Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 5°
14 grudnia 2017

Były oficer jastrzębskiej policji stanie przed sądem

Były oficer jastrzębskiej policji stanie przed sądem
fot. materiały policyjne

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim potwierdziła, że skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko byłemu oficerowi jastrzębskiej policji. Głównym zarzutem jest przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego. 

- Akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju został skierowany do Sądu Rejonowego w dniu 27 listopada br. Oskarżonemu zarzuca się przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, odnoszącego się do „funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego”. Kara za popełnienie takiego czynu wynosi do 3 lat pozbawienia wolności - mówił Prokurator Rejonowy Marcin Felsztyński. Sąd może również pozbawić taka osobę stopnia oficerskiego.

Przypomnijmy, że śledczy w toku prowadzonego postępowania ustalili, że policjant przekroczył uprawnienia, jakie przysługiwały mu, jako funkcjonariuszowi publicznemu. Pierwszym zarzutem jest wzywanie świadków na przesłuchanie do KMP Jastrzębie-Zdrój w trybie nagłym, bez zachowania formy pisemnej i przewidzianego prawem terminu - co najmniej 7 dni. Zdaniem śledczych nie wystąpiły okoliczności, które by uzasadniały nagły tryb wezwania świadków.

Drugim zarzutem jest podjęcie przez policjanta czynności w kierunku przesłuchania/przepytania osoby będącej radcą prawnym, do czego ostatecznie nie doszło. Śledczy wskazują, że osoba taka objęta jest tajemnicą radcowską, z której może zwolnić tylko sąd. Muszą być przy tym zachowane przesłanki, że informacji posiadanych przez świadka nie da się pozyskać z innych dowodów, a ich uzyskanie, poprzez zwolnienie z tajemnicy, ma na celu dobro wymiaru sprawiedliwości. Na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy wykluczają, jakoby oficer policji nie posiadał wiedzy o tym, że świadek jest radcą prawnym.

Zarzuty, które Prokuratura postawiła oficerowi jastrzębskiej policji dotyczą roku 2016, kiedy ten prowadził dochodzenie w sprawie Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miało to związek z konfliktem pomiędzy prezesem GSM Gerardem Weychertem, a ówczesnym członkiem Rady Nadzorczej Andrzejem Matusiakiem, który złożył zawiadomienie, że był nielegalnie nagrywany przez prezesa. Oficer policji pojechał wówczas do siedziby GSM i podjął czynności w tej sprawie.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Policja: "Rzetelnie naliczono punkty karne" Policja: "Rzetelnie naliczono punkty karne"

3-letnie dziecko błąkało się wieczorem w Szerokiej 3-letnie dziecko błąkało się wieczorem w Szerokiej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Mar18.12.2017 21:29

W tej Spółdzielni też pisali,ze maja problemy z P.Kinasiewiczem który jest w Radzie Nadzorczej a ten chyba jest powiązany z p.Matusikiem. Wiec taki czarny koń w Radzie. Tak sie razem w tym sosie kiszą.

Gość18.12.2017 6:21

Kotś mu kazał czy własna incjatywa nadrgorlictwa partyjnego?

popieram te myśli16.12.2017 6:58

Trzeba zjednoczyć wszystkie siły i jasno ustalić, że ta najbliższa kampania wyborcza nie będzie o polityce fiskalnej, obronnej, rodzinnej, w sprawie budowy autostrad i rynku pracy. Ta kampania powinna mieć jeden cel: odsunięcie zamachowców politycznych od władzy. Po roku, po oczyszczeniu TK, uporządkowaniu kraju, po przywróceniu instytucji konstytucyjnych w kraju, otwórzmy się na nowe pluralistyczne wybory, gdzie będziemy dyskutować politykę rodzinną, finansową, energetyczną itp. To jedyna szansa na zmianę tego tragicznego w skutkach zjeżdżania Polski do kategorii kraju nieliczącego się w polityce europejskiej - powiedział prof. Radosław Markowski, politolog

senior16.12.2017 6:30

Pierwszą ofiarą, która sprzeciwiła się "dobrej zmianie " w naszym mieście była nasza zdrojowa radna pani Magiera. Zabrali jej komisję, gdyż była jedyną, która nie słucha większości . Obroniła działkę w centrum miasta, która miała iść w prywatne ręce.Wystarczy prześledzić kto w Radzie Miasta ma funkcję przewodniczącego komisji, bądź wice przewodniczącego. Nie znajdziecie tam nikogo, kto nie jest powiązany z pisem! Wystarczy się temu przyjrzeć i zainteresować się jak rządzą a raczej hamują i psują rani, którzy mają większość w radzie i ich pieski.

Oliwer16.12.2017 0:02

Wszyscy kradną ale pisiory to najgorsza banda. Radni PiS w Jastrzębiu to sitwa która rozliczymy a szczególnie Matusiaka i jego powiązania .

do Wasabi15.12.2017 17:45

A komu można było oddać Polskę ?? Dalej w łapy złodziejskiej PO która już w ogóle nic nie robiła dla kraju i ludzi tylko kradła na potęgę ,bawiła się i lulki paliła.

Wasabi15.12.2017 11:34

Ciągle nie mogę pojąć, jak można było 2 lata temu oddać Polskę w łapy opętanemu paranoją i żądzą władzy facetowi i stadu jego lokajów. A w PiSdu z nimi.

Pokaż wszystkie opinie (28)