Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uwaga na fałszywe mandaty za przekroczenie prędkości

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail informującymi o ukaraniu mandatem za przekroczenie prędkości i obowiązku uiszczenia opłaty za pośrednictwem załączonego do przesłanej wiadomości linku.

Uwaga na fałszywe mandaty za przekroczenie prędkościpolicja, ilustracyjne
Inspekcja apeluje o zachowanie czujności. Takie wiadomości są próbą wyłudzenia danych i pieniędzy.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego otrzymał informacje o próbach oszustwa. Sprawcy rozsyłają wiadomości e-mail z adresów nienależących do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, w których znajdują się wezwania do opłacenia mandatów karnych. 

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podkreśla, iż nie wysyła wezwań do opłacenia mandatów karnych za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Korespondencja w sprawach zarejestrowanych naruszeń za pomocą urządzeń rejestrujących prowadzona jest w formie tradycyjnej (za pośrednictwem Poczty Polskiej) lub za pośrednictwem elektronicznego biura obsługi klienta eBOK CANARD.

Każdy mandat karny kredytowany ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty. Płatności należy dokonywać w banku, na poczcie lub z wykorzystaniem bankowości elektronicznej. GITD nie przesyła linków do uiszczenia grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego.

Przykładowa fałszywa wiadomość. GITD apeluje, by w nic nie klikać. Mandatów nie wysyła pocztą elektroniczną.

Procedura prowadzenia spraw w związku z zarejestrowaniem wykroczenia, polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości lub niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej przez urządzenia CANARD znajduje się tutaj-link

W przypadkach budzących wątpliwości Inspekcja prosi o kontakt z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. Dedykowany adres skrzynki e-mail CANARD to: canard@gitd.gov.pl. Inne dane kontaktowe znajdują się tutaj-link

W sytuacji otrzymania podobnych wiadomości e-mail od oszustów zalecane jest zgłoszenie ich do CERT.PL (CSIRT NASK) - sprawdź jak to zrobić: tutaj-link

Inspekcja apeluje o zachowanie czujności. Takie wiadomości są próbą wyłudzenia danych i pieniędzy. W przypadku, gdy oszust uzyska dostęp do danych np. do logowania konta bankowości internetowej, zalecane są następujące kroki:

  • jak najszybszy kontakt ze swoim bankiem
  • zmiana hasła do bankowości internetowej
  • jeżeli doszło do wyłudzenia środków finansowych lub danych, zgłoszenie faktu na najbliższym komisariacie policji

W przypadku otrzymywania podobnych wiadomości, absolutnie należy otwierać linków i załączników pochodzących z nieznanych źródeł. Należy zweryfikować, czy otrzymana wiadomość rzeczywiście pochodzi od prawdziwego nadawcy.

źr. GITD, oprac. sqx

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].