Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rodzice zastępczy ratują świat - w Jastrzębiu jest ich 120

W naszym mieście funkcjonuje około 120 rodzin zastępczych. To wciąż za mało. Podopowiadamy, kto i w jaki sposób może zostać rodziną zastępczą, tym samym niosąc pomoc dzieciom w potrzebie. 

Rodzice zastępczy ratują świat - w Jastrzębiu jest ich 120Pexels.com/Vidal Balieilo Jr

Rodzice zastępczy ratują świat - w Jastrzębiu jest ich 120

Funkcjonujące w Jastrzębiu-Zdroju 120 rodzin zastępczych wychowuje około 190 dzieci. Ok. 40 dzieci przebywa w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, z którymi organizator na co dzień współpracuje. Pomimo względnie dużej liczby rodzin, w dalszym ciągu wiele dzieci znajduje się w kryzysie.

Rodzina zastępcza to pomoc tymczasowa. Dziecko, które zostało zabezpieczone, docelowo powinno wrócić do rodziców biologicznych (jeśli uporają się z kryzysem) lub otrzymać szansę na adopcję. Zanim to jednak nastąpi lepiej, aby dzieciństwo spędzały w domowej atmosferze, wśród ludzi, którym na nich zależy. Dlatego potrzeba więcej rodzin zastępczych.

- Zwracamy się do mieszkańców miasta z apelem o pomoc potrzebującym dzieciom. To właśnie Państwo mogą sprawić, że nasze jastrzębskie dzieci poczują się potrzebne, kochane i widoczne - zachęca Klaudia Nietrzebka, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej. Dzieci, które trafiają do rodzin zastępczych, często są sierotami lub półsierotami, ofiarami przemocy i innych zaniedbań. Wbrew powszechnej i błędnej opinii, to nie ubóstwo i bezrobocie są powodem ich zabezpieczania.

Kto może zostać rodziną zastępczą? Najważniejsze są predyspozycje, motywacja i stan zdrowia. Rodzice zastępczy muszą być w stanie zapewnić dziecku odpowiednie warunki psychologiczne, bytowe i mieszkaniowe. Nie mogą być pozbawieni władzy rodzicielskiej ani ograniczeni w zdolnościach do czynności prawnych. Muszą mieć stałe źródło dochodu oraz ukończyć szkolenie dla kandydatów. Nie jest konieczne, by byli małżeństwem, bo sprawować tą funkcję mogą również osoby niepozostające w związku małżeńskim.

- Zapraszamy do kontaktu osobistego w godzinach pracy Ośrodka Pomocy Społecznej. Dział Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi stały nabór kandydatów na rodziny zastępcze i rodzinne domy dziecka. Obecnie intensywnie poszukujemy rodzin zastępczych dla dzieci, które nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach biologicznych. Zgłoś się do nas! To szansa dla dzieci i dla Ciebie! - zachęca jastrzębski OPS. 

Po więcej szczegółów zapraszamy do Ośrodka Pomocy Społecznej w Jastrzębiu-Zdroju:

Pokój 45

Telefon kontaktowy 032 43 49 645, mail: pz@ops.jastrzebie.pl

Pracownik socjalny - Anna Harazin

Starszy pracownik socjalny – Katarzyna Lech

Starszy pracownik socjalny – Ilona Kawka

Pokój 46

Telefon kontaktowy 032 43 49 646, mail: pz@ops.jastrzebie.pl

Starszy specjalista pracy socjalnej – Ewa Mazurczak

Starszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – Monika Pawełczyk

Młodszy koordynator rodzinnej pieczy zastępczej – Sylwia Pawlak

Pokój 47

Telefon kontaktowy 032 43 49 647, mail: pz@ops.jastrzebie.pl

Podinspektor – Agata Dost

Specjalista pracy socjalnej - Patrycja Przybysz

Referent – Magdalena Boryka

Pokój 56

Telefon kontaktowy 032 43 49 656, mail: pz@ops.jastrzebie.pl

Kierownik działu – Anna Chmiel

WAŻNE! służbowy telefon komórkowy odbierany jest w godzinach pracy asystenta rodziny

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].