Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Gdzie życie jest najtańsze? Porównanie stawek podatkowych i opłaty śmieciowej w regionie

Czy opłata śmieciowa w twojej gminie jest niska, czy wysoka? Co z podatkiem od nieruchomości? Nasze redakcje przygotowały porównanie stawek obowiązujących w gminach naszego regionu.

Gdzie życie jest najtańsze? Porównanie stawek podatkowych i opłaty śmieciowej w regioniearch. UM Racibórz
W Raciborzu obowiązuje najniższa w całym regionie stawka opłaty śmieciowej,. Jednocześnie miasto znajduje się wśród nielicznych samorządów w naszym regionie, które korzystają z maksymalnych stawek podatku od nieruchomości zajętych pod działalność gospodarczą Zdjęcie ilustracyjne

Tytułowe pytanie jest w pewnym sensie przewrotne, albowiem nie w sposób udzielić na nie kompleksowej odpowiedzi. W jednej miejscowości mogą występować znaczne różnice w wysokości czynszu, bo wspólnoty, spółdzielnie oraz inni zarządcy nieruchomości w rozmaity sposób kształtują poziom opłaty eksploatacyjnej czy składki na fundusz remontowy.

Czynsz to przykład pierwszy z brzegu. W zależności od rodzaju i charakterystyki nieruchomości, a także indywidualnych preferencji, inne będą koszty ogrzewania.

Wysokość ubezpieczenia również zależy od wielu czynników. W niektórych miejscowościach firmy ubezpieczeniowe kalkulując wysokość składki, wezmą pod uwagę czynniki związane z eksploatacją złóż górniczych, w innych ryzyko powodzi. Wszystko to ogranicza możliwość porównania kosztów życia w poszczególnych miejscowościach.

Nie jesteśmy jednak na zupełnie straconej pozycji. Pewne kwestie da się porównać, a porównanie to może doprowadzić nas do ciekawych spostrzeżeń, np. w kontekście trwającej kampanii wyborczej. Ustalenie wysokości tzw. opłaty śmieciowej czy stawek podatku od nieruchomości leży w kompetencji samorządów.

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości ustala Ministerstwo Finansów, jednak nikt nie narzuca samorządom minimalnych stawek. W 2024 r. maksymalne stawki podatku od budynków mieszkalnych oraz budynków zajętych pod działalność gospodarczą wynoszą odpowiednio: 1,15 zł/m2 oraz 33,10 zł/m2.

Z przygotowanego przez redakcję Nowin zestawienia wynika, że różnice w tym zakresie mogą być bardzo duże.

Opłata śmieciowa, czyli przepaść między Raciborzem i Mszaną

W naszym regionie występują znaczące różnice w wysokości opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Niektóre samorządy decydują się na wprowadzenie ulg związanych z liczbą osób zamieszkujących daną nieruchomość lub kompostowaniem odpadów. Prezentowane na wykresie dane dotyczą podstawowych stawek za odbiór odpadów segregowanych, bez różnego rodzaju zniżek.

Dla przedstawienia pełnego obrazu sytuacji odnotujmy, że wysokość opłaty w Krzyżanowicach wynosi 29 zł za osobę w nieruchomościach zamieszkałych przez 1-3 osoby. Opłata maleje wraz ze wzrostem liczby domowników (28 zł za osobę przy 4-6 osobach, 27 zł za osobę w nieruchomości zamieszkałej przez 7 i więcej osób).

Podobnie rzecz się ma w Krzanowicach, gdzie wysokość opłaty może zostać obniżona aż do 32,5 zł za osobę oraz dodatkowo o 2 zł od osoby w przypadku kompostowania odpadów.

W Kornowacu opłata wynosi 29,5 zł od osoby w nieruchomościach zamieszkałych przez 2 i więcej osób z ulgą 1 zł od osoby za kompostowanie odpadów.

