Dni Jastrzębia

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°13°
20 lipca 2018

JSW: Związkowcy kontra zarząd. Spór o kopalnię

JSW: Związkowcy kontra zarząd. Spór o kopalnię
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Związkowcy ze Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności domagają się przeprowadzenia przetargu na sprzedaż kopalni „Krupiński”. Tymczasem Jastrzębska Spółka Węglowa ma wobec niej zupełnie inne plany.

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła w czwartek kompleksowy program zagospodarowania tego terenu pogórniczego. Jego najważniejsze założenia to: Budowa  zespołu nowoczesnych budynków produkcyjno-magazynowych, a także produkcja maszyn, urządzeń i narzędziowni na potrzeby kopalń w Polsce i poza jej granicami.  Powstanie centrum serwisowo-logistycznego uruchomienie fabryki ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności oraz fabryki włókien węglowych z ubocznych produktów procesu koksowniczego. Pod uwagę brana jest również elektrownia szczytowo-pompowa.

Projekt zakłada również budowę linii produkcji autobusów elektrycznych, w tym także o napędzie wodorowym, oraz budowę linii produkcji małego elektrycznego samochodu dostawczego. Wcześniej, w połowie czerwca  tego roku, podczas konferencji IMPACT`18 JSW oraz PKP Cargo podpisały list intencyjny w sprawie analiz, a w przyszłości produkcji  nowych typów wagonów i lokomotyw manewrowych o napędzie wodorowym.

Rozpatruje się również budowę samowystarczalnego pod względem energii i ciepła osiedla mieszkaniowego z geotermią. Projekt budowy osiedla jest jednak zależny od wyników badań geotermalnych i planów budowy PESP. Innym rozwiązaniem jest Park Innowacji. Przedmiotem działalności byłoby wsparcie rozwoju inicjatyw typu start-up dedykowanych głównie dla inwestorów działających na terenie i w sąsiedztwie gminy Suszec.

Jednak Śląsko-Dąbrowska Solidarność ma zupełnie inną wizję związaną z kopalnią „Krupiński”. Działacze domagają się rozpisania przetargu na jej sprzedaż.  Prezydium Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności wraz ze spółką pracowniczą, powołaną w kopalni Krupiński na początku 2018 roku, włączyło się w działania na rzecz odtworzenia wydobycia w tym zakładzie. W tym celu związkowcy podjęli współpracę z brytyjską firmą Tamar Resources, która wyraziła chęć zainwestowania w Suszcu kilkuset milionów zł i utworzenia ok. 2 tys. miejsc pracy w reaktywowanej kopalni. Jednak minister energii ma wątpliwości, co do wiarygodności brytyjskiej spółki.

Polub i udostępnij
Czytaj też

JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł JSW: Pierwszy kwartał z zyskiem ponad 400 mln zł

Wybuchowo przed Jastrzębską Spółką Węglową - piknik naukowy Wybuchowo przed Jastrzębską Spółką Węglową - piknik naukowy

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (27)
Adam.22.07.2018 17:09

Do ciekawy
Choćby stworzyli i 100 spółek JSW .....
to i tak żadna nie przebije
,, zakładu wyhamowania produkcji".

tomek22.07.2018 13:50

Żeby coś zbudować to trzeba mieć pojęcie a nie jak syn posła dostaje fuchę i radny K-notabene przewodniczący RM.Autobusy budować z inżynierami górnictwa ,smiechu warte.Może jeszcze statki kosmiczne,jesteśmy najlepsi na świecie w ciulaniu ciemnego ludu naciąganiu na kasę jak niejaki Rydzyk .Słyszymy co rusz tutaj miliard tam ileś miliardów bardzo to ciekawe i rozwinięte a autostrady nie potrafią zorganizować aby nie trzeba było stać na bramkach.No ale dla swoich stołki trzeba szykować!

Franek21.07.2018 21:40

Firma byle jaka bo ma kapitał zakładowy w wysokości 100 funtów. Związkowcy walczą o swoje stołki i nic więcej. Wszystkie związki zawodowe za bramy i niech biorą wypłaty ze składek członkowskich a nie taka wielką kasę z JSW!!!!

Ciekawy21.07.2018 15:13

Podobno szykują nowe firmy. Jsw woda i mleko, jsw mydło i pasta bhp, jsw pranie i szycie, jsw mycie okien. Około 3o stanowisk kierowniczych do obsadzenia.

Darek21.07.2018 8:05

Skoro JSW ma takie plany i pieniądze to niech realizuje swoje wizje na Moszczenicy lub Jastrzębiu bo narazie tu wszystko niszczeje i jest burzone a skoro na Krupińskiego jest nabywca to sprzedać - problem leży w tym że JSW powiedziała że tu się nie opłaca wydobywać i jeżeli jakiś podmiot pokaże iż decyzja była błędna bo nagle pojawią się zyski to kto za to odpowie.PRZECIEŻ PANOWIE ROBILI ANALIZY .....

Radio Teheran21.07.2018 7:53

@POINFORMOWANY

Nie podniecaj sie tak przeszloscia, bo obecnie w spolkach JSW dziala ***
Do tej pory, gdzie sie nie pojawil, to bardachy narobil i finansowych machlojek, lapki me lepkie.

Gość20.07.2018 21:14

Jak związki się domagają tzn. że zwąchali jakąś kasę dla siebie

Pokaż wszystkie opinie (27)