Noc spadających gwiazd w Jastrzębiu
To była niezwykła noc, noc spadających gwiazd. Jastrzębianie głodni wiedzy o kosmosie wzięli udział w prelekcji zorganizowanej w gościnnych murach Łazienek III. Prowadzącymi byli twórcy Centrum Edukacji Kosmicznej Astrolab z Czernicy.
Spotkanie zaczęło się od wykładu, który poprowadzili Dawid Barteczko i Michał Witek, znani w regionie propagatorzy wiedzy o kosmosie.
- Dzisiaj mamy nadzieję, że zobaczą państwo „łzy świętego Wawrzyńca”, często nazywane spadającymi gwiazdami. Wiemy jednak, że nie są to gwiazdy, ale Perseidy, czyli rój meteorów, który pojawia się regularnie co roku. Mamy nadzieję, że bezchmurne niebo pozwoli obserwować nam to niezwykłe zjawisko - zaczął spotkanie Dawid Barteczko.
Później było już tylko ciekawiej, bo to słuchacze nadali ton spotkaniu, zasypując prelegentów pytaniami. Była mowa o naszej kosmicznej ojczyźnie, czyli Układzie Słonecznym albo- to w jeszcze szerszym znaczeniu - galaktyce Drogi Mlecznej. Prowadzący opowiadali też o swojej fascynacji kosmosem.
Kosmos ciągle zadziwia
- Ciągle zadziwia mnie to, jak niewiele możemy zobaczyć, dostrzec z miejsca, gdzie jesteśmy, czyli Ziemi, To dowodzi tego, jak potężny jest kosmos i ile jest jeszcze owiane mgłą tajemnicy. Jak wiele zostało do poznania i odkrycia - mówił Michał Witek.
Wisienką na torcie wtorkowego spotkania były obserwacje astronomiczne w Parku Zdrojowym. Dwa duże teleskopy znajdujące się przed muszlą koncertową i Domem Zdrojowym przykuwały uwagę uczestników. Zanim jednak powodowani ciekawością jastrzębianie przyłożyli swoje oko do okularu teleskopu, rozsiedli się na leżakach i obejrzeli spektakl, który przygotowała dla nich natura.
Obserwacja nieba nad Domem Zdrojowym
- Proszę państwa, Perseidy będą nadlatywać z okolic gwiazdozbioru Perseusza i stąd właśnie pochodzi ich nazwa. To, co zobaczymy to meteor, czyli zjawisko świetlne, pojawiające się jak, meteoroid wchodzi w atmosferę Ziemi. Następnie spala się w wyniku tarcia o powietrze - mówił Dawid Barteczko.
Nie trzeba było długo czekać, aż nad Domem Zdrojowym można było zobaczyć, jak pojawia się jasny punkt, który szybko przemieszcza się, zostawiając za sobą świetlisty ślad. Wkrótce po tym wszyscy zobaczyli kolejne meteory. Bezchmurne niebo doskonale umożliwiało obserwację. Oprócz tego każdy mógł za pomocą ogromnych teleskopów zobaczyć to, czego nie widać gołym okiem.
- Takie spotkania są świetnym pomysłem. Przyszłam na nie z dziećmi i jak widać ,bardzo się im podoba. Panowie fantastycznie opowiadają o kosmosie. Można by częściej gościć ich w Jastrzębiu, bo naprawdę fenomenalnie mówią o swojej pasji, a przy okazji zarażają nią innych - mówiła jedna z uczestniczek spotkania.
Dla osób, które chcą więcej dowiedzieć się o kosmosie, a może wziąć udział w ciekawych warsztatach czy spotkaniach, interesująca będzie strona internetowa, którą prowadzą Dawid Barteczko i Michał Witek.
"Super", że piszecie o tym po czasie, a nie przed żeby można było skorzytsać...