena Małek objęła urząd ministra aktywów państwowych, Krzysztof Szczucki został ministem edukacji i nauki. Paweł Szefernaker jest ministrem spraw wewnętrznych i administracji, Szymon Szynkowski vel Sęk został ministrem spraw zagranicznych, Marcin Warchoł objął urząd ministra sprawiedliwości,  Alvin Gajadhur został ministrem infrastruktury.

Po zaprzysiężeniu głos zabrał wtedy Prezydent Andrzej Duda, który pogratulował ministrom zwracając uwagę, że są ekspertami i wielu z nich poznał wcześniej. Prezydent mówił również o wyzwaniach, przed którymi stoi Polska. 

Premier miał dwa tygodnie na uzyskanie większości w Sejmie. Szanse od początku miał niewielkie. Premierowi nie udało się przekonać do swojego pomysłu "rządu eksperckiego" ugrupowań opozycyjnych względem PiS, których przedstawiciele oficjalnie mówili o braku poparcia. W spotkaniu z nim uczestniczyła tylko Konfederacja, która również nie wyraziła poparcia dla pomysłu PiS. 

Ludzie

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Mateusz Morawiecki

Były Prezes Rady Ministrów

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

19 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 13.12.2023 08:15

(185.104.*.78) Taaaak teraz będziemy słuchać prawdę prawdziwą i tylko prawdę ,oby ta prawda nie była taka szczera jak kiedy już rządził ten rząd . Nie wiem jak ty ale ja bym jednak powtórki z rządzenia tego rządu nie chciał , jak mogę ci doradzić spisz sobie wszystkie zasługi i obiecywania jak wtedy rządzili i czego nie dotrzymali , byś nie musiał dzisiaj się martwić na zapas że na szparagach już roboty nie ma dla ciebie !!!!...

~PeOwiec (155.133. * .231) 12.12.2023 21:09

Do tego lewaka poniżej tak piszesz nieprawdę za PiS żyłem godnie i nie musiałem emigrować za fir dojczlanda robiłem u szkopa bo u Polaka nie było mozliwosci

~Kuuuuuuubus (46.204. * .107) 12.12.2023 18:22
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Rylu a masz jakies uzasadnienie,uwazasz ze napisalem cos nieprawdziwego .Ps.Swoim pseudo obrażasz górników gdyż nawet samemu o sobie nie powinno sie tak pisac, ze wzgledu na godnosc reprezentowanego przez siebie zawodu i innych kolegow.Wystarczajaco wiec sam przez siebie tym pseudo wykazujesz Kto tu ma problem umyslowy. Zmien pseudo na Górnik

~PeOwiec (155.133. * .231) 12.12.2023 16:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Skarbnik bardzo chetne zmierzę się z gadowskim jego doradcami na temat OZE wszystkie odmiany i eykarze jakie to są miernoty

~Ryl (46.134. * .32) 12.12.2023 15:24
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Kubusssss (46.204. * .107) 12.12.2023 12:01
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Morawiecki obiecywal 10000zl sredniej wyplaty dla wsztstkich.Czy Wy wiecie jak duza byla by inflacja ,jakie ceny?.Zanim PIS nastal za swoje mieszkanie placilem 540zl ,teraz juz prawie raz tyle i Oni mi wciskali że inflacja jest taka jak w zachodnich krajach.Wszystkie nieroby i kombinatorzy sie tylko cieszyli z ich rzadow.Ludzie nie potrzebuja zasilkow lecz zapewnienia ze nikt inflacja nie bedzie okradal.

~Kubusss (46.204. * .107) 12.12.2023 11:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Podziekowalem PISowi za rozdawnictwo dla nierobów ,inflacje i Emerytury Stażowe -widmo.Teraz jeszcze obu Dudom trzeba za to podziekowac bo ten pierwszy nie zna smaku fizycznej pracy a ten drugi zyje z Solidarnosci szczeg z emery stażowych, jak Adwokat ze sprawy klienta którą prowadzil ponad 40lat wg anegdoty i utrzymywal z niej swoją rodzine. .

~Skarbnik (79.184. * .70) 12.12.2023 10:06
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~Orient21 (46.204. * .32) Opowiedz nam swoimi słowami o wiatrakach , masz jakąkolwiek szczątkową wiedzę w tym temacie , po za tym że wiatrak kojarzy Ci się z mieleniem ziarna .

~Orient21 (46.204. * .32) 12.12.2023 08:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Najlepszy jest oseł dagowski czytał o wiatrakach a nic o nich nie wie i na pytania odpowiadał inny papuga lobbysta wiatraków wstyd takiego nieroba utrzymywać z naszych podatków

~Kuuuuuba (85.202. * .83) 12.12.2023 07:20
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Morawiecki obiecywal 10000zl sredniej wyplaty dla wsztstkich.Czy Wy wiecie jak duza byla by inflacja ,jakie ceny?.Zanim PIS nastal za swoje mieszkanie placilem 540zl ,teraz juz prawie raz tyle i Oni mi wciskali że inflacja jest taka jak w zachodnich krajach.Wszystkie nieroby i kombinatorzy sie tylko cieszyli z ich rzadow.Ludzie nie potrzebuja zasilkow lecz zapewnienia ze nikt inflacja nie bedzie okradal.

~Raperka_klasztorna (89.64. * .243) 11.12.2023 19:49
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

z deszczu pod rynnę - cieszy porażka pisu, ale jak ktoś ma więcej niż 20 lat to z powrotu Tuska nie będzie się cieszył (chyba, że mieszka w Warszawce, ma bogatych rodziców i nie wie co to życie)

~PDW (87.207. * .86) 11.12.2023 19:23
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Janik, Gawęda... czy teraz pora na Morawieckiego?

~Noto (46.204. * .144) 11.12.2023 19:15
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Z czasem wielu przypomni sobie, że TA nowa MIOTŁA zawsze ZAMIATAŁA tylko DO SIEBIE. ://

~PeOwiec (155.133. * .231) 11.12.2023 19:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Rozumiem że mintrem transportu zostanie Michał Tusk w końcu zabral babci dowód i zrobil prawo jazdy na autobus

~To_sem_ja (31.0. * .200) 11.12.2023 18:32
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Łudy (5.173. * .250) 11.12.2023 18:08
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Bułek pod zofią nie bydzie :((

~JestSuperJestSuper (89.64. * .244) 11.12.2023 17:57
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Koniec pisu! Demokracja wraca! Miłego dnia i ***** ***

~Ryl (46.134. * .137) 11.12.2023 17:35
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

~Preczzpisem
Biednym jesteś człowiekiem

~Preczzpisem (185.104. * .78) 11.12.2023 16:36
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

To jak to jest ? w tvpis mówili,że pis wygrał wybory a jednak przegrał ???
Dobrze,że te pisowskie kłamstwo się raz na zawsze skończy bo już nie szło tego słuchać,szucie i obłuda.
Teraz tylko czekać na wysokie wyroki bo tylko wtedy do reszty społeczeństwa dojdzie z jakimi fałszywymi ludzi mieliśmy do czynienia.
Nigdy więcej pis!
Święta bez pis-u to najlepszy prezent jaki mogłem sobie wymarzyć!