Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Przejdź do portalu
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
Best Fit
14 grudnia 2017

Były oficer jastrzębskiej policji stanie przed sądem

Były oficer jastrzębskiej policji stanie przed sądem
fot. materiały policyjne

Prokuratura Rejonowa w Wodzisławiu Śląskim potwierdziła, że skierowała akt oskarżenia do sądu przeciwko byłemu oficerowi jastrzębskiej policji. Głównym zarzutem jest przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego. 

- Akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju został skierowany do Sądu Rejonowego w dniu 27 listopada br. Oskarżonemu zarzuca się przestępstwo z art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, odnoszącego się do „funkcjonariusza publicznego, który przekraczając swoje uprawnienia lub niedopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego”. Kara za popełnienie takiego czynu wynosi do 3 lat pozbawienia wolności - mówił Prokurator Rejonowy Marcin Felsztyński. Sąd może również pozbawić taka osobę stopnia oficerskiego.

Przypomnijmy, że śledczy w toku prowadzonego postępowania ustalili, że policjant przekroczył uprawnienia, jakie przysługiwały mu, jako funkcjonariuszowi publicznemu. Pierwszym zarzutem jest wzywanie świadków na przesłuchanie do KMP Jastrzębie-Zdrój w trybie nagłym, bez zachowania formy pisemnej i przewidzianego prawem terminu - co najmniej 7 dni. Zdaniem śledczych nie wystąpiły okoliczności, które by uzasadniały nagły tryb wezwania świadków.

Drugim zarzutem jest podjęcie przez policjanta czynności w kierunku przesłuchania/przepytania osoby będącej radcą prawnym, do czego ostatecznie nie doszło. Śledczy wskazują, że osoba taka objęta jest tajemnicą radcowską, z której może zwolnić tylko sąd. Muszą być przy tym zachowane przesłanki, że informacji posiadanych przez świadka nie da się pozyskać z innych dowodów, a ich uzyskanie, poprzez zwolnienie z tajemnicy, ma na celu dobro wymiaru sprawiedliwości. Na podstawie zebranego materiału dowodowego śledczy wykluczają, jakoby oficer policji nie posiadał wiedzy o tym, że świadek jest radcą prawnym.

Zarzuty, które Prokuratura postawiła oficerowi jastrzębskiej policji dotyczą roku 2016, kiedy ten prowadził dochodzenie w sprawie Górniczej Spółdzielni Mieszkaniowej. Miało to związek z konfliktem pomiędzy prezesem GSM Gerardem Weychertem, a ówczesnym członkiem Rady Nadzorczej Andrzejem Matusiakiem, który złożył zawiadomienie, że był nielegalnie nagrywany przez prezesa. Oficer policji pojechał wówczas do siedziby GSM i podjął czynności w tej sprawie.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

W policyjnym mundurze już prawie 30 lat... W policyjnym mundurze już prawie 30 lat...

Chciał uciec przed radiowozem, bo nie miał prawa jazdy Chciał uciec przed radiowozem, bo nie miał prawa jazdy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Mar18.12.2017 21:29

W tej Spółdzielni też pisali,ze maja problemy z P.Kinasiewiczem który jest w Radzie Nadzorczej a ten chyba jest powiązany z p.Matusikiem. Wiec taki czarny koń w Radzie. Tak sie razem w tym sosie kiszą.

Gość18.12.2017 6:21

Kotś mu kazał czy własna incjatywa nadrgorlictwa partyjnego?

popieram te myśli16.12.2017 6:58

Trzeba zjednoczyć wszystkie siły i jasno ustalić, że ta najbliższa kampania wyborcza nie będzie o polityce fiskalnej, obronnej, rodzinnej, w sprawie budowy autostrad i rynku pracy. Ta kampania powinna mieć jeden cel: odsunięcie zamachowców politycznych od władzy. Po roku, po oczyszczeniu TK, uporządkowaniu kraju, po przywróceniu instytucji konstytucyjnych w kraju, otwórzmy się na nowe pluralistyczne wybory, gdzie będziemy dyskutować politykę rodzinną, finansową, energetyczną itp. To jedyna szansa na zmianę tego tragicznego w skutkach zjeżdżania Polski do kategorii kraju nieliczącego się w polityce europejskiej - powiedział prof. Radosław Markowski, politolog

senior16.12.2017 6:30

Pierwszą ofiarą, która sprzeciwiła się "dobrej zmianie " w naszym mieście była nasza zdrojowa radna pani Magiera. Zabrali jej komisję, gdyż była jedyną, która nie słucha większości . Obroniła działkę w centrum miasta, która miała iść w prywatne ręce.Wystarczy prześledzić kto w Radzie Miasta ma funkcję przewodniczącego komisji, bądź wice przewodniczącego. Nie znajdziecie tam nikogo, kto nie jest powiązany z pisem! Wystarczy się temu przyjrzeć i zainteresować się jak rządzą a raczej hamują i psują rani, którzy mają większość w radzie i ich pieski.

Oliwer16.12.2017 0:02

Wszyscy kradną ale pisiory to najgorsza banda. Radni PiS w Jastrzębiu to sitwa która rozliczymy a szczególnie Matusiaka i jego powiązania .

do Wasabi15.12.2017 17:45

A komu można było oddać Polskę ?? Dalej w łapy złodziejskiej PO która już w ogóle nic nie robiła dla kraju i ludzi tylko kradła na potęgę ,bawiła się i lulki paliła.

Wasabi15.12.2017 11:34

Ciągle nie mogę pojąć, jak można było 2 lata temu oddać Polskę w łapy opętanemu paranoją i żądzą władzy facetowi i stadu jego lokajów. A w PiSdu z nimi.

Pokaż wszystkie opinie (28)