Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe łóżko porodowe w jastrzębskim szpitalu, większy komfort dla kobiet [ZDJĘCIA]

801 dzieci urodziło się w 2023 roku w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Tymczasem szpital chwali się nowym łóżkiem porodowym, dzięki któremu rodzące kobiety będą się czuły bardziej komfortowo.

Nowe łóżko porodowe w jastrzębskim szpitalu, większy komfort dla kobiet [ZDJĘCIA]WSS2
Łóżko porodowe kosztowało prawie 86 tys. złotych.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju wyjaśnia, że najwięcej porodów odbywa się w pozycjach wertykalnych, czyli takich w których kobieta rodząca siłami natury jest częściowo lub całkowicie spionizowana i ma możliwość samodzielnie, instynktownie wybrać najdogodniejszą pozycję do porodu. Pozycje te są bezpieczne zarówno dla rodzącej, jak i dla dziecka. Pozwalają na lepsze dotlenienie matki i noworodka, zaś działająca na maluszka siła grawitacji sprawia, że jego droga przez kanał rodny przebiega łagodnie i bezpiecznie.

Przyjmowanie przez rodzące kobiety pozycji wertykalnych przyspiesza poród siłami natury, łagodzi towarzyszące mu dolegliwości bólowe oraz zmniejsza ryzyko nacięcia krocza.

- Nasze położne od 20 lat pomagają kobietom rodzić w ten sposób. Takie porody przyjmowane są na specjalnym krzesełku, materacu lub na łóżku porodowym - przekazuje szpital. Starania o nowe łóżko porodowe, zapewniające lepszy komfort dla kobiet, były czynione od dłuższego czasu. Z pomocą przyszedł jastrzębski urząd miasta.

– W dniu oficjalnego przekazania nowego sprzętu gościliśmy Panią Prezydent Annę Hetman i Pana Prezydenta Roberta Cichowicza, ale nie mogliśmy im nawet pokazać jak wygląda, gdyż w tym czasie właśnie na nim dochodziło do nowego cudu narodzin – powiedział Robert Rychel, dyrektor szpitala.

Wartość przekazanego sprzętu w ciągu ostatnich dwóch lat to łącznie ponad milion złotych. Łóżko porodowe kosztowało prawie 86 tys. złotych.

– Mamy wsparcie dla mam. Chcemy, aby przyszłe mamy czuły się bezpieczne i komfortowo podczas tego wyjątkowego momentu w ich życiu. To nowoczesne łóżko porodowe to krok naprzód w zapewnianiu wysokich standardów opieki położniczej w jastrzębskim szpitalu – podkreśliła Anna Hetman, Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój

Dodatkowe wyposażenie ułatwia poród i przyjmowanie pozycji wertykalnych. Kobieta ma możliwość samodzielnego ustawiania łóżka i dopasowania go do swoich aktualnych potrzeb za pomocą nowoczesnego sterowania. Ponadto jest łatwe w utrzymaniu czystości. Kolorystyka i estetyka wykonania również cieszą oko.

– W ostatnich latach, dzięki wsparciu Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój, w naszym oddziale pojawiło się dużo nowoczesnego sprzętu światowej klasy. Mamy nowy aparat USG, System Nadzoru Położniczego, fotel ginekologiczny, teraz i łóżko porodowe. Bardzo dziękujemy za wsparcie. Jestem również bardzo dumny z naszego zespołu położniczo-lekarskiego, który merytorycznie stoi na bardzo wysokim poziomie oraz jest niesamowicie zgrany. Położna oddziałowa Joanna Kuźnik organizuje szkolenia dla położnych na całym Śląsku. Pod tymi względami, nie boję się tego powiedzieć, jesteśmy najlepszą placówką w regionie – podsumował Michał Oleś, lekarz zarządzający oddziałem.

