Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Burza wokół kolei do Jastrzębia-Zdroju. CPK złożyło zawiadomienie do prokuratury na... PKP PLK

Dwie państwowe spółki weszły w spór w związku z inwestycjami kolejowymi, które miały przywrócić Jastrzębie-Zdrój na kolejową mapę Polski.

Burza wokół kolei do Jastrzębia-Zdroju. CPK złożyło zawiadomienie do prokuratury na... PKP PLKKatarzyna Głowacka/PKP PLK
Aktualnie trwają prace projektowe związane z uzupełnieniem sieci kolejowej do Jastrzębia-Zdroju. Dopiero później przyjdzie czas na budowę. PKP PLK szacują, że czas przejazdu z Jastrzębia do Katowic wyniesie 72 minuty

CPK vs. PKP PLK

- Chodzi o zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa złożone przez CPK do Prokuratury Rejonowej Warszawa Praga-Północ w dniu 14 grudnia. Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa przez członków zarządu PKP PLK poprzez brak koordynacji projektów kolejowych z CPK, co z kolei miało narazić skarb państwa na szkodę w wielkich rozmiarach. - informuje branżowy portal Rynek Lotniczy.

Spór dotyczy projektowanego przez PKP PLK połączenia do Jastrzębia-Zdroju. Ta inwestycja ma zostać zrealizowana w ramach Programu Kolej Plus. Niezależnie od tego projektu, CPK zamierzało poprowadzić w pobliżu Kolej Dużych Prędkości Katowice - Ostrawa z łącznikiem do Jastrzębia-Zdroju.

Przedmiotem samego sporu jest zaś projektowane przez PKP PLK w ramach programu Kolej Plus połączenie do Jastrzębia-Zdroju – jednego z największych miast w kraju, które jest pozbawione dostępu do transportu kolejowego. W pobliżu miasta CPK zaplanowało szprychę kolejową Katowice – Ostrawa, w ramach której ma powstać łącznik do Jastrzębia.

W tym miejscu dodajmy, że zawiadomienie do prokuratury złożył poprzedni zarząd CPK (powołany za czasów rządów PiS).

Kolej Plus dla Jastrzębia-Zdroju

9 listopada 2022 r. w sali kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego podpisano umowę na uzupełnienie sieci kolejowej o połączenie kolejowe Jastrzębia-Zdroju z Katowicami. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: marszałek Jakub Chełstowski, były sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel, były wicemarszałek Wojciech Kałuża, członek zarządu PKP PLK Arnold Bresch, a także parlamentarzyści Grzegorz Gaża, Wojciech Piecha oraz Grzegorz Matusiak. Obecni byli także samorządowcy - wiceprezydent Jastrzębia-Zdroju Roman Foksowicz, radni miejscy i prezydent Żor Waldemar Socha oraz burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski.

Wydatki kwalifikowane przedsięwzięcia oszacowano na kwotę 475 mln zł (netto). Wkłady własny samorządu ma wynieść 15 proc., czyli około 71 mln zł (netto). 40% tej kwoty ma wyłożyć samorząd wojewódzki, 25% Jastrzębie-Zdrój, 17,5% Żory, 10% Pawłowice, 7,5% Czerwionka-Leszczyny.

Kolej Plus do Jastrzębia-Zdroju. Źródło: PKP PLK

Zakres projektu przy maksymalnym wykorzystaniu istniejącej infrastruktury (po historycznym śladzie linii kolejowej nr 159) obejmuje:

  • długość ok. 35 km, w tym ok. 20,6 km nowych linii kolejowych,
  • budowa fragmentu nowej linii oraz odbudowa części linii 159 na terenie Jastrzębia-Zdroju
  • rewitalizacja istniejącego fragmentu linii kolejowej 159 pomiędzy Jastrzębiem-Zdrój i Żorami,
  • odbudowa fragmentu linii 159 pomiędzy Żorami i Orzeszem,
  • budowa 10 nowych punktów obsługi podróżnych,
  • prognozowany czas przejazdu na odcinku Jastrzębie-Zdrój – Katowice: 74 minuty,
  • oferta przewozowa na trasie Jastrzębie-Zdrój – Żory – Katowice: 12 par pociągów na dobę.

Wariant inwestorski CPK z jastrzębskim wątkiem

22 marca 2023 r. CPK wybrało wariant inwestorski Kolei Dużych Prędkości na odcinku Katowice - Ostrawa (granica państwa). CPK ma przebiegać przez Mikołów, Palowice, Żory, Świerklany, Godów, Mszanę. Dodatkowe łącznice mają połączyć KPD Wodzisławskim Śląskim oraz Jastrzębiem-Zdrojem. Bazę utrzymania nowej linii zaplanowano przy stacji stacji w Wodzisławiu Śląskim.

Aktualnie nie ma pewności, czy ta inwestycja dojdzie do skutku. Negatywnie wypowiadają się w tej kwestii parlamentarzyści z naszego regionu, którzy wchodzą w skład koalicji rządzącej: Gabriela Lenartowicz, Krzysztof Gadowski, Łukasz Osmalak:

47 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Do_wizytator (46.204. * .70) 16.02.2024 20:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~obserwatorWyborca (46.204. * .12) 16.02.2024 20:39
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Za PO nic tu nie powstanie a taki Gadowski on się nie liczy on znaczy tyle samo co pan Zbyszek koło sklepu monopolowego w Białej Podlaskiej

~hawk (185.135. * .152) 16.02.2024 19:25
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~wizytator (188.137. * .64) 16.02.2024 19:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

@XXIwiekBezKOleji czy Jastrzębie to na pewno miasto? Wielu wizytatorów Jastrzębia w to wątpi. Brak kolei, brak Rynku, brak centrum, brak kamienic, brak mentalności miejskiej, brak miejskich ulic... Jeśli kolej dotrze na Górne to pierwsze co zobaczą przyjeżdżający do Jastrzębia to koszmar budowlany z Północnej... No i dlaczego na Górne? Czy tam Hetmanowa chce zbudować nowe city? Niech się wreszcie ktoś odezwie. Czemu kolej ma być na Górnym, a nie tam gdzie więcej ludzi mieszka?

~Skandal (102.223. * .90) 16.02.2024 19:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Zadna kolej do Jastrzebia nie powstanie.
Widzieliscie szkody gornicze po wschodniej i po zachodniej stronie?

Rabunkowa eksploatacja gornicza, ktora w najlepsze trwa nadal, przekresla przeszlosc Jastrzebia.
A Anna Hetman buduje muzeum wegla i pogorniczego syfu i z pieniedzy, z ktorych moglaby cos dla ludzi zrobic, naprawia dewastacje infrastruktury przez JSW. To sie nazywa "wspolpraca z JSW".
x

~Skandal (23.109. * .154) 16.02.2024 19:15

Zadna kolej do Jastrzebia nie powstanie.
Widzieliscie szkody gornicze po wschodniej i po zachodniej stronie?

Rabunkowa eksploatacja gornicza, ktora w najlepsze trwa nadal, przekresla przeszlosc Jastrzebia.
A Anna Hetman buduje muzeum wegla i pogorniczego syfu i z pieniedzy, z ktorych moglaby cos dla ludzi zrobic, naprawia dewastacje infrastruktury przez JSW. To sie nazywa "wspolpraca z JSW".

~XXIwiekBezKOleji (89.64. * .13) 16.02.2024 19:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

21 wiek a miasto 89tysięczne nie ma KOleji !!!
Chańba dla PO i PiS!!
A Anna H. pseudo prezydentka nigdy nic nie zrobiła dla odbudowy KOleji.