Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

„Przystanek Muzeum” - nowa inicjatywa historyczna [WIDEO]

We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie w ramach nowego cyklu „Przystanek Muzeum”. Do Galerii Historii Miasta przyszli pasjonaci historii, aby wysłuchać wykładu Marcina Boratyna na temat Marszu Śmierci.

„Przystanek Muzeum” - nowa inicjatywa historyczna [WIDEO]
Cykl „Przystanek Muzeum” jest zaplanowany raz w miesiącu. KaBa

We wtorek został zainaugurowany nowy cykl spotkań z historią i kulturą lokalną. Pomysłodawcami przedsięwzięcia są pracownicy Galerii Historii Miasta. Wykłady będą odbywać się co miesiąc i mają dotyczyć mało znanych aspektów z jastrzębskiej przeszłości.

Tematem pierwszej prelekcji był „Marsz Śmierci na ziemi jastrzębskiej”. Kierownik Galerii Historii Miasta Marcin Boratyn powrócił do tego dość znanego wydarzenia historycznego, jednak przedstawił nowe informacje z nim związane.  Jak mówił prelegent już sama data przemarszu więźniów Auschwitz-Birkenau budzi kontrowersje. Wiele relacji, wspomnień, które zachowały się z tamtego czasu, zawierają sprzeczne informacje.

Podczas spotkania przedstawiono kilka niepublikowanych wspomnień świadków tamtych dramatycznych wydarzeń.

Pierwsze spotkanie było poświęcone tematyce Marszu Śmierci z 1945 r. Fot. KaBa

- Przed wieczorem na plac folwarczny przyprowadzono pierwszą grupę 500 więźniów. Mieli nogi poowijane szmatami, a głowy i plecy okryte kawałkami koców. Wiadomo było, że na terenie majątku będzie nocleg. Przybywały nowe grupy więźniów, padali ze zmęczenia na śnieg. Część z nich ulokowała się w zabudowaniach gospodarczych, pozostali spędzili noc pod gołym niebem. Najtłoczniej było na gnojowisku, gdzie był obornik. Po noclegu rano zaczęto formułować kolumny więźniów do dalszego marszu. Pracowników folwarku dopuszczono do prac dopiero w chwili, gdy więźniowie opuszczali bramy - to fragment wspomnień Marii Kopertowskiej.  Mimo tego, że jest tu pewna rozbieżność, co do terminu wymarszu więźniów, relacja ta rzuca światło na przebieg tamtych wydarzeń.

Inne przytoczone podczas spotkania relacje ukazują ucieczki więźniów z kolumny marszowej, reakcje okolicznych mieszkańców, którym nie brakowało odwagi, aby ukrywać zbiegów. Dwie rodziny zostały uhonorowane za taką postawą medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznawanym przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem w Jerozolimie – Franciszek i Maria Parzych oraz Gertruda i Erwin Mołdrzyk.

Historycy z Galerii Historii Miasta zapewniają, że cykl „Przystanek Muzeum” jest zaplanowany raz w miesiącu, a tematyka będzie związana z przeszłością miasta. Zainaugurowanie tego typu spotkań spotkało się z dobrym odbiorem przez uczestników, którzy już zapowiadają obecność podczas kolejnych prelekcji.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Miki12345 (91.224. * .57) 11.02.2024 14:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

do anka piśanka, żal mi cię bo ty to nic nie rozumiesz! Jak ci się tu nie podoba to bierz swój tobołek i jedź tam z skąd tu przyjechali twoi płodziciele
PS.
Cenzura na tym portalu jest stronnicza !!!

~Miki12345 (91.221. * .6) 25.01.2024 21:33
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~TylkoOn (89.64. * .143) 24.01.2024 09:55

Marcin Boratyna na Prezydenta Miasta Jastrzębie-Zdrój!

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 24.01.2024 08:18

Ja wiele rozumiem, naprawdę...
Historia, tradycja, Łaźnia, przystanek...
Ale kiedy WRESZCIE będzie coś o przyszłości, a nie wciąż o przeszłości?
Co z zionącą pustkami strefą przemysłową i nowymi miejscami pracy? Co z uczelniami wyższymi? No co?