Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Od marca emerytury i renty w górę. Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji?

Od 1 marca nastąpi waloryzacja świadczeń emerytalno-rentowych. Jest ona przeprowadzana z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku. Świadczenia wzrosną o 12,12 procenta.

Od marca emerytury i renty w górę. Ile wyniesie świadczenie po waloryzacji?
Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane przez ZUS są co roku waloryzowane. Polega to na pomnożeniu kwoty świadczenia w wysokości przysługującej na koniec lutego danego roku przez wskaźnik waloryzacji. Wysokość wskaźnika waloryzacji uzależniona jest od średniorocznej inflacji dla gospodarstw emerytów i rencistów za poprzedni rok i powiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. W tym roku emerytury i renty zostaną podniesione procentowo, a ostateczna wysokość wskaźnika – 112,12 procent - została opublikowana 12 lutego w Monitorze Polskim komunikatem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Kwoty najniższych rent, emerytur i dodatków po waloryzacji

Po waloryzacji kwota najniższej emerytury, renty rodzinnej i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrośnie z 1588,44 zł do 1780,96 zł. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy od 1 marca 2024 r. wyniesie 1335,72 zł. Do kwoty 1780,96 zł podniesiona zostanie też renta socjalna. Wzrośnie też kwota graniczna świadczenia uzupełniającego (SU) do 2 419,33 zł. Wzrośnie też wysokość świadczenia honorowego dla stulatków, którzy swoje setne urodziny obchodzić będą po 29 lutym br. I tak od 1 marca świadczenie honorowe wynosić będzie 6 246,13 zł.

Wzrosną też dodatki do świadczeń

Oprócz świadczeń długoterminowych waloryzacja obejmie także kwoty dodatków i świadczeń pieniężnych. W ZUS waloryzacji podlegają nie tylko świadczenia długoterminowe, m.in.: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, a także świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Waloryzacja obejmuje świadczenia przyznane do końca lutego 2024 roku.

I tak dodatek dla sieroty zupełnej wzrośnie z 553,30 zł do 620,36 zł, dodatek pielęgnacyjny z 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek za tajne nauczanie 294,39 zł do 330,07 zł, dodatek pielęgnacyjny dla inwalidy wojennego uznanego za całkowicie niezdolnego do pracy i do samodzielnej egzystencji z 441,59 zł do 495,11 zł, ryczałt energetyczny z 255,17 zł do 299,82 zł.

Waloryzacja bez wniosku

W sprawie waloryzacji nie trzeba składać wniosków, odbywa się ona automatycznie. Każdy emeryt i rencista, który miał prawo do wypłaty świadczenia na dzień 29 lutego, otrzyma decyzję o nowej wysokości swojego świadczenia. Wysyłka decyzji waloryzacyjnych rozpocznie się nie wcześniej niż w kwietniu. Wraz z decyzjami o waloryzacji wyślemy również decyzje o przyznaniu tzw. trzynastki. Wcześniej informację o wysokości waloryzacji będzie można sprawdzić na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jak czytać decyzję o waloryzacji?

W decyzji o wysokości emerytury po waloryzacji podana jest wysokość emerytury brutto na ostatni dzień lutego danego roku, a następnie wskaźnik waloryzacyjny i emerytura brutto obliczona po waloryzacji. Jeśli emeryt-rencista pobiera dodatek pielęgnacyjny, jest także informacja o wysokości tego dodatku. - Tymczasem wiele osób zgłasza do ZUS, że dodatek nie jest im wypłacany. Nieporozumienie wynika z tego, że porównują wypłacaną kwotę z podanymi w decyzji waloryzacyjnej kwotami brutto. Podczas gdy od emerytury i renty odliczana jest zaliczka na podatek i składka na ubezpieczenie zdrowotne. Oczywiście, wszystkie te informacje świadczeniobiorcy znajdą w decyzji waloryzacyjnej, warto ją uważnie przeanalizować - tłumaczy Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim.

źródło: ZUS

Ludzie

Beata Kopczyńska

Regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~todalejja (85.202. * .83) 22.02.2024 16:32

cd do Obiektywnego...Zakładając, iż otrzymane od PISu fanty płacowe były równe podwyżkom cen czyli to kompensowali-- to niewątpliwie metoda tkwiła w kradzieży realu wartości zgromadzonych oszczędności przez ludność gdyż oprocentowanie w bankach minus podatek Belki wynosił okresowo nie wiecej niz 7% w sytuacji gdzie porównywa trzyletnia inflacja sumaryczna to ponad 33%,chyba, że policzymy mniej bo lokomotywy nie zdrożały. Jeżeli do tego doliczymy olbrzymie zyski banków ogłoszone calkiem niedawno temu które nierzadko oferowały prawie zerowy procent od lokat, place i dochody VIPow na intratnych stanowiskach , no to wiadomo wiec o co w tej zamieszanej bulgocce zwanej inflacją chodziło.