Szpital podkreśla, że oddział ma bardzo dobrą opinię wśród mam z Jastrzębia-Zdroju i okolic. -Współpracuje z oddziałem neonatologii oraz intensywnej terapii dziecięcej. Cały pion opieki nad matką i dzieckiem reprezentuje najwyższy poziom - zaznacza rzecznik WSS2.

– Przyjście na świat dziecka to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych chwil dla rodziców. Poród, to bardzo piękne ale i trudne doświadczenie, dlatego naszym celem jest zapewnienie profesjonalnej opieki każdej rodzącej kobiecie. Położnictwo jako dziedzina medycyny bardzo dynamicznie się rozwija, dlatego my jako położne szkolimy się nieustannie. Prowadzimy też Szkołę Rodzenia, aby przygotować przyszłe mamy do ich nowej roli, a po porodzie zapewniamy wsparcie dla kobiet karmiących piersią udzielając porad w Poradni Laktacyjnej. Jesteśmy dla Was – podsumowała Joanna Kuźnik, położna oddziałowa.

Regulacja łóżka odbywa się za pomocą specjalnych sterowników, umożliwiających zmianę wysokości, kąta nachylenia segmentu pleców i siedziska, a także jest możliwe podnoszenie i opuszczanie oparcia pleców. Dodatkowo wyposażone jest w dwie barierki boczne przy segmencie pleców, zapewniając pacjentkom pełne bezpieczeństwo.

Sprawdź także: W którym szpitalu w regionie rodzi się najwięcej dzieci? Gdzie wykonuje się najwięcej cesarskich cięć?

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_Kachaa (188.137. * .64) 15.02.2024 11:17

No właśnie nie bardzo. W pobliskim Rybniku prezydent-facet wygospodarował w budżecie 12 milionów i przeznaczył na nową porodówkę z całym wyposażeniem, a nie tylko na łóżko jak baba-prezydent w Jastrzębiu która wygospodarowała tylko 86 tys. Jastrzębie to dość biedne miasto ale może... jednak mniej skwerków, a więcej pożytecznych inwestycji? Warto uczyć się od lepszych.

~To_sem_ja (37.248. * .80) 15.02.2024 09:04

Kachaa, aż po łokcie ta wazelina...
cd, to nie "pięcioraczki z Horynca uciekają", tylko ich rodzice. Po sposobie wypowiedzi wnoszę, że pasuje Ci obecna ekipa, "propolska", z gotowymi ustawami i "ekspertami" na stanowiskach... Ech...

~Kachaa (31.61. * .77) 14.02.2024 17:08

Kobieta zawsze zrozumie potrzeby wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn. To dzięki wrodzonej empatii. Cieszę się, że tu mieszkam.

~Niki12 (208.109. * .188) 14.02.2024 15:01

Będę rodzić w czerwcu, mam nadzieję, że już wykorzystam to łóżko:)wygląda na bardzo wygodne. O resztę jestem spokojna, pierwsze dziecko rodziłam bez niego w tym szpitalu i byłam zadowolona.

~Zadowolony (51.195. * .124) 14.02.2024 14:25

Żona rodziła ostatnio, świetny oddział. Lekarze i pielęgniarki otoczyli ją i dziecko dobrą opięką. Kolejna modernizacja sprzętu to jak wisienka na torcie. Oby tak dalej!

~Do_dumnyzmiasta (46.204. * .45) 14.02.2024 09:31

@Arteks
Mimo to jastrzębska porodówka zawsze lepsza i bardziej "rozchwytywana" od rybnickiej.
Przez ostatnie szesć lat w jastrzębską porodówkę wpompowano 3 razy więcej pieniędzy niż w rybnicką.
Zawsze będziecie po tyle.
W przeliczeniu na liczbę mieszkańców, to w Jastrzębiu rodzi się DWA razy wiecej dzieci niz w śmierdzącym smogiem Rybniku.

~cd (85.202. * .83) 14.02.2024 07:38

Czytaj w Necie "Pięcioraczki z Horynca uciekają z Polski " jako świetny komentarz do tego poniżej

~hmm (85.202. * .83) 14.02.2024 07:35

Niejaka Irena w temacie demografi PISowskiej w Polsce w Internecie pisze: „a co tak tragizujecie, są Państwa ,które mają 5-10mln mieszkańców i dają radę , uważacie że te 800Plus coś zmieni jeśli chodzi o niż demograficzny , ja uważam że nie i ten pomysł to wielka pomyłka ! , jakie są gwarancje że to dziecko , na które pobierane jest teraz 800Plus zostanie w Polsce do końca swego życia i będzie zasilać ZUS / jak przetrwa ?/, składkami , PISowi nie chodziło o niż Demograficzny , tylko po prostu kupili głosy Wyborców , a teraz a teraz jest sytuacja patowa ponieważ obecny Rząd ma 2 wyjścia , pierwsze to kontynuować poczynanie po przedników lub wstrzymać wypłaty , ale wtenczas trzeba się liczyć że ulice Polskich miast zapełnią się Rodzinami z wózkami , którzy będą czuli się oszukani .Problem w tym ze stale przy powtarzajacej sie w Polsce inflacji i okradaniu spoleczenstwa z oszczednosci ,nikt tu żyć i mieszkać nie bedzie chciał.
…”Program PIS + , nie pracą a zasiłkami rodziny sie bogacą ” …”koniecznie należy zwiększyć 800+ na 1800+” ….”. Za jakies 15 lat Polakow czeka kolejny problem …Ludzie nie mam z czego żyć ,dzieci mi wyrosly wiec skończyło się 800+ na kazde, za to ja też żyłam. Teraz nie mam odpowiednio wysokiej emerytury bo prawie nie pracowalem/am.”
…….kiedyś się mawiało ja ceny podwoje i tak wyjdę na swoje==Późny Gierek vel/Morawiecki.

~kuz (46.204. * .163) 13.02.2024 12:19

To wcale nie jest tak ze PIS finansuje dzieci. W psychologi spolecznej nazywa sie to finansowym ujemnym sprzężeniem zwrotnym . Otóż za 800+idą znaczne podwyżki cen (gdyby ich nie bylo mówilibyśmy o faktycznej pomocy), oznacza to ze wydatek na "pomoc dla dzieci" kompensuje rządowi rynkowy przychód ze wzrostu cen. Zamiennie jedak tracą wszyscy pozostali bo Im całościowego wzrostu kosztów życia rzad nie waloryzuje. Tak więc wielu z Was jest szczęśliwych, ze dostało wzrost pensji gdy tak naprawdę przez wzrost cen mają ujemny wynik świadczeń czyli otrzymują mniej lecz wierzą iż kupią więcej . Wystarczy zerknąć na artyk w portalu Money "otrzymują podwyżki emerytur a mają mniej- emeryci co wynika z wyliczeń biednieją " . Można wiec dalej śmiało twierdzić ze rządy z pomocą psychologów społecznych osiągnęły cel , ludzie sa szczęśliwi, nie protestują myśląc, że mają wiecej lecz rzeczywiście mają mniej bo mogą mniej kupić i że jeszcze pomagamy dzieciom, jest więc spokój społeczny ,zadowolnie i poparcie rządu.
Ps..I właśnie dlatego moja kochana kuzynka po 35latach pracy jako pielegniarka ciesząc sie lecz popierajac PIS, ze dostala wiecej ma już emeryture prawie na poziomie najnizszej placy krajowej za którą może faktycznie kupić sobie znacznie mniej niz z w chwili jej odejscia na emeryture.

~dumnyzmiasta (188.137. * .64) 13.02.2024 09:10

W pobliskim Rybniku prezydent znalazł w budżecie miasta aż 12 milionów na całkowitą przebudowę porodówki w szpitalu oddanej do użytku kilka tygodni temu. W Jastrzębiu prezydent wyciułała w budżecie 86 tys. na łóżko porodowe.