Czy miasto się rozwija? Jak realizowana jest Strategia Rozwoju Miasta 2030 +
W 2023 roku oddano do użytku deptak w Zdroju, kawiarenkę w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego, budynek Łazienek III, ale też pozyskano tereny, gdzie ma być akcelerator przedsiębiorczości. Trwają też działania związane z przywróceniem połączenia kolejowego w naszym mieście. Czy to wszystko świadczy o rozwoju Jastrzębia-Zdroju, to już zależy od oceny działań podjętych przez urzędników.
Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój przedstawiono raport na temat tego, jak była realizowana Strategia Rozwoju Miasta 2030+ w ubiegłym roku. Urzędnicy wyróżnili trzy obszary, które zatytułowali: ludzie, gospodarka, przestrzeń. A więc, jak była realizowana ta strategia w 2023 roku i czy można uznać to za rozwój miasta?
Po pierwsze gospodarka
Zacznijmy od gospodarki. Urzędnicy znaleźli lokalizację, na której ma się znaleźć część biurowa Akceleratora Przedsiębiorczości i Centrum Edukacyjno-Biznesowego KSSEnon2 przy ul. Rozwojowej. Mają działać tam przedsiębiorcy z branży IT i BPO. Inne przedsięwzięcie, które ma poprzez szkolenia przygotować młodych ludzi do wejścia w świat biznesu, również zyskało lokalizację. W Łaźni Moszczenica, a dokładnie drugiej części, znajdzie się Centrum Szkoleniowe „Enter Jastrzębie”. Tematyka tam realizowana będzie dotyczyć szeroko pojętego przemysłu 4:0. Także otwarcie deptaka przy ul. 1 Maja można zaliczyć do działań na rzecz gospodarki. Przy czym nie chodzi tutaj o sam deptak, a pobudzenie biznesu gastronomicznego, co widać gołym okiem.
Przestrzeń się zmienia
To, że przestrzeń w mieście się zmienia, widzi każdy. Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego doczekał się kawiarenki z prawdziwego zdarzenia, co zwiększyło atrakcyjność tego miejsca. Zaplanowano umiejscowienie tam stacji do ładowania rowerów elektrycznych oraz zagospodarowanie terenu wokół pawilonu. Każdy, kto bywa w Parku Zdrojowym, na pewno zauważył odrestaurowany budynek Łazienek III, w których znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej. Wielkim otwarciem można nazwać uruchomienie Carbonarium w Łaźni Moszczenica. Teraz trwają tam prace w drugiej części budynku, ma się tam znajdować ekspozycja poświęcona Porozumieniu Jastrzębskiemu oraz Centrum Dialogu – miejsce debat i spotkań.
Ludzie to miasto
To, że bez ludzi nie ma miasta to oczywistość. Jednak trzeba gdzieś mieszkać. W tej kwestii wygląda to tak, że w 2023 roku wyremontowano 9 mieszkań komunalnych, a pozyskano na ten cel ponad 500 tys. zł. Obecnie miasto oczekuje na kolejne środki, aby odnowić kompleksowo następne lokale. I to by było na tyle w kwestii jastrzębskiego mieszkalnictwa. Trwają prace nad oddaniem kolejnych miejsc wypoczynku i rekreacji. Miasto posiada projekt na rewitalizację dwóch stawów przy ulicy Wodzisławskiej. Urzędnicy będą się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Są też roboty budowlane, które możemy obserwować na co dzień. Jedno z miejsc to skwer przy ul. Śląskiej, przylegający do al. Piłsudskiego. Mają się tam znaleźć ławki i ciekawie zaaranżowana roślinność, pozwalająca odpocząć, porozmawiać, może zaczekać na autobus. Drugie miejsce to ul. Katowicka przy postumencie zwanym „rybą” lub „heblem”. Powstaje tam skwer z atrakcyjną roślinnością, a jego ozdobą będzie fontanna.
No i na samym końcu, wymieńmy kolej. Nie jest wcale mniej ważna w tym zestawieniu, wszak ludzie od czasu, do czasu potrzebują wyjechać i wrócić do miasta. Obecnie w grze są dwa projekty. Jeden znany pod hasłem Centralny Port Komunikacyjny, a drugi – Kolej +. Wbrew pozorom, pomysłu związanego z CPK nie zarzucono i trwają prace projektowe z nim związane. W tej koncepcji dworzec znajdowałby się w Jastrzębiu Górnym. Natomiast z Koleją+ może być nieco więcej problemów, choć i tutaj prowadzone są działania projektowe. O pomyśle na przywrócenie kolei w Jastrzębiu-Zdroju opowiemy w osobnym artykule.
A więc rozwój czy stagnacja?
