Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 3°-3°
26 września 2018

Uwaga! Ta rozmowa może was zgubić

Uwaga! Ta rozmowa może was zgubić
fot. Śląska Policja

Rozmowa przez zwykły telefon komórkowy może być ostatnią w życiu, jeśli jest prowadzona w czasie jazdy samochodem, przez kierowcę bez specjalnego zestawu głośnomówiącego lub słuchawki.

Jastrzębscy policjanci apelują o ostrożność na drogach. Chwila dekoncentracji spowodowana słuchaniem głośnej muzyki czy rozmową przez telefon wystarczy, aby doszło do groźnego wypadku. Mundurowi przypominają, że rozmowa przez komórkę w czasie prowadzenia samochodu stanowi wykroczenie. Przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym to nadal główne przewinienia kierowców. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust.2 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym).

- Z obserwacji mundurowych wynika, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni telefonu komórkowego. Tymczasem w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 sekund, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m - mówi mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za opisane wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Bardziej dotkliwą karą dla wielu kierowców mogą okazać się jednak punkty karne przypisane do powyższego naruszenia - 5 punktów.

W trakcie działań "Telefon", jakie były ostatnio prowadzