Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-4°
17 sierpnia 2017

JSW straci kolejną koksownię

JSW straci kolejną koksownię
fot. JSW

Wszystko wskazuje na to, że koksownia Dębieńsko należąca do Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończy swoją działalność we wrześniu 2018 roku. Nie spełnia norm ochrony środowiska. 

Powodem zakończenia działalności koksowni Dębieńsko, znajdującej się w Czerwionce-Leszczyny, jest niespełnienie przez zakład nowych unijnych norm dotyczących ochrony środowiska. Jest to powodem tego, że JSW wystąpiła do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego z wnioskiem o zmianę pozwolenia na funkcjonowanie koksowni do dnia 4 września 2018.

Koksownia Dębieńsko zlokalizowana jest w Czerwionce-Leszczyny. Powstała w 1913 roku. Zatrudnia ok. 200 osób, a jej zdolności produkcyjne to 300 tys. ton koksu rocznie.

JSW posiada obecnie cztery koksownie: Przyjaźń (Dąbrowa Górnicza - największa), Jadwiga (Zabrze), Radlin i Dębieńsko. Do JSW należały wcześniej też Wałbrzyskie Zakłady Koksownicze Victoria, które zostały sprzedane przez spółkę w 2016 roku, kiedy firma w czasie kryzysu poszukiwała pieniędzy. Obecnie Victorię posiadają dwie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa - Agencji Rozwoju Przemysłu i Towarzystwa Finansowego Silesia. Dziś w resorcie energii coraz częściej mówi się, że JSW powinna odkupić koksownię.

Problemem koksowni są nie tylko nowe wysokie normy unijne, ale też wyniki finansowe uzyskiwane przez te zakłady. Koksownie należące do JSW w ostatnim czasie notują straty i są na minusie.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Wirtualna rzeczywistość  JSW: Wirtualna rzeczywistość

Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej? Będzie wzrost płac w Jastrzębskiej Spółce Węglowej?

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (4)
seebaa19.08.2017 21:23

JSW traci koksownie ale Jastrzębie wyciąga obie ręce po pieniądze na gry i zabaawy

...nariusz17.08.2017 21:23

Najważniejsze, że akcje rosną. Kto kręci na tym lody.

Gość17.08.2017 10:17

Od kiedy to pis przejmuje sie unijnymi normami i zakazami? Zamykają bo tak chce unia a jak unia żąda zaprzestania wycinki puszczy, to pokazują jej środkowy palec. Kpina. Pis zamyka wszystko jak leci, mówiąc że to wina PO albo Unii!

seboc17.08.2017 8:49

"niespełnienie przez zakład nowych unijnych norm dotyczących ochrony środowiska"

To niemozliwe, JSW produkuje najlepszy wegiel na swiecie. Normy sie chyba myla.