~hmmm (85.202. * .83) 22.02.2024 16:27

do Obiektywnego ....Pieniędzy nie ma i nie będzie --chyba że nadrukujecie ! Ponadto nieprawda że drożało .Zmartwieniem pracujących była recesja ,w sklepach pojawiły sie towary za 5 zl a wzajemna konkurencja często niekontrolowana prowadziła, że co jak co ale towary szczeg te przemyslowe taniały. Dodam więcej..Wielu zwolenników PISu sugeruje ,ze ta dramatyczna ostatnia inflacja byla spowodowana wojną , covidem, emigrantami a ja jestem przekonany iz to wszystko bujda mająca usprawiedliwić złodziejstwo mienia wielkiej wartosci na spoleczenstwie. Zacznijmy od tego iż to całe rozdawnictwo w celu kupowania glosow mało byc sfinansowane z funduszu odbudowy czyli pożyczek unijnych na 1/3 ówczesnego dlugu kraju. Tyle forsy do prze j ,juz zaczęto układać plany ale to nie wyszło bo Unia w walce politycznej powiedziała nie. Do końca wiec rozpierdzielino kasę jaką naród płacił za emisje CO2 a ktora miała byc przeznaczona na modernizacje energetyki z jej sieciami przesyłowymi. Jednak gdy i tych pieniędzy brakło np bo zostały wydane także na Urlopy Górnicze bez obowiązku nawet pozamiatania placów zabaw przypomniano należy sobie jak to za komuny robiono kasę przy sprawnej drukarni. W mętnej wodzie można łowić ryby bez wędki a siecią ze strata dla społecznych oszczędności i to bez kontroli, . "to dobrze ze ceny rosną bo wówczas więcej z Vatu do SP wpadnie mówił Premier .Ciekawe rozumienie i to kogo? O tym ze taka możliwość jak hiperinflacja z góry wzięto pod uwagę świadczą także wypowiedzi Kaczyńskiego i Glapa którzy twierdzili jak skala ze tylko własna waluta obroni masz naród a właściwie Ich rząd przez możliwość czego powiedział a zrobił - dodruku. Zaliżmy dalej ,co by było gdyby wówczas w Polsce płacono zlotem? czyli Krugerami...Otóż wskutek wojny, covidu ,emigrantów była by niewątpliwie drożyzna ale obecnie nastąpił by powrót do cen z przed tych wszystkich nieszczęść. Tak wiec Inflacja i inne problemy były z góry przez PIS świetnie zapla.

~Kuballla (46.204. * .75) 21.02.2024 12:03
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Markooo (46.204. * .75) 21.02.2024 11:58

czego kiedy pan Tusk był premierem nie było a waloryzacje za jego rządów rent i emerytur były na poziomie 1 zł 3 zł ,7 zł towary codziennego użytku wcale nie był tanie ,pamiętasz pewnie to słynne powiedzenie piniędzy nie ma i nie będzie ." juz Ci odpowiedzialem w tekscie a co do "pieniedzy nie ma i nie bedzie "zapomnial dodac: chyba ze je naprodukujecie ,i Glapa prod.Co ma Covid , imigranci a nawet wojna do inflacji ,chyba okazje na grabiez ,Czy gdybys wyplate otrzymywal i mial w zlotocie oszczednosci tez by zloto podlegalo inflacji?!,owszem przejciowa drozyzna i powrot do starych cen po latach ale tu chodzilo o złodzejstwo i kradziez wartosci oszvzednisci aby rozdawac na kupowanie glosow. Moze Ty jestes "mondry" ale ja nie musze byc az tak jednak poczytaj w Money mimo waloryzacji emeryci biednieja . Jaką krotnisc emerytury masz obecnie i wowczas gdy ja otrzymales w stos do najnizsz placy krajowej pamietajac ze ceny sa do niej dostosowywane .

~hmmmm (85.202. * .83) 21.02.2024 11:48

Nigdy wiecej PISu , nigdy wiecej oszustów którzy rozdają co nie ich wywołując tak wielką inflację jaka byla w ostatnich latach , oszustów którzy dewaulowali ciężko wypracowane oszczednosci spoleczenstwa, dewaulowali wartość pracy a cwaniakow ukrywajacych dochody,pijakow itp. aby kupić ich glosy stawiali na pierwszym miejscu. Możliwe inni nie będą lepsi , jednak wiem PISowi juz dziękuję bo już teraz wiem ze to nie przyjaciele spracowanych ludzi a oszusci byli. a te emeryt staz to sw w d..... wsadzcie gdyz nie wielu juz takich zyje ,idzcie po głosy do menelstwa...