W Czerwionce-Leszczynach niższa stawka - 28 zł za osobę - obowiązuje w nieruchomościach zamieszkałych przez więcej niż 4 osoby, przy czym niższą opłatę ponosi 5. i kolejne osoby (co znacznie ogranicza liczbę osób, które mogą skorzystać z ulgi).

W Rudniku opłata od osoby może być niższa o 1,5 zł, w Godowie o 3 zł, a w Lyskach o 1 zł za kompostowanie odpadów. Ulga za kompostowanie odpadów obowiązuje również w Świerklanach i wynosi 6 zł za nieruchomość.

Tanio jak w Gorzycach i Wodzisławiu, czyli podatek od nieruchomości

Choć istnieje wiele rodzajów podatku od nieruchomości, związanych z rodzajem i przeznaczeniem nieruchomości, na potrzeby tego artykułu ograniczyliśmy się do dwóch podstawowych - podatku od budynków mieszkalnych oraz podatku od budynków zajętych pod działalność gospodarczą. Również w tym zakresie ujawniają się znaczne różnice w podejściu samorządów do kształtowania polityki podatkowej.

Jak widać, nie brakuje samorządów, które (z różnych względów) nakładają na mieszkańców i przedsiębiorców maksymalne stawki. Mamy też w naszym regionie samorządy, które prezentują wprost przeciwne podejście.

Zobacz również:

13 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka25 (91.204. * .100) 03.04.2024 18:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Człowiek jest jedynym mieszkańcem planety który musi płacić za swoje życie, za to że mieszka, je, porusza się a nawet za to że posiada zwierzęta (koty, psy)... Wszędzie i za wszystko (coraz wyższe) podatki...

~AlojzRuptawa (46.204. * .155) 03.04.2024 15:42
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

A gdzie benzyna tego Tuska po 5,19 za litr ?

~cie_kawy (78.133. * .237) 03.04.2024 13:01

Bardzo ciekawe zestawienie, zwłaszcza przed wyborami.

~TuSRC (78.31. * .30) 01.04.2024 19:54

Polowy dba o mieszkańców. Śmieci najtańsze, podatek od mieszkań też tani. Jedynie podatek od firm jest na poziomie Rybnika, ale biznes to biznes. Realnie rzecz biorąc to mieszkaniec Raciborza ma tanio.

~GeorgRuptawa (188.147. * .190) 01.04.2024 18:13

W Jastrzębiu jest najdrożej i najgorzej w regionie slums się zrobił w rybniku czy Żorach wszystko jest wspaniale a u nas prezydenci -nauczyciele dorwali się władzy i niszczą miasto Najwyższa pora odsunąć Hetman z urzędu bo będzie po nas .

~NigdyWięcej (91.230. * .38) 01.04.2024 09:39
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~KrótkaKrew (31.60. * .109) 31.03.2024 22:48

I co panie Wojciechowicz? Od 7 lat bez pracy w samorządzie, z którego Pan wyleciał po czym otrzymał 1% poparcia? I co panie Fita? Da się? Wy możecie opowiadać pierdoły, a Polowy spełnił obietnicę wyborczą.

~wzadupiusiła (91.192. * .96) 31.03.2024 18:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Takie pipidòwy jak Radlin czy Pszów to dopiero dramat.Heh trzymajmy się za kieszeń

~TAJEMNICZY_ (83.26. * .224) 31.03.2024 17:11

Gdzie klakierzy?

~dociekliwy111 (80.49. * .126) 31.03.2024 16:34

Kuźnia jak zwykle the best

~Czas_na_zmiany (94.254. * .8) 31.03.2024 14:54

Jak zwykle w Wodzisławiu najgorzej brawo Kieca , w Wodzisławiu woda droższa niż w Warszawie czy Katowicach

wili 31.03.2024 14:45

Jeszcze trocha i Lubomia na czele Burek-zdzyrus.

MGol 31.03.2024 14:44

Bardzo pożyteczny artykuł. Brawo. Fajnie jeśli pojawiła się jeszcze druga część z pozostałymi podatkami oraz kosztem M3 wody, czy ścieków.