Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębianie pamiętają o Marszu Śmierci

W 79. rocznicę Marszu Śmierci więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau wyruszył Marsz Pamięci im. Jana Stolarza. Trasa piechurów wiodła również przez Jastrzębie-Zdrój, które znalazło się na szlaku tej tragicznej trasy. Jak co roku, przedstawiciele społeczności „Korfantego” zapalili symboliczny znicz przy mogile ofiar przed kościołem pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej.

Jastrzębianie pamiętają o Marszu Śmierci
Uczestnicy Marszu Pamięci. Fot. KaBa

Piechurzy dotarli do sołectwa Bzie, gdzie na tamtejszym cmentarzu zapalili znicze na grobach ofiar Marszu Śmierci. Następnie skierowano się do osiedla Jastrzębie Górne i Dolne. W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, w siedzibie osiedla przyjęto uczestników marszu.

Na mogile ofiar Marszu Śmierci w Jastrzębiu Górnym zapalono znicze. Fot. JK

Przewodnicząca zarządu osiedla Krystyna Piechoczek już po raz kolejny spotkała się z uczestnikami tej historycznej trasy. Zapewniała o tym, że kultywowanie pamięci tego, co działo się na tej ziemi w czasie II wojny światowej, jest obowiązkiem mieszkańców. Ich przodkowie byli przecież świadkami tragicznych wydarzeń.

K.Piechoczek.mp3

Robert Furtak, główny organizator tego historycznego przedsięwzięcia, podkreśla, że pamięć o tragicznych wydarzeniach z czasów wojny należy kultywować. Chodzi o to, aby przekazać młodszemu pokoleniu wiedzę o tym, co działo się przed laty na tej ziemi, kiedy trasa Marszu Śmierci spłynęła krwią i była naznaczona strasznym cierpieniem.

R.Furtak.mp3

W siedzibie osiedla był czas na rozmowy o historii. Fot. KaBa

W upamiętnianie ofiar Marszu Śmierci od lat włącza się społeczność Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

 - Po raz kolejny udało się zorganizować spotkanie z piechurami we współpracy z Zarządem Osiedla Jastrzębie Górne i Dolne oraz Ochotniczą Strażą Pożarną. Podczas spotkania w siedzibie zarządu, tematów do rozmowy było jak zwykle sporo. Wspominaliśmy tych mieszkańców dzielnicy, którzy w styczniu 1945 roku nie zawahali się przyjść więźniom z pomocą, kładąc na szali życie swoich rodzin.  Zaakcentowaliśmy też rolę świadków Marszu Śmierci,  przywołując postać Heleny Królik, która wiele razy, wytrwale opowiadała naszym uczniom o tym, co widziała w styczniu 1945 roku i czego nie była w stanie zapomnieć - mówiła Katarzyna Gibes, nauczycielka historii w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju.

Jedna z uczennic „Korfantego” Julia Kokoszka podkreślała, że dzięki takim przedsięwzięciom młodzież dowiaduje się o tym, co działo się w Jastrzębiu w czasach II wojny światowej.

- To były straszne lata i powinniśmy mieć świadomość, że przez nasz teren prowadził szlak, którymi szli więźniowie obozu koncentracyjnego, a przed cmentarzem znajduje się ich mogiła -  podkreślała uczennica.  

J.Kokoszka.mp3

O tym, że warto pokazywać młodym ludziom historię właśnie w taki sposób, pokazując przeżycia i tragizm, w jakim znaleźli się ludzie w czasach zawieruchy wojennej, mówiła Katarzyna Barczyńska-Łukasik, nauczycielka historii w „Korfantym”.

K.Barczyńska-Łukasik.mp3

Trasa Marszu Pamięci. Fot. R.Furtak

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].