~Marokoo (85.202. * .83) 21.02.2024 11:36

No i ruszyly konie po betonie. Tak masz racje " lepiej to może powrócić do waloryzacji rent i emerytur 1 zł 3 czy 7 zł ale bez żadnych podwyżek czegokolwiek w cenach i do powrotu cen które były przed tymi dużymi podwyżkami ?"wolałbym bo wowczas realnie lepiej zarabialem a rzekome wyższe waloryzacje to nie premiera kolego, taką się otrzymuje w pracy a nie na emeryturze. Covid ,imigrancji a cio w zdrowym systemie mają do inflacji ,owszem przejsciowej drożyzny tak , gdyby Ci płacili i miał odlozone w zlocie to co zloto stracilo by na wartosci , ?! PUSowcg wykorzystali okazji aby nadrukowac papier bezwartosciowy i kupowac menelstwo, "pieniedzy nie ma i nie bedzie", prawde powiedzial lecz nie dodał ,chyba ze nadrukujecie i zaczeliscie radosną twórczość Glapa - .Nie odpowiedziales mi Ty natomiast na pytanie o krotnisc Twojej emerytury do najnizszej teraz i kiedys placy ,a pamietaj ze ceny w sklepach wlasnie od niej zaleza bo inaczej strajki . Poczytaj w Money,mimo waloryzacji emeryci biednieja a ja dodam oszvzednosci Im kradna.

Objektywny 21.02.2024 09:26

(178.218.*.117 ) Wolał bym odpowiedzieć ci na twój komentarz np.w listopadzie bo twoja wiara w -CUDA - jest tak mocna że nic nie zdoła ją obecnie złamać .... Pozdrawiam ...

~Do_objektywny (178.218. * .117) 21.02.2024 09:07
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 21.02.2024 08:42

Maroko .... Zapomniałeś napisać co stało się powodem tego co tak fajnie wymieniasz - że była pandemia ,rosła inflacja ,wojna na Ukrainie i tym samym wzrost imigrantów do Polski , czego kiedy pan Tusk był premierem nie było a waloryzacje za jego rządów rent i emerytur były na poziomie 1 zł 3 zł ,7 zł towary codziennego użytku wcale nie był tanie ,pamiętasz pewnie to słynne powiedzenie piniędzy nie ma i nie będzie . Znowu mamy ten rząd za którego żyło się twoim zdaniem co wynika z twojego komentarza lepiej to może powrócić do waloryzacji rent i emerytur 1 zł 3 czy 7 zł ale bez żadnych podwyżek czegokolwiek i do powrotu cen które były przed tymi dużymi podwyżkami ????. A jak widzisz waloryzacje 1 zł 3 czy 7 zł wtedy i obecnie ????? .

~Ryl (46.134. * .62) 21.02.2024 07:46

,~hmmmm
,Tusk mi tyle nie dal bo dal tyłek 2zl ,tak tak ,ale ceny znacznie spadały "
Tusk znowu rządzi, dlaczego teraz ceny nie spadają? Paliwo miało być po 5zł... I co?

~Maroko (85.202. * .83) 21.02.2024 07:45
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

No to co ludziska ,podsumowaliscie już może ile rocznie licząc na koniec stycznia wzrósł Wam koszt czynszu, oplaty za prąd, gaz , wodę , śmieci? a ile od Jara rocznie dostaliście podwyżki emerytury ,oraz jaki jest jej obecny współczynnik-krotność- do najniższego obecnie a nawet średniego zarobku a jaki byl w chwili gdy przechodziliscie na emeryture. Jak to mawiał Danken "Jełopów nie sieją ,Oni sie sami rodzą " a Wy cieszyliscie sie ze duja, nie chcieliście widzieć ile biurą szczególnie w sklepach..

~Ryl (46.134. * .62) 21.02.2024 07:43

~hmmmm
Ceny spadały :) w TVNie

~hmmmm (46.204. * .43) 20.02.2024 19:52
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Ludzie dają , dają dają biegnijcie bierzcie to premia , kuźwa co za glupi narod .
Tusk mi tyle nie dal bo dal tyłek 2zl ,tak tak ,ale ceny znacznie spadały a Ci dali 1400zl lecz na samym czynszu rocznie podnieśli 4800zl biorac z drugiej kiszenim,a gdie prag ,gaz chleb inne ..No przeciez te 500+ co nie zdało wg Kaczynskiego egzaminu a potem 800+ i to gdy nie mieli na emer stazowe Ktoś musi sfinansować.Jai ja zaglosuje na nich to nich szlag....

~Kubajjjj (85.202. * .83) 20.02.2024 19:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

i co z tego ze emer i rent w górę skoro faktyczna inflacja przewyzsza te wszystkie rzekome darowizny. Policzcie sobie Panstwo jaka krotnosc najniższej placy krajowej otrzymaliscie miesiecznie ,(podzielcie te wszystkie odpisy na 12miesiecy i zsumujcie z emeryt) , jaką krotnisc otrzymaliście wówczas gdy ja pietwszy raz dostaliscie a jaką obecnie. Ojciec moj otrzymal wowczs dwie najnizsze krajowe a teraz tyko 92%tego ,no to co te waloryzacje da warte .Jest to lko dwa lata na emeryturze .Inni maja juz znacznie nizsze krotnosci po waloryzacji , robią Was w ciula i tyle. .Okradaja Was inflacją a wy sie cieszycie ze duja.