Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rekordowa liczba propozycji do Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Kiedy wyniki?

- W ciągu trzytygodniowego naboru mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju złożyli 108 wniosków w ramach Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego - poinformowali urzędnicy. Na realizację przedsięwzięć dedykowano 3,2 miliona złotych.

Rekordowa liczba propozycji do Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego. Kiedy wyniki?UM Jastrzębie/Robert Sitek
Budżet obywatelski Jastrzębia-Zdroju wynosi 3,2 mln zł.

Mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju nie zawiedli oczekiwań w kwestii aktywnego uczestnictwa w procesie tworzenia swojego otoczenia. Trwający przez trzy tygodnie okres składania wniosków do Jastrzębskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2025 rok zakończył się imponującą liczbą propozycji. Tym razem zgłoszono 108 inicjatyw.

Spośród nich 80 dotyczy osiedli lub sołectw, a pozostałe 28 obejmuje projekty ogólnomiejskie. To wzrost w porównaniu z poprzednimi latami, co świadczy o rosnącym zaangażowaniu społecznym. Warto zauważyć, że liczba wniosków w tym roku przekroczyła nawet poprzedni rekordowy rok 2021, kiedy złożono ich 104.

- Jestem ogromnie dumna z zaangażowania naszych mieszkańców. Ich inicjatywy są sercem naszego miasta, napędzającym naszą społeczność do działania i rozwoju. To właśnie dzięki nim Jastrzębie-Zdrój staje się miejscem, które stale się rozwija i spełnia potrzeby swoich mieszkańców. Taka duża ilość wniosków wskazuje na niezwykłe zainteresowanie i aktywność naszych mieszkańców, co tylko potwierdza, że nasza społeczność jest pełna pomysłów i chęci do działania - wskazuje prezydent Anna Hetman.

Przypomnijmy, że każdy jastrzębianin miał prawo do złożenia dwóch wniosków do JBO. Jednego wniosku osiedlowego/sołeckiego i jednego ogólnomiejskiego.

- Obecnie w JBO trwa procedura oceny wniosków. Są one weryfikowane pod kątem formalnym, a także pod kątem merytorycznym. Po zakończeniu weryfikacji zostaną opublikowane listy ocenionych wniosków – zarówno negatywnie, jak i pozytywnie. Nastąpi to do końca maja - uszczegóławiają w urzędzie.

Budżet obywatelski na projekty ogólnomiejskie wynosi 640 000 zł, natomiast budżet na projekty osiedlowe/sołeckie to kwota 2 560 000 zł.

Poniżej przedstawiamy kwoty przypadające na poszczególne osiedla/sołectwa:

 • 1. Osiedle Arki Bożka 95 586 zł
 • 2. Osiedle Barbary 132 544 zł
 • 3. Osiedle Bogoczowiec 44 943 zł
 • 4. Osiedle Chrobrego 83 445 zł
 • 5. Osiedle Gwarków 112 310 zł
 • 6. Osiedle Jastrzębie Górne i Dolne 188 044 zł
 • 7. Osiedle Morcinka 73 828 zł
 • 8. Osiedle Pionierów 143 506 zł
 • 9. Osiedle Przyjaźń 110 056 zł
 • 10. Osiedle Staszica 94 483 zł
 • 11. Osiedle Tuwima 36 023 zł
 • 12. Osiedle Zdrój 164 405 zł
 • 13. Osiedle Złote Łany 37 632 zł
 • 14. Osiedle Zofiówka 70 143 zł
 • 15. Osiedle 1000-lecia Szeroka 55 394 zł
 • 16. Sołectwo Borynia 149 836 zł
 • 17. Sołectwo Bzie 285 902 zł
 • 18. Sołectwo Moszczenica 165 062 zł
 • 19. Sołectwo Ruptawa-Cisówka 264 274 zł
 • 20. Sołectwo Skrzeczkowice 73 740 zł
 • 21. Sołectwo Szeroka 178 844 zł

źródło: UM Jastrzębie-Zdrój, oprac. (d)

Ludzie

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].