Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 1°
18 maja 2018

JSW: Zysk za pierwszy kwartał - 758 mln zł

JSW: Zysk za pierwszy kwartał - 758 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Grupa Kapitałowa JSW zamknęła pierwszy kwartał 2018 roku zyskiem netto w wysokości 757,9 mln zł, tj. na poziomie nieznacznie wyższym niż w poprzednim kwartale. W trzech pierwszych miesiącach tego roku, w Grupie wyprodukowano 4,1 mln ton węgla, czyli więcej o ponad 18 procent i 0,9 mln ton koksu, co stanowi wzrost o prawie 7 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

- Wyniki pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość. Chcemy i będziemy stale  wzmacniać pozycję JSW jako lidera w produkcji i sprzedaży najlepszej jakości węgla koksowego. Zgodnie z przyjętą strategią będziemy dalej inwestować w dostępne już złoża i powiększać bazę zasobową, zwłaszcza w przypadku węgla koksowego, ponieważ jest surowcem, na którym opieramy przyszłość Jastrzębskiej Spółki Węglowej  JSW. Stały, planowy rozwój JSW jest prowadzony z uwzględnieniem surowych procedur zapewniających bezpieczeństwo pracy, co jest dla mnie oraz Zarządu kluczowym priorytetem w działalności Spółki. Zgodnie z założeniami strategii JSW wprowadzamy nowoczesne rozwiązania i urządzenia, które przyczyniają się zarówno do zwiększenia bezpieczeństwa jak i efektywności produkcji. Pracujemy między innymi nad poprawą podziemnego systemu łączności oraz stale rozwijamy Centrum Zaawansowanej Analityki Danych (CZAD). Nowoczesne centrum pozwala w czasie rzeczywistym monitorować parametry pracy maszyn i urządzeń wykorzystywanych w procesach urabiania węgla, jego odstawy i transportu, przygotowania frontu robót oraz w najistotniejszych procesach wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa pracy załóg górniczych– powiedział Daniel Ozon, prezes zarządu

W okresie od 1 stycznia do 31 marca 2018 roku sprzedaż węgla do odbiorców zewnętrznych wzrosła o ponad 14 procent i wyniosła 2 768,3 tys. ton, w relacji do czwartego kwartału 2017 roku. Średnia cena sprzedaży węgla koksowego dla odbiorców zewnętrznych wzrosła o 7 procent i wyniosła 682,50 zł za tonę. Natomiast przychody ze sprzedaży węgla do odbiorców zewnętrznych wzrosły o 24,6 procent i wyniosły 1 419,8 mln zł.

W porównaniu do poprzedniego kwartału, sprzedaż koksu do odbiorców zewnętrznych spadła o 4,8 procent i wyniosła 849 tys. ton. Średnia cena sprzedaży koksu wzrosła o 8,5 procent i wyniosła 1 052,10 zł za tonę. Przychody ze sprzedaży koksu i węglopochodnych do odbiorców zewnętrznych wzrosły o 4,1 procent i wyniosły pierwszym kwartale tego roku 1 029,9 mln zł. Uwarunkowania rynkowe miały znaczący wpływ na poziom cen uzyskanych przez Grupę Kapitałową JSW.

W efekcie wzrostu średnich cen węgla i koksu oraz większego wolumenu sprzedaży węgla w pierwszym kwartale 2018 roku, przychody zrealizowano na poziomie 2 510,6 mln zł, czyli większym o 317,8 mln zł niż w poprzednim kwartale.

Wyniki sprzedażowe za pierwszy kwartał przełożyły się na uzyskanie wysokiego wskaźnika EBITDA Grupy Kapitałowej JSW, który za okres trzech miesięcy 2018 roku wyniósł 1 135,8 mln zł i był wyższy o 1,5 procent w stosunku do poprzedniego kwartału.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębska Spółka Węglowa zawyża wynagrodzenia Jastrzębska Spółka Węglowa zawyża wynagrodzenia

JSW: Monitorować efektywność produkcji JSW: Monitorować efektywność produkcji

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (24)
do Jola19.05.2018 10:21

Józef P takie śledzie to zjadał na śniadanie, a wyniki robił jak cena była 90 dolarów. Teraz to i ty byś nafedrowal choć jak widać nie masz o tym pojęcia

Gość118.05.2018 20:52

Byłem na dole i śmieje się z takich jak ty rylu za 8 zeta

Seboc18.05.2018 17:58

Bedzie dywidenda :-)

Gość118.05.2018 16:48

Wypłacić im oprócz czternastki jeszcze pietnastki i szesnastki

ty.gość18.05.2018 16:36

Byłeś widziałeś, zapraszam na dól pajacu...

Gość18.05.2018 13:11

Na zofiówce ryle przybierają za 8 zł i pół kopalni z nich się śmieje

Pokaż wszystkie opinie (24)