Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 11°10°
5 czerwca 2018

Brytyjczycy chcą zainwestować w byłą kopalnię JSW 600 mln zł

Brytyjczycy chcą zainwestować w byłą kopalnię JSW 600 mln zł
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Komisja Europejska nie ma zastrzeżeń co do reaktywacji kopalni Krupiński, którą Jastrzębska Spółka Węglowa przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Brytyjczycy chcą w niej zainwestować 600 mln zł.

Spółka Tamar Resources chce przejąć kopalnię Krupiński. Na ten cel zamierza przeznaczyć kwotę 600 mln zł. W założeniach ma to dać 2 tys. miejsc pracy bezpośrednio w górnictwie oraz 4 tys. w firmach okołogórniczych. Docelowo produkcja węgla koksującego miałaby sięgnąć 2,4 mln ton.

Komisja Europejska w dniu 22 maja wydała pozytywną opinię, co do możliwości reaktywacji kopalni Krupiński. Swoją zgodę uzależniła jednak od zwrotu pomocy publicznej, jaką Polska otrzymała w związku z zamknięciem tego zakładu. Brytyjczycy deklarują, że są na to przygotowani. Jak najszybciej zależy im na finalizacji rozmów, aby przejąć kopalnię. Spółka Tamar już doręczyła Spółce Restrukturyzacji Kopalń list intencyjny w tej sprawie. Planowane są także rozmowy z Jastrzębską Spółką Węglową na temat przeniesienia przez JSW części koncesji, tak aby inwestor zagraniczny mógł wydobywać węgiel w złożach znajdujących się na południe od Krupińskiego.

Kopalnia Krupiński należała do JSW i została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń 31 marca 2017 roku. Wówczas Daniel Ozon, który pełnił obowiązki prezesa JSW, mówił, że była to trudna decyzja, a utrzymanie kopalni kosztowałoby spółkę od 300-500 mln zł. Wydobycie w Krupińskim uznano za nieopłacalne.
  

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu? Przerwano Walne Zgromadzenie JSW. Będzie 1 mld zł kredytu?

Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej Zmiany we władzach Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (41)
Gość07.06.2018 15:29

do do gość 05.06.2018 23:03
Dziś o 13:32

Dlaczego Ostrava zamyka kopalnie? Powód jest prosty kupią tani węgiel z zagranicy i okręgu Karvina. A w okolicach miasta Ostrava nie chcą mieć szkód górniczych i tyle. Tam rekultywacja wygląda całkiem inaczej jak u nas. Ale nie będę się rozpisywał.

do gość 05.06.2018 23:0307.06.2018 13:32

A na czeskich forach piszą na odwrót, przy okazji artykułów o Zofiówce i katastrofie - "dlaczego w Ostrawie zamknięto kopalnie, skoro Polakom się opłaca".

zwalczaj szczepionkowy terror07.06.2018 3:06

My tutaj nic nie zrobimy. Na naszych oczach nadal wyprzedawany jest majątek narodowy. Pamiętajcie nazwiska ludzi, którzy podejmują decyzję - trzeba ich będzie za to kiedyś rozliczyć.
Ponoć "patrioci" z pisu wydają tysiące polskich paszportów "izraelczykom" od kilkunastu lat...
W tym czasie wygnano z Polski miliony ludzi za pracą... Oj, idą ciężkie czasy dla nas...

Radio Teheran06.06.2018 11:11

Nie ma zadnych Brytyjczykow. Jest strona internetowa zalozona niespelna rok temu. Tam opis pisany dzieciecym jezykiem angielskim, oczy bola jak sie taki tekst czyta.

FERDEK 06.06.2018 8:25

Gdy zamykali krupka wegiel koksujący kosztowal okolo80 $ teraz ponad 220 $ wiec się oplaca !!!

gość05.06.2018 23:03

Polakom się nie opłaca a Czechom, Brytyjczykom itd opłaca. Ciekawe...

Api05.06.2018 19:27

Tamara ruska.mafia

Pokaż wszystkie opinie (41)