Uczniowie rzemiosła ze szkół Wodzisławia i Jastrzębia złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Podczas uroczystej gali uczniowie szkół branżowych z terenu powiatu wodzisławskiego oraz Jastrzębia-Zdroju złożyli swoje ślubowanie. Wydarzenie zorganizował Cech Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim. Podczas gali przygotowano także niespodziankę związaną z jubileuszem Nowin Wodzisławskich.
Uczniowie rzemiosła ze szkół Wodzisławia i Jastrzębia złożyli uroczyste ślubowanie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wydarzenie odbyło się w sali widowiskowej Wodzisławskiego Centrum Kultury. W tym roku u rzemieślników zrzeszonych i współpracujących z wodzisławskim Cechem praktyczną naukę zawodu rozpoczęło prawie 160 uczniów w zawodach m.in. kucharz, piekarz, fryzjer, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz, tynkarz, stolarz, mechanik pojazdów samochodowych, blacharz samochodowy, sprzedawca, krawiec i fotograf.
Podczas gali uczniowie w towarzystwie swoich pracodawców, przedstawicieli szkół i zaproszonych gości złożyli ślubowanie na sztandar cechu. Każdy z uczniów otrzymał także imienną legitymację ucznia rzemiosła, na czas 3-letniej nauki w zakładzie rzemieślniczym.
Wprowadzając was w poczet rzemiosła ślubowaniem, stajecie się poniekąd rzemieślnikami. To wielki zaszczyt dla was i dla nas, mieć tak szerokie grono ludzi chętnych do wykonywania zawodu - podkreślił na powitanie uczniów Jerzy Waltar, starszy Cechu Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców w Wodzisławiu Śląskim.
- Dzisiejsze ślubowanie to tak naprawdę początek podróży tych młodych osób. Podróży, która nazywa się ścieżką kariery. Będą przystanki i będą zakręty. Ta podróż będzie składała się z radości, sukcesów i porażek. Na końcu tej podróży na pewno będzie pozycja na rynku pracy, pozycja wśród klientów, szacunek, uznanie. A jak będzie i pełny portfel, to będzie jeszcze lepiej - zaznaczyła Barbara Chrobok, wicestarosta powiatu wodzisławskiego.
Uczniom najlepsze życzenia złożył także prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, który również ma rzemieślnicze korzenie związane z fotografią. - Wiem, że droga rzemieślnika i droga nauki zawodu nie jest prosta i nie będzie łatwa. Pewnie niejednokrotnie będziecie się zastanawiać, dlaczego mistrz czy pomagający mu czeladnik zleca wam w najbliższych latach waszej nauki takie, a nie inne zadania. Ale powiem wam - czerpcie z każdego wyzwania i każdego zadania. Czerpcie pełnymi garściami z wiedzy i doświadczenia, jakie maja nasi rzemieślnicy. Po latach, nie za trzy czy cztery lata czy po zdobyciu dyplomu, zobaczycie jak ważne jest posiadanie praktycznego zawodu - mówił do młodzieży Mieczysław Kieca.
Po uroczystym ślubowaniu oraz przekazaniu legitymacji, starszy cechu podziękował także za wieloletnią współpracę firmie Zakład Rzeźniczo - Wędliniarski Ernestyn Janeta z Lubomi. Podziękowania przyjął główny technolog w zakładzie - Marian Smyczek.
- Łączymy pokolenia rzemieślników od ponad 65 lat. Bez pomocy lokalnego biznesu nie byłoby to jednak możliwe. Dziś chcieliśmy podziękować jednej z wielu firm, które nas wspierają i nam kibicują - powiedziała Anna Orszulik-Oślizlok, dyrektor biura wodzisławskiego cechu.
Ponadto niespodziankę z okazji okrągłych jubileuszy przygotowano również dla lokalnych redakcji. Z okazji jubileuszu 25-lecia Nowin Wodzisławskich z podziękowaniem za wieloletnią współpracę, pamiątkową tabliczkę odebrał red. nacz. gazety Szymon Kamczyk. Podziękowanie i gratulacje z okazji jubileuszu 30-lecia Radia 90 odebrał także Robert Krzyżaniak, który miał okazję także poprowadzić galę ślubowania uczniów. Wydarzenie swoimi występami uświetniły tancerki Zespołu Tanecznego Uśmiech z Tworkowa, pod kierownictwem Ilony Świerczek.
Ludzie
Prezydent Wodzisławia Śl.