Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Czy miasto się rozwija? Jak realizowana jest Strategia Rozwoju Miasta 2030 +

W 2023 roku oddano do użytku deptak w Zdroju, kawiarenkę w Ośrodku Wypoczynku Niedzielnego, budynek Łazienek III, ale też pozyskano tereny, gdzie ma być akcelerator przedsiębiorczości. Trwają też działania związane z przywróceniem połączenia kolejowego w naszym mieście. Czy to wszystko świadczy o rozwoju Jastrzębia-Zdroju, to już zależy od oceny działań podjętych przez urzędników.

Czy miasto się rozwija? Jak realizowana jest Strategia Rozwoju Miasta 2030 +
Rozwój czy stagnacja? O czym świadczy raport z realizacji strategii rozwoju miasta? Fot. UM/Jastrzebieonline

Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój przedstawiono raport na temat tego, jak była realizowana Strategia Rozwoju Miasta 2030+ w ubiegłym roku. Urzędnicy wyróżnili trzy obszary, które zatytułowali: ludzie, gospodarka, przestrzeń.  A więc, jak była realizowana ta strategia w 2023 roku i czy można uznać to za rozwój miasta?

Po pierwsze gospodarka

Zacznijmy od gospodarki. Urzędnicy znaleźli lokalizację, na której ma się znaleźć część biurowa Akceleratora Przedsiębiorczości i Centrum Edukacyjno-Biznesowego KSSEnon2 przy ul. Rozwojowej. Mają działać tam przedsiębiorcy z branży IT i BPO. Inne przedsięwzięcie, które ma poprzez szkolenia przygotować młodych ludzi do wejścia w świat biznesu, również zyskało lokalizację. W Łaźni Moszczenica, a dokładnie drugiej części, znajdzie się Centrum Szkoleniowe „Enter Jastrzębie”. Tematyka tam realizowana będzie dotyczyć szeroko pojętego przemysłu 4:0. Także otwarcie deptaka przy ul. 1 Maja można zaliczyć do działań na rzecz gospodarki. Przy czym nie chodzi tutaj o sam deptak, a pobudzenie biznesu gastronomicznego, co widać gołym okiem.

Przestrzeń się zmienia

To, że przestrzeń w mieście się zmienia, widzi każdy. Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego doczekał się kawiarenki z prawdziwego zdarzenia, co zwiększyło atrakcyjność tego miejsca. Zaplanowano umiejscowienie tam stacji do ładowania rowerów elektrycznych oraz zagospodarowanie terenu wokół pawilonu. Każdy, kto bywa w Parku Zdrojowym, na pewno zauważył odrestaurowany budynek Łazienek III, w których znajduje się Galeria Sztuki Nowoczesnej. Wielkim otwarciem można nazwać uruchomienie Carbonarium w Łaźni Moszczenica.  Teraz trwają tam prace w drugiej części budynku, ma się tam znajdować ekspozycja poświęcona Porozumieniu Jastrzębskiemu oraz Centrum Dialogu – miejsce debat i spotkań.

Ludzie to miasto

To, że bez ludzi nie ma miasta to oczywistość. Jednak trzeba gdzieś mieszkać. W tej kwestii wygląda to tak, że w 2023 roku wyremontowano 9 mieszkań komunalnych, a pozyskano na ten cel ponad 500 tys. zł. Obecnie miasto oczekuje na kolejne środki, aby odnowić kompleksowo następne lokale. I to by było na tyle w kwestii jastrzębskiego mieszkalnictwa. Trwają prace nad oddaniem kolejnych miejsc wypoczynku i rekreacji. Miasto posiada projekt na rewitalizację dwóch stawów przy ulicy Wodzisławskiej. Urzędnicy będą się ubiegać o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Są też roboty budowlane, które możemy obserwować na co dzień. Jedno z miejsc to skwer przy ul. Śląskiej, przylegający do al. Piłsudskiego. Mają się tam znaleźć ławki i ciekawie zaaranżowana roślinność, pozwalająca odpocząć, porozmawiać, może zaczekać na autobus. Drugie miejsce to ul. Katowicka przy postumencie zwanym „rybą” lub „heblem”.  Powstaje tam skwer z atrakcyjną roślinnością, a jego ozdobą będzie fontanna.

No i na samym końcu, wymieńmy kolej. Nie jest wcale mniej ważna w tym zestawieniu, wszak ludzie od czasu, do czasu potrzebują wyjechać i wrócić do miasta. Obecnie w grze są dwa projekty. Jeden znany pod hasłem Centralny Port Komunikacyjny, a drugi – Kolej +. Wbrew pozorom, pomysłu związanego z CPK nie zarzucono i trwają prace projektowe z nim związane. W tej koncepcji dworzec znajdowałby się w Jastrzębiu Górnym. Natomiast z Koleją+ może być nieco więcej problemów, choć i tutaj prowadzone są działania projektowe. O pomyśle na przywrócenie kolei w Jastrzębiu-Zdroju opowiemy w osobnym artykule.

 A więc rozwój czy stagnacja?

Przedstawione wyżej działania dotyczą tylko 2023 roku. Pamiętajmy, że strategia obowiązuje do 2030 r, a nawet zarysowuje pewne działania w dalszej perspektywie. Podsumowując, można powiedzieć, że za rok cudów się nie zrobi.  Czy scharakteryzowane tutaj działania zmierzają ku rozwojowi miasta – na pewno ich autorzy uznają, że tak. Można nawet stwierdzić, że każda zmiana na „plus” to rozwój. Natomiast, czy jest on wystarczający i optymalny? To już zależy od punktu widzenia i co tu dużo mówić – subiektywnej oceny, do której każdy ma prawo.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~mem_jastrzębski (188.137. * .64) 1 godzinę temu

Rozwój miasta można poznać w inwestycjach, transporcie, deweloperach oraz obiektywnych rankingach. W żadnych z tej dziedzin Jastrzębie nie doznaje rozwoju. Autobusy diesle kursują rzadziej niż kiedyś, jak nie było z tego zadupia się można wydostać transportem publicznym tak dalej nie można, kolej jest marzeniem ale nie inwestycji jak nie było tak nie ma, drogi takie jak za PRL, nic się nie buduje, nie ma żadnych inwestycji zewnątrz. Jedyną inwestycją o jakiej wszyscy usłyszeli i mówiono o tym nawet w telewizji to... rozbieranie najbrzydszego budynku w Polsce na Północnej. W ostatnim Indeksie Zdrowych Miast Jastrzębie znalazło się w końcówce tabeli na zasłużonym 51. miejscu razem z... Wałbrzychem(!). To jest kolejne świadectwo totalnego upadku Jastrzębia. Jastrzębie, Wałbrzych, Bytom - to najbardziej upadłe miasta w Polsce. W przeciwieństwie do Jastrzębia Bytom i Wałbrzych mają przynajmniej urokliwe rynki i fajną architekturę oraz... stacje kolejowe!

Jastrzębie = mem

~MecanasJanParagraf (79.184. * .70) 1 godzinę temu

Najważniejszy to jest ten akcelerator :)