Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Świeckie kobiety będą pełnić ważne funkcje w Archidiecezji Katowickiej. Zmiany zapowiedział abp Adrian Galbas. Na czym będą one polegać?

W archidiecezji katowickiej trwają prace dotyczące udzielenia kobietom posługi lektoratu i akolitatu w Kościele. Czy są te posługi i czy jest to zupełna nowość? Jakie konkretne będą to zadania? Jak będzie wyglądała formacja kandydatek i kiedy zostaną wprowadzone zmiany? Pytamy o to rzecznika katowickiej kurii metropolitarnej. 

Świeckie kobiety będą pełnić ważne funkcje w Archidiecezji Katowickiej. Zmiany zapowiedział abp Adrian Galbas. Na czym będą one polegać?Fryderyk Kamczyk
- Warto dodać, że przed wydaniem tego dokumentu biskupi wielu diecezji na całym świecie dopuszczali kobiety do posługi lektoratu i akolitatu. Decyzja papieża Franciszka nadaje im instytucjonalną formę - wyjaśnia rzecznik kurii. Na zdj. abp Adrian Galbas

Kilka tygodni temu podczas jednej z uroczystości religijnych arcybiskup Adrian Galbas zapowiedział, że świeckie kobiety na równi ze świeckimi mężczyznami będą pełnić pewne posługi w Archidiecezji Katowickiej. Chodzi o następujące posługi:

  • lektorat, który dotyczy czytania Pisma Świętego podczas liturgii
  • akolitat, który jest związany z posługą przy ołtarzu, udzielaniem komunii świętej w ramach liturgii, a także z zanoszeniem Eucharystii do chorych.

Dotychczas posługę akolitatu pełnią nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu oraz klerycy-akolici, dla których przyjęcie jej jest jednym z elementów na drodze do święceń diakonatu, tak samo jest z lektoratem, czyli czytaniem Pisma Świętego i śpiewaniem psalmów. Świecki lektorat występuje już w prawie wszystkich parafiach na terenie archidiecezji katowickiej. Klerycy przyjmują posługę lektoratu na trzecim roku studiów w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym, a posługę akolitatu na czwartym roku. Jak zatem będzie wyglądała formacja świeckich kobiet, czyli pewien okres nauki połączony z modlitwą przed samym przyjęciem posługi, skoro kandydatki nie będą klerykami?

- Szczegółowy program formacyjny dla kobiet, które w przyszłości zostaną dopuszczone do posług lektoratu i akolitatu opracowuje Archidiecezjalne Centrum Formacji Pastoralnej. Formacja będzie trwać dwa lata, a jej rozpoczęcie planowane jest na 2025 rok. Oficjalne ustanowienie, które będzie miało miejsce podczas uroczystej liturgii, planowane jest na 2027 rok - wyjaśnia ks. Rafał Bogacki, rzecznik archidiecezji

Co będą robiły kobiety - lektorki i akolitki? 

- Posługa lektora związana jest ze słowem Bożym. W praktyce oznacza to przede wszystkim jego odczytywanie podczas liturgii, co w większości parafii dzieje się od wielu lat. Pełnienie tej posługi związane będzie także z szeroko rozumianą aktywnością w duszpasterstwie biblijnym. Pewną nowością będzie dopuszczenie kobiet do posługi akolitatu, która jest związana z posługą przy ołtarzu, udzielaniem komunii świętej w ramach liturgii, a także z zanoszeniem Eucharystii do chorych. Do tej pory posługę nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii mogli pełnić jedynie mężczyźni - przekazuje rzecznik kurii.

Osoba świecka to też kobieta

Jak informuje kuria, to papież Franciszek umożliwił lektorat i akolitat kobiet, doprecyzowując przepisy Kodeksu Prawa Kanonicznego.

- Dopuszczanie kobiet do posług lektoratu i akolitatu umożliwił papież Franciszek w 2021 roku. Wydając Motu Proprio "Spiritus Domini" (list apostolski - red.) zmienił jeden z kanonów Kodeksu Prawa Kanonicznego (kan 230 §1). Kanon ten określał, że świeccy posiadający odpowiedni wiek i ustalone przymioty mogli zostać przyjęci do tych posług, dzięki odpowiedniemu obrzędowi liturgicznemu. We wspomnianym dokumencie papież Franciszek doprecyzował, że dotyczy to też kobiet - wyjaśnia ks. Bogacki.

- Warto dodać, że przed wydaniem tego dokumentu biskupi wielu diecezji na całym świecie dopuszczali kobiety do posługi lektoratu i akolitatu. Decyzja papieża Franciszka nadaje im instytucjonalną formę. W przeszłości posługi te były rozumiane jako etap na drodze do święceń i dlatego powierzano je jedynie klerykom. Aktualnie rozumiemy je inaczej; wynikają z przyjęcia sakramentu chrztu i bierzmowania, a zatem dotyczą wszystkich wiernych aktywnie uczestniczących w życiu Kościoła - kończy rzecznik katowickiej kurii archidiecezjalnej.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~drwall (188.137. * .64) 22.06.2024 10:42

za 20 lat to kościół będzie jedynie historią

~Z_połykiem (91.207. * .215) 21.06.2024 20:11
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jJagna (79.184. * .48) 21.06.2024 12:25
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Juz zaczynacie bzdury wypisywać. JESLI nie interesuje cię temat to nie zabieraj głosu .

~Eira (95.164. * .98) 21.06.2024 11:32
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Słyszałem z pani grodzka stara się o funkcje.

right 21.06.2024 11:06
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wysyp komuszych wpisów/
Trzy, dwa, jeden...

~swietybozeniepomoze (46.204. * .79) 21.06.2024 10:26
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Ks_Robak (79.184. * .70) 21.06.2024 10:17
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Musi już bardzo brakować młodych kleryków , młodzi już nie garną sie do zawodu .Po ekscesach w Sosnowcu blady starach padł na kandydatów do noszenia sutanny .

~Słusznie (176.2. * .148) 21.06.2024 09:58
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem