Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Władze miasta w komplecie. Zastępcy prezydenta już pracują 

Michał Urgoł już oficjalnie z dwoma zastępcami. Andrzej Koba został powołany przez prezydenta Michała Urgoła na stanowisko drugiego zastępcy. 

Wybrano nowe władze w Subregionie Zachodnim. Piotr Kuczera i Leszek Bizoń będą współprzewodniczyć 

21 maja 2024 r. w Galerii Sztuka Rzeczna w Rybniku odbyło się Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku. 

Pojechali w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB [ZDJĘCIA] 

Stowarzyszenie MTB Pressing Team zaprosiło kolarzy wyczynowych do udziału w JBG-2 Pressingowej Petardzie MTB XCO, która stanowiła trzecią serię Pucharu Polski. 

Druhowie i funkcjonariusze z Jastrzębia-Zdroju świętowali Dzień Strażaka [ZDJĘCIA, WIDEO] 

W Komendzie Miejskiej PSP w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się uroczystości Dnia Strażaka z udziałem Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Damiana Legierskiego. 

Trwa zbiórka pieniędzy na pomoc dla Ryśka Stańka - byłego piłkarza Odry Wodzisław 

Ryszard Staniek pochodzi z Zebrzydowic w powiecie cieszyńskim. Karierę piłkarską rozpoczął w Cukrowniku Chybie oraz Odrze Wodzisław Śląski. Później grał m.in. w Górniku Zabrze, CA Osasunie, Legii Warszawie oraz Górniku Jastrzębie.

Sejm przyjął ustawę "Aktywny rodzic", która wprowadza m.in. "babciowe". Głosowało za nią 7 na 9 posłów z naszego regionu 

Większość posłów KO, Trzeciej Drogi oraz z PiS-u zagłosowała tak samo. Wśród parlamentarzystów, którzy wstrzymali się od głosu, jest poseł z naszego regionu. Jeszcze jeden poseł w ogóle nie głosował w tej sprawie.

J. Porwoł: Straszyni secesyjōm je bez synsu. My chcymy ôcalić jynzyk i ślōnsko tożsamość [WYWIAD PO ŚLĄSKU] 

Pora dni przed 10. Diktandym Ślōnskij Godki i prawie po welowaniu nad ustawōm ô jynzyku ślōnskim we Synacie, z Jōzefym Porwołym z Rybnika, jednym z głōwnych prowodyrym prac nad kodyfikacyjōm ślōnskigo zapisu i prezesym stowarzyszynio DURŚ...

Rzemieślnicy bali się Unii Europejskiej. Prof. Jan Klimek o szwajcarskiej mądrości i śląskiej przyszłości  

To już 30 lat odkąd Izbą Rzemieślniczą kieruje nestor śląskiego rzemiosła - Jan Klimek. O Unii Europejskiej nie zaczął myśleć jak inni w 2004 roku ale na długo wcześniej, gdy w Polsce zaczynała się transformacja, czyli 15 lat wcześniej.

Grzegorz Braun przyjechał wozem strażackim, aby poprzeć Romana Fritza. Spotkanie Konfederacji w Wodzisławiu Śląskim 

15 maja odbyło się spotkanie z Romanem Fritzem, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, gościem specjalnym był poseł Grzegorz Braun. Obecni byli też parlamentarzyści z innych państw, którzy wyrazili swoje poparcie dla Konfederacji i Fritza.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie ustawy o języku śląskim 

- Rozmawiam na ten temat z ekspertami. Większość naukowców jest jednego zdania, że na Śląsku jest bardzo wiele dialektów, w których mówią ludzie w poszczególnych miejscowościach - oznajmił prezydent Andrzej Duda.

Wiola bułgarska

ur. 1200 r., zm. 07.09.1251

ur. ok. 1200 r. Księżna opolsko-raciborska. Jej ojcem był prawdopodobnie car bułgarski Kołojan (1197-1207) lub jego następca, car Borił. Książę opolsko-raciborski Kazimierz poznał ją, jak sądzą historycy, podczas drugiej wyprawy krzyżowej króla węgierskiego Andrzeja II, w której Piast górnośląski wziął udział. Do ślubu, w nieznanym miejscu, doszło około 1220 r. Wiola wniosła prawdopodobnie do małżeństwa znaczny posag. Koligacje z dworem carów bułgarskich wzmocniły polityczne znaczenie Kazimierza. Jego małżeństwo z Wiolą uznawane jest zresztą za bardzo przykładne. Po śmierci męża, Wiola okazała się zręcznym politykiem. Opiekowała się dwoma synami: Mieszkiem i Władysławem. Potrafiła się oprzeć księciu wrocławskiemu Henrykowi Brodatemu, który chciał odsunąć ją od rządów w księstwie. Po interwencji papieża Grzegorza IX, Brodaty dopuścił Wiolę do współwładztwa oraz wydzielił jej ziemie: kaliską i rudzką z grodami Kalisz i Ruda (zdaniem niektórych historyków zrobił to dopiero książę Henryk Pobożny). W swojej bulli z 3 XII 1233 r. Grzegorz IX przyjął Wiolę i jej synów pod swoją protekcję. Bezpośrednią opiekę nad nimi sprawowali: arcybiskup gnieźnieński Pełka, biskup wrocławski Tomasz I oraz biskup ołomuniecki Robert. Wiola przeżyła swojego syna Mieszka Otyłego. Ten ostatni oddał jej w swoim testamencie w zarząd grody w Raciborzu i Cieszynie. Nie wiadomo jednak, gdzie rezydowała ze swoim dworem. Zmarła 7 IX 1251 r. Jako miejsce jej pochówku wskazuje się klasztor norbertanek w Czarnowąsach.

Grzegorz Wawoczny