Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Taka słodycz to samo zdrowie

Lato ma tę zaletę, że można wyczarować prawdziwe cuda kulinarne z owoców. Zatem dzisiaj będzie propozycja, do której potrzebne będą truskawki lub borówki. Wprawdzie te pierwsze już powoli się kończą, ale borówki, czy jak kto woli jagody, są dostępne. Ciasta z ich udziałem to sama słodycz. Zajrzyjmy więc do śląskich przepisów, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Taka słodycz to samo zdrowie
Anna Lerch-Wójcik jest etnologiem w Galerii Historii Miasta. Fot. bonclok.pl

Przewodniczką po śląskich tradycjach kulinarnych jest Anna Lerch-Wójcik, etnolog z Galerii Historii Miasta, która pieczołowicie spisywała przepisy. Efektem tego jest książka pt. „Pełny Bonclok - tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”. Przepisy towarzyszą obyczajom ludowym i również one są barwnie opisywane. Całość dopełniają fotografie. Jeśli zaś chodzi o to, jak te specjały smakują, to nic prostszego, jak samemu spróbować zrobić i się przekonać.

Ciasto z borówkami i pozimkami to przysmak w sam raz na lato. Fot. bonclok.pl

Ciasto z borówkami (jagodami) i pozimkami albo też tylko z wykorzystaniem jednych z nich, jest bardzo popularne na Śląsku i ziemi jastrzębskiej. Warto dodać, że pozimki to po śląsku truskawki, a nie jak mogłoby się wydawać poziomki.

Ciasto z pozimkami i/lub borówkami

- Z truskawek możemy zrobić też łatwe, szybkie ciasto. Przepis jest bardzo uniwersalny i zamiast truskawek możemy dodać dowolne owoce sezonowe: rabarbar, borówki, porzeczki, połówki śliwek czy kawałki jabłek. Możemy więc korzystać ze świeżych owoców, jakie znajdują się w naszych sadach - podkreśla Anna Lerch-Wójcik.

Składniki: 6 jajek, 1 szklanka cukru, 1 torebka cukru wanilinowego, 5 łyżek roztopionego masła lub oleju, 2 łyżki octu, 2 1/4 szklanki mąki, 2 łyżeczki proszku do pieczenia, truskawki, borówki, cukier puder do posypania.

Jak przygotować?

Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy ocet i ubijamy na sztywno. Następnie dodajemy cukier, cukier wanilinowy i żółtka. Dalej ubijamy jak na biszkopt. Masło rozpuszczamy i studzimy. Mąkę przesiewamy razem z proszkiem do pieczenia. Następnie masło i mąkę dodajemy do jajek i jeszcze chwilę ubijamy, aż do połączenia składników. Masę wlewamy na wysmarowaną masłem i wysypaną bułką tartą blachę o wymiarach ok. 30x35 cm. Truskawki i borówki przekładamy na ciasto i delikatnie dociskamy. Piekarnik lekko nagrzewamy, wkładamy ciasto i pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez ok. 30 minut. Po ostygnięciu posypujemy cukrem pudrem.

Jak narychtować?

Nojprzód biułtka fest dobrze ubijomy z łoctym. Wciepujymy cuker, tytka wanilijencukru, żółtka i ubijomy dalij. Masło topiymy w tygliku i dowomy do zimnego coby łochłódło. Monka z bakpulwrym łosiywomy i pospołu z masłym dowomy do jajec. Wszysko muszymy dobrze wymiyszać i wykidać na blacha, kiero trza nojprzód wyszmarować masłym i wysuć potrzitom żymłom. Pozimki i borówki przekłodomy na ciasto i leko wciskomy. Wrażujymy blacha do leko nagrzotego piykaroka, potym sztelujymy go na 180 stopni i piekymy kole pół godziny. Jak łochłódnie posypujymy pudercukrym.

Więcej przepisów i ciekawych śląskich obyczajów znajdziecie w książce Anny Lerch-Wójcik pt. „Pełny Bonclok - tradycje kulinarne w podmiejskich dzielnicach Jastrzębia-Zdroju”.

W tej książce znajdziecie wiele ciekawych przepisów kulinarnych. Fot. bonclok.pl

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mysz (79.184. * .48) 13.08.2024 21:44

Pani Ania jest sobą, wychowała się wśród cudownych ludzi zna śląskie zwyczaje od podszewki.Brawo PaniAniu,niech Pani do końca świata przekazuje nasze zwyczaje i tradycje.Śląskie tradycje to nasza tożsamości. SERDECZNIE POZDRAWIAM.



~Jorgi76 (93.179. * .20) 11.08.2024 14:27

Do Hexa
Całkowicie się z Tobą zgadzam.Kultywujmy śląskie tradycje, dbajmy też o to żeby nasza gwara nie zginęła.Brawo Ania !

~Hexa (89.75. * .158) 11.08.2024 11:33

Oby wiyncyj takich dziołchów (i karlusów) jak Ania!