Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 7°
27 grudnia 2017

Kto nie dostał jeszcze za węgiel ma szansę do 29 grudnia

Kto nie dostał jeszcze za węgiel ma szansę do 29 grudnia
pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa poinformowała, że przed świętami wypłaciła prawie wszystkie pieniądze z tytułu rekompensaty za utracone prawo do deputatu węglowego. Jednak jeszcze kilkaset osób czeka na przelew. 

Jak poinformowała rzecznik prasowy Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer spółka przelała pieniądze na konta osób uprawnionych do rekompensaty z tytułu prawa do deputatu węglowego.

- Zostało jeszcze około kilkaset osób mających prawo do tego świadczenia. Ostatnie przelewy z tytułu rekompensaty za deputat węglowy będą wykonane 29 grudnia - powiedziała rzecznik.

Co do osób, które otrzymały odpowiedź odmowną, to przysługuje im odwołanie od tej decyzji jedynie na drodze sądowej. Ci, którzy zdecydują się na to, muszą dochować odpowiednich terminów.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników JSW: 125 związków. Więcej członków niż pracowników

Artur Wojtków wiceprezesem JSW Artur Wojtków wiceprezesem JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (87)
Xxx02.01.2018 10:45

Czyli nie wiem czy dobrze to rozumiem iz jeśli ojciec zginął tragicznie na drodze nie był na rencie ani emeryturze to mi się nie należą te pieniadze ?! Naleza sie tylko emerytom oraz wdowa i sierota po gornikach którzy byli na rencie lub emeryturze ??
Jaja sobie robia skoro zabrali deputat wszystkim

Gość31.12.2017 23:31

rt. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
1) osoba uprawniona:
a) emeryta i rencistę mających ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zwanej dalej
?rentą?, i pobierających to świadczenie, uprawnionych w trakcie pobierania świadczenia z tytułu emerytury lub
renty do bezpłatnego węgla na podstawie postanowień układów zbiorowych pracy, porozumień lub innych regu-
lacji obowiązujących w przedsiębiorstwie górniczym, które utraciły moc obowiązującą przed dniem wejścia
w życie ustawy, na skutek zawartych porozumień lub dokonanych wypowiedzeń,
b) wdowy, wdowców i sieroty mających ustalone prawo do renty rodzinnej po osobie, o której mowa w lit. a; Tak jest w Ustawie Tobiszowskiego.

TU jest oszustwo. Oparli sie na tym Na układzie zbiorowym jasmosu

:e. 3. Bezpłatny węgiel w naturze w wymiarze 3 ton rocznie przysługuje byłym pracownikom, którzy przeszli na emeryturę lub rentę po 1 czerwca 1992 r. z kopalni Jastrzębie, natomiast
po 1 maja 1992 r. z kopalni Moszczenica. 8. ( * 20 ) 1. Byłym pracownikom kopalni K.W.K. JAS MOS przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych przysługuje bezpłatny węgiel w naturze w wymiarze 3 ton rocznie. 2. Osoby te zachowują prawo do bezpłatnego węgla w naturze po nabyciu uprawnień emerytalnych w wymiarze i na zasadach określonych w art. 22 UZP dla PZG z 21.12.1991 r. 3. Uprawnienia do bezpłatnego węgla powstają z datą zgłoszenia wniosku a zakładzie pracy. 4. Uprawnienia do bezpłatnego węgla w naturze przysługują również wdowom, wdowcom i sierotom po byłych pracownikach zmarłych w okresie przebywania na świadczeniach przedemerytalnych, bądź na emeryturze nabytej po zakończeniu tych świadczeń, jeżeli spełniają warunki do otrzymania renty rodzinnej po ww. osobach.
http://docplayer.pl/47238190-Zakladowy-uklad-zbiorowy-pracy-dla-pracownikow-k-w-k-j-a-s-m-o-s.html#show_full_text 
Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. dla. Pracowników K.W.K. J A S - M O S - PDF

Ale.. pozniej pojawila sie ustawa dotyczaca prawa do deputatu gornikow z kopaln likwidowanych. I w niej jest juz inny zapis" wdowom i sierotom po byłych pracownikach .."


8. Pracownikom przysługuje deputat węglowy w/g zasad określonych w załączniku nr 5 do rozdziału IV ZUZP
1. Emerytom i rencistom i innym osobom nie będącym pracownikami, przysługuje bezpłatny węgiel w naturze na warunkach określonych w art.22 Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Zakładów Górniczych z dnia 21 grudnia 1991 r.
2. Osobom wymienionym w pkt.1 uprawnionym do węgla w wymiarze 2,5 tony rocznie przysługują nadal te uprawnienia w dotychczasowym wymiarze.
3. Bezpłatny węgiel w naturze w wymiarze 3 ton rocznie przysługuje byłym pracownikom, którzy przeszli na emeryturę lub rentę po 1 czerwca 1992 r. z kopalni Jastrzębie, natomiast
po 1 maja 1992 r. z kopalni Moszczenica. 8. ( * 20 )
1. Byłym pracownikom kopalni K.W.K. JAS MOS przebywającym na świadczeniach przedemerytalnych przysługuje bezpłatny węgiel w naturze w wymiarze 3 ton rocznie.

2. Osoby te zachowują prawo do bezpłatnego węgla w naturze po nabyciu uprawnień emerytalnych w wymiarze i na zasadach określonych w art. 22 UZP dla PZG z 21.12.1991 r. 3.
Uprawnienia do bezpłatnego węgla powstają z datą zgłoszenia wniosku a zakładzie pracy. 4. Uprawnienia do bezpłatnego węgla w naturze przysługują również wdowom, wdowcom i sierotom po byłych pracownikach zmarłych w okresie przebywania na świadczeniach przedemerytalnych, bądź na emeryturze nabytej po zakończeniu tych świadczeń, jeżeli spełniają warunki do otrzymania renty rodzinnej po ww. osobach. 9. Pracownikowi, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy przysługuje odprawa pieniężna zgodnie z ustawą

Zauwazcie - prawo do ekwiwalent czyli pieniedzy za deputat maja wdowy po emerytach i rencistach a prawo do deputatu w naturze - wdowy po byłych pracownikach.. Tak sie roluje wPOlsce parobkow wciaz panszczyznianych. To dlatego Tobiszowski pozwala sobie mowic " nie dostana bo im sie on nie nalezy nie maja prawa do deputatu" Skoro nie maja to dlaczego nam wyplacano wczesniej?

srk30.12.2017 13:38

bardzo słuszne słowa "Wdowa" .

Ja30.12.2017 12:36

Deputaty należały się wdowom i sierotom, im też zabrali bezprawnie.Dlaczego mają się nie upominać o rekompensaty? Do ostatniej chwili trzymali je w nieświadomości.A odmowy wysyłane cichaczem i w ostatniej chwili to szczyt cynizmu. Walczcie o SWOJE!!!

Wdowa30.12.2017 11:20

Co ty piszesz człowieku? Pewnie sam już dostałeś kasę i cwaniakujesz, a jakby tobie nie wypłacili to byś nie był taki mądry, skoro nam się należy, skoro obiecali, skoro postanowili nam dać to dlaczego mamy się nie upominać? Co mamy powiedzieć ?a to tylko 10 tysięcy niech sobie jakiś prezes dołoży do wakacji? . ?Wszędzie łapy wyciągcie? a sam pewnie jako pierwszy z wnioskiem poleciałeś! Ty byś się wtydził takie rzeczy wypisywać

srk30.12.2017 10:30

bo ten "Srk" to taki typowy polaczek złodziejaszek... ja nastrajkowałem i nakradłem, to innemu nie dam

do ???30.12.2017 10:18

SRK robi z koncem każdego roku bilans finansowy np. za 2017 dlatego wyplata za grudzień jest na koniec grudnia wyplacana i tak jest co roku.Kolejne wyplaty będą 10 normalnie.

Pokaż wszystkie opinie (87)