Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
18 maja 2018

JSW: Zysk za pierwszy kwartał - 758 mln zł

JSW: Zysk za pierwszy kwartał - 758 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał 2018 roku zyskiem netto w wysokości 757,9 mln zł, tj. na poziomie nieznacznie wyższym niż w poprzednim kwartale. W trzech pierwszych miesiącach tego roku, w Grupie wyprodukowano 4,1 mln ton węgla, czyli więcej o ponad 18 procent i 0,9 mln ton koksu, co stanowi wzrost o prawie 7 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

- Wyniki pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Chcemy i będziemy stale  wzmacniać pozycję JSW jako lidera w produkcji i sprzedaży najlepszej jakości węgla koksowego. Zgodnie z przyjętą strategią będziemy dalej inwestować w dostępne już złoża i powiększać bazę zasobową, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego, ponieważ jest surowcem, na którym opieramy przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej  JSW. Stały, planowy rozwój JSW jest prowadzony z uwzględnieniem surowych procedur zapewniających bezpieczeństwo pracy, co jest dla mnie oraz Zarządu kluczowym priorytetem w działalności Spółki. Zgodnie z założeniami strategii JSW wprowadzamy nowoczesne rozwiązania i urządzenia, które przyczyniają się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa jak i efektywności produkcji. Pracujemy między innymi nad poprawą podziemnego systemu łączności oraz stale rozwijamy Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD). Nowoczesne centrum pozwala w czasie rzeczywistym monitorować parametry pracy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach urabiania węgla, jego odstawy i transportu, przygotowania frontu robót oraz w najistotniejszych procesach wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych– powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu

W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 roku sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych wzrosła o ponad 14 procent i wyniosła 2 768,3 tys. ton, w relacji do czwartego kwartału 2017 roku. Średnia cena sprzedaży węgla koksowego dla odbiorców zewnętrznych wzrosła o 7 procent i wyniosła 682,50 zł za tonę. Natomiast przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych wzrosły o 24,6 procent i wyniosły 1 419,8 mln zł.

W porównaniu do poprzedniego kwartału, sprzedaż koksu do odbiorców zewnętrznych spadła o 4,8 procent i wyniosła 849 tys. ton. Średnia cena sprzedaży koksu wzrosła o 8,5 procent i wyniosła 1 052,10 zł za tonę. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych wzrosły o 4,1 procent i wyniosły pierwszym kwartale tego roku 1 029,9 mln zł. Uwarunkowania rynkowe miały znaczący wpływ na poziom cen uzyskanych przez Grupę Kapitałową JSW.

W efekcie wzrostu średnich cen węgla i koksu oraz większego wolumenu sprzedaży węgla w pierwszym kwartale 2018 roku, przychody zrealizowano na poziomie 2 510,6 mln zł, czyli większym o 317,8 mln zł niż w poprzednim kwartale.

Wyniki sprzedażowe za pierwszy kwartał przełożyły się na uzyskanie wysokiego wskaźnika EBITDA Grupy Kapitałowej JSW, który za okres trzech miesięcy 2018 roku wyniósł 1 135,8 mln zł i był wyższy o 1,5 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
do Jola19.05.2018 10:21

Józef P takie śledzie to zjadał na śniadanie, a wyniki robił jak cena była 90 dolarów. Teraz to i ty byś nafedrowal choć jak widać nie masz o tym pojęcia

Gość118.05.2018 20:52

Byłem na dole i śmieje się z takich jak ty rylu za 8 zeta

Seboc18.05.2018 17:58

Bedzie dywidenda :-)

Gość118.05.2018 16:48

Wypłacić im oprócz czternastki jeszcze pietnastki i szesnastki

ty.gość18.05.2018 16:36

Byłeś widziałeś, zapraszam na dól pajacu...

Gość18.05.2018 13:11

Na zofiówce ryle przybierają za 8 zł i pół kopalni z nich się śmieje

Pokaż wszystkie opinie (24)