Przedstawione wyżej działania dotyczą tylko 2023 roku. Pamiętajmy, że strategia obowiązuje do 2030 r, a nawet zarysowuje pewne działania w dalszej perspektywie. Podsumowując, można powiedzieć, że za rok cudów się nie zrobi. Czy scharakteryzowane tutaj działania zmierzają ku rozwojowi miasta – na pewno ich autorzy uznają, że tak. Można nawet stwierdzić, że każda zmiana na „plus” to rozwój. Natomiast, czy jest on wystarczający i optymalny? To już zależy od punktu widzenia i co tu dużo mówić – subiektywnej oceny, do której każdy ma prawo.
Powiem tak dziwię się ludziom mieszkającym wtym smutnym mieście że wybierają co wybory takich miernot gdzie zamiast patrzeć w przyszłość tego miasta robią wszystko aby dalej upadalo to już Wodzisław Śląski przynajmniej jak na miasto a tam też według mnie nic się mie dzieje ale lepszy gospodarz a unas wszystkie inwestycje są odkładane na lata. Nie dziwię się że z tej sypialni wszyscy mlodzi uciekają co te miasto ma dla nich do zaoferowania nic poza galeriami gdzie w większych miastach jest multum to nie żadna nowość oprócz pracy na kopalni niema pracy żadnych firm korporacji gdzie dźwignęła by się to upadające miasto. Bliskość czech zobowiązuje jeździć tam za kawałkiem chleba pracą a o kolei już nie wspomnę gdzie okłamują ludzi co wybory makietami jaki to pociagi i linie mają powstać i wciąż nic nawet palcem nie zaczynają budować infrastruktury kolei strefa centrum gdzie niby inwestor ktoś działkę kupił i od 15 lat albo i wiecej żadnych inwestycji na terenie za kinem centrum tych braków można by liczyć w niesonczonosc także zadajcie sobie mieszkańcy jastrzebia to pytanie dlaczego wybieracie osoby na takie wysokie stanowiska w urzędzie miasta które szkodzą temu rozwojowi i ludziom ja cale szczęście już się ztad wyprowadziłem bo nie będę czekał na obiecanki bez pokrycia i istne korupcję w mieście mam tylko nadzieję że za prawdę co piszę niezablokuje mnie tu moderator za niewygode dla innych.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Ciekawa jestem, jak oceniono wniosek, wzięty z kosmosu chyba, albo pod wpływem jakichś substancji, naszej byłej pani prezydent A. Hetman o pretendowaniu Jastrzębia do miana Europejskiej Stolicy Kultury. Była taka dumna, gdy jako, chyba pierwsza, to zgłosiła, a ja ze wstydem myślałam, czy ona nie widzi, jak wygląda to-nibymiasto, i co też tu się dzieje??? Na szczęście znaleźli się lepiej patrzący i spośród pretendujących w czołówce - Gdyni, Kołobrzegu, Katowic - wybrali Lublin. Świetny i zasłużony wybór!
A Jastrzębie? Cóż, nadal pozostanie odciętą od świata pipidówką, bo jest jedynym miastem w Polsce bez połączenia kolejowego i z ograniczonymi godzinowo busami do Katowic jedynie.
A ja, wciąż czekam na spełnienie mojego marzenia o wyjeździe...jeszcze tylko trochę muszę tu wytrzymać...
Polecam wszystkim niedowiarkom jak w złym położeniu społeczno-zdrowotno-ekonomicznym jest Jastrzębie wklikać sobie swieżo opublikowany INDEKS ZDROWYCH MIAST 2024. Jastrzębie jest na 51 miejscu koło Wałbrzycha. Rybnik jest na 6. miejscu - najlepszym w województwie. Więc możemy się nie zgadzać i sobie zaprzeczać ale niezależne raporty są miażdżące dla Jastrzębia. To jedno z najbardziej upadłych polskich miast. Nie trzeba się wprowadzać do Rybnika. Na liście przed są jeszcze lepsze miasta do życia np. Gdynia - ale warto porzucić ten smutny PRLowski grajdołek.
Piszesz, że z Rybnika ludzie uciekają ale jak tam przyjedziesz to zobaczysz pełno nowych lub budowanych budynków czy osiedli - a w Jastrzębiu tego nie ma. W Jastrzębiu ucieczka ludzi jest zauważalna wizualnie bo nic się nowego nie buduje. Wszyskie osiedla zostały mniej więcej w miejscu od 1990 roku a więc mieszkania zostają tylko po tych którzy wyjeżdżają lub umierają... A w Rybniku ubytek ludności wynika z demografii ale ciągle ktoś się tam sprowadza dlatego ciągle budują nowe budynki mieszkalne. Więc to są zupełnie różne sprawy których pewnie nie zrozumiesz - dopóki nie porównasz danych np. mieszkaniowych. W Rybniku ulice, galerie handlowe, dworzec, place - pełne ludzi. W Jastrzębiu masz wszędzie pustki. Z tym otwieraniem nowych sklepów i restauracji w Jastrzębiu - nie ośmieszaj się bo wszyscy wiemy, że Jastrzębie nie ma ani jednej handlowej ulicy, a markety otwierają się kompletnie przypadkowo - ostatnio w wiejskim sołectwie jaką jest Moszczenica. Znam osoby i jest ich dużo, które na ważne spotkania biznesowe, rocznice, randki jadą do Rybnika - bo w Jastrzębiu nie ma na to jakichś dobrych miejsc.
@Arteks
To powiedz nam dlaczego corocznie ucieka w popłochu z Rybnika kilka tysiecy osob? Ostatnie pieć lat dla Rybnika to zastój i stagnacja.
Dla Jastrzębia ostatnie pięć lat to rozwój i ogromna nadzieja na przyszłość.
I nie zmieni tego twój bełkot.
Po prostu żal ci d... ściska, że w Rybniku zamykane są sklepy, restauracje, a w Jastrzębiu otwierane są nowe.
W Rybniku nawet biurowiec otwarty PIĘĆ lat temu, jeszcze stoi w połowie pusty, bo nikt tam nie chce wynajmowac biuŕ, bo i po co. Plaza za niedługo splajtuje, bo świeci pustkami. Wasz niby kampus, jest pusty i nie słuzy studentom, bo ich po prostu w Rybniku nie ma. Wszystko uciekło z tego upadajacego kołchozu-Rybnik.
Mogę ci wymieniać w nieskończonośc, ale ty jako zaślepiony fanatyk i hejter tego nie zrozumie, bo rybnicki smog niszczy komórki.
Najlepiej zobaczyć klomb na Małopolskiej za blokiem 118
To tragedia byle co i tylko wydane pieniądze to już lepiej było posadzić drzewa no cóż
Nie ma konsekwentnych działań w tym mieście zrobią coś i to póżniej niszczeje nikt o to nie dba. Prowincja bez perspektyw można co najwyżej zrobić z tego sypialnie dla Katowic jeżeli kiedyś dojedzie tu szybki pociąg. Bez tego wypływu młodych ludzi nie da się zatrzymać
@GNLS pijesz do kogoś, straszysz czymś co już występuje na masową skalę w Jastrzębiu. Upiór upadku grasuje po Jastrzębiu od lat i dewastuje to co zbudowano za komuny. Dla kogoś kto przejeżdża przez Jastrzębie jest smutno, nudno i strasznie. Pełno rurociągów, ruder, różne niedokończone obiekty... Jedziesz jastrzębską obwodnicą i masz nagle na nowej drodze zwolnienie do 40 km/h - kurcze jakby gdzieś na wąskiej dróżce osiedlowej. Wszędzie dziury w drogach. Rozpadające się lodowisko, pełno pustostanów, żadnych innowacji, brak centrum... Jastrzębie jest upiorne i zdajesz sobie z tego sprawę tak jak każdy.
@Arteks-Arkadiusz
Rybnicki frustracie, znowu cie boli Jastrzębie. Bardzo dobrze, ma boleć, bo skoro piszesz, to musi cie coś uwierac.
W Rybniku zamykaja elektrownie. Kopalnie z weglem energetycznym dlugo nie piciagną, to Rybnik bedzie drugim Czarnobylem. Już teraz z Rybnika co roku ucieka kilka tys ludzi.
Jeszcze nie spotkałem takiego osobnika, który regularnie trolluje na forach innych miejscowości niż tej, w której mieszka. Przez myśl by mi nie przeszło, żeby komentować na portalach Wodzisławia, Żor, Rybnika, czy też Raciborza, bo co mie obchodzi, co tam się dzieje, czy też się nie dzieje. Arturku, masz tam w Rybniku , na gliwickiej specjalistyczny szpital, byłeś na konsultacji?
Rozwój miasta można poznać w inwestycjach, transporcie, deweloperach oraz obiektywnych rankingach. W żadnych z tej dziedzin Jastrzębie nie doznaje rozwoju. Autobusy diesle kursują rzadziej niż kiedyś, jak nie było z tego zadupia się można wydostać transportem publicznym tak dalej nie można, kolej jest marzeniem ale nie inwestycji jak nie było tak nie ma, drogi takie jak za PRL, nic się nie buduje, nie ma żadnych inwestycji zewnątrz. Jedyną inwestycją o jakiej wszyscy usłyszeli i mówiono o tym nawet w telewizji to... rozbieranie najbrzydszego budynku w Polsce na Północnej. W ostatnim Indeksie Zdrowych Miast Jastrzębie znalazło się w końcówce tabeli na zasłużonym 51. miejscu razem z... Wałbrzychem(!). To jest kolejne świadectwo totalnego upadku Jastrzębia. Jastrzębie, Wałbrzych, Bytom - to najbardziej upadłe miasta w Polsce. W przeciwieństwie do Jastrzębia Bytom i Wałbrzych mają przynajmniej urokliwe rynki i fajną architekturę oraz... stacje kolejowe!
Jastrzębie = mem
Najważniejszy to jest ten akcelerator :)