Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Program Czyste Powietrze zbankrutuje? Polski Alarm Smogowy apeluje do Donalda Tuska

Program Czyste Powietrze znalazł się na skraju bankructwa? Ostrzegają o tym Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat i podkreślają, że każdego tygodnia zaległości płatnicze rosną o kolejne 100 mln zł. - Bez natychmiastowej interwencji rządu programowi grozi zapaść - mówią aktywiści i eksperci oraz apelują do premiera Donalda Tuska.

Program Czyste Powietrze zbankrutuje? Polski Alarm Smogowy apeluje do Donalda Tuskapixabay.com/ii7017
Sytuacja smogowa z ostatniego tygodnia, kiedy polskie miasta znalazły się na czołowych miejscach najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, pokazuje, że problem zimowego smogu wciąż trwa.

Program Czyste Powietrze, prowadzony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, udziela dotacji do wymiany starych kotłów i ocieplenia domów od 2018 r. Popularność Programu powoli rosła: w 2019 r. złożono 85 tys. wniosków, w 2023 - już 217 tys. W ciągu pięciu lat programu liczba wniosków sięgnęła 754 tys. Do wymiany pozostało jeszcze około 2,7 mln kotłów. Sytuacja smogowa z ostatniego tygodnia, kiedy polskie miasta znalazły się na czołowych miejscach najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, pokazuje, że problem zimowego smogu wciąż trwa.

Jak przekazuje lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła, w ostatnich dniach dotarła do niego informacja o rosnących zaległościach w wypłatach środków z programu. - Informacje potwierdziło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Wiemy, że luka wynosi już ponad 300 mln zł i każdego tygodnia rośnie o kolejne 100 mln. Do końca lutego kwota niewypłaconych pieniędzy wzrośnie do 700 mln zł. To sytuacja niedopuszczalna - zwraca uwagę Guła. - Mówimy o co najmniej kilkunastu tysiącach rodzin, które poniosły koszty ocieplenia domów i wymiany źródła ciepła i teraz oczekują na refundację - dodaje.

Polski Alarm Smogowy oraz Fundacja Instrat wystosowały apel do premiera Donalda Tuska w sprawie podjęcia działań usprawniających Program Czyste Powietrze i ratujących go przed zapaścią finansową. Zwracają także uwagę, że w ostatnich tygodniach premier Donald Tusk deklarował działania na rzecz walki ze smogiem poprzez błyskawiczną i na wielką skalę termomodernizację. Premier wyraził jednocześnie nadzieję, że w drugiej połowie roku Polska stanie się rekordzistą w skali Europy, jeśli chodzi o tempo zmian w tej dziedzinie.

PAS oraz Instrat wskazują, że bez natychmiastowych działań ze strony rządu Programowi Czyste Powietrze grozi wyhamowanie, a realizacja tych obietnic nie będzie możliwa. Organizacje apelują do premiera o przeznaczenie 2 mld zł z REPower Europe na program Czyste Powietrze i pilne działania w kierunku odblokowania środków KPO na ten cel, a w dalszej kolejności środków Funduszu Spójności i innych niezbędnych źródeł finansowania. Jak podkreślają autorzy apelu, działania te są konieczne, gdyż Polska jest krajem o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w całej Unii Europejskiej, które przyczynia się każdego roku do ponad 40 tys. przedwczesnych zgonów.

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Ekofanatyczka (5.8. * .125) 19.01.2024 11:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"mówią aktywiści i eksperci oraz apelują do premiera"
To są ci aktywiści, którzy każdego poranka odśnieżają samochody, drapią szyby, ale najpierw muszą odpalić samochód bo zimno w du.....

~Do_POniżej (46.134. * .219) 19.01.2024 10:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

POnoć z ,,ekologi" to tylKO środki są zarezerwowane na wiatraki z demontażu, z Tuskowego Vaterlandu.

~Objektywnierzeczujmując (94.254. * .88) 19.01.2024 09:18
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zmarnowane pieniądze przez pis na wybory kopertowe,respiratory, komisje smoleńskie,tvpis czy rydzyki w pełni rozwiązałby problem czystego powietrza i sfinansowałby kilka takich programów

~AAaaAa (89.64. * .93) 19.01.2024 09:10
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Zatrzymają prawdopodobnie też atomówkę Orlenu i prąd będziemy brać od Niemca. CPK także i tu nie chodziło o ruch pasażerski a tzw Cargo z którego rocznie zarabialibyśmy na cle ale również bezpieczeństwo bo jakich towarów byłoby najwięcej z Chin. A co mają Chiny i faszystowski Zssr? Pozdro dla kumatych.

~PiesRudy (89.64. * .143) 19.01.2024 09:05
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Prosto (89.171. * .51) 19.01.2024 08:33
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu