Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
18 stycznia 2018

Straż miejska pomogła przy przeszczepie serca

Straż miejska pomogła przy przeszczepie serca
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Strażnicy miejscy odnaleźli mężczyznę, dla którego w Centrum Transplantologii w Zabrzu czekało serce. Liczyła się każda minuta. Czas był tu na wagę życia. 

Maksymalnie 4 godziny. Tyle czasu mają kardiochirurdzy na wszczepienie serca od momentu jego pobrania od dawcy. Ten czas dla strażników zaczął biec od 23.25, kiedy dyżurny SM odebrał telefon od koordynatora transplantacji z Centrum Transplantacji przy Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

- Według przekazanych przez doktora informacji, jastrzębianin na którego czeka organ nie odbiera telefonu a nie ma innej możliwości szybkiej komunikacji. Strażnicy natychmiast udali się pod wskazany do kontaktu adres pod którym powinien przebywać mężczyzna, niestety tam nikogo nie zastano. Dzięki błyskawicznie przeprowadzonym czynnościom, w ciągu 13 minut, pod zupełnie innym adresem udało odnaleźć się poszukiwanego któremu przekazano ratujące zdrowie i życie informacje - napisała w komunikacie Straż Miejska w Jastrzębiu-Zdroju. 

W Polsce średni czas oczekiwania na przeszczep serca wynosi 14 miesięcy. Oczekujących osób jest ponad 430, jednak ze względu na szczegółowe normy jakie musi spełnić ten organ, w minionym roku wykonano tylko 98 tego typu operacji.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Ukarano truciciela powietrza mandatem 500zł Ukarano truciciela powietrza mandatem 500zł

Strażnicy miejscy będą nagrywać interwencje kamerą Strażnicy miejscy będą nagrywać interwencje kamerą

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (7)
do seboc18.01.2018 22:02

A ja odwrotnie. Lubią takich jak ty.

gosc do seboc18.01.2018 21:47

po cholere tyle razy dzwonisz na SM cebulaku??

seboc18.01.2018 17:55

Sm ma duzo pracy na każdy mój telefon wykonany byli , szybko, sprawnie i bez problemu - poza jednym telefonem co powiedzieli że nie ma ludzi i będą do 1 h ale tak to SM oceniam lepiej niż naszą Jastrzębską POlicje !

niepełnosprawany18.01.2018 12:37

Dlaczego na parkingu przed Getin bankiem nie ma ani jednego miejsca dla kierowcy niepełnosprawnego? Właścicielem parkingu jest Urząd Miasta. Parking jest pod nosem Straży Miejskiej. Kiedyś było ale zajmuje je samochód z nietypową rejestracją. Pewnie pracownik banku. Znów pod latarnią najciemniej. Są precyzyjne przepisy mówiące o miejscach dla niepełnosprawnych. Łatwe do zrozumienia. W Jastrzębiu sporo jest takich ludzi. Czy to klimat czy praca wyniszcza organizmy. Proszę o reakcję UM!!!

Leszek18.01.2018 12:12

A ja myślałem że oni asystowali przy operacji.

gratulacje ale18.01.2018 11:11

SM na ogół nie wykazuje dużego zaangażowania. Nie słychać o złapanych głupkach niszczących śmietniki, śmiecących, zatruwających. Czy w SM pracują tacy skromni ludzie że nie chcą się pochwalić swoimi sukcesami?

Radio Teheran18.01.2018 11:07

Normalnie reakcja zajmuje im ponad 2,5h a tu 13 minut. Jakby chcieli, mogliby tak codziennie, ale nie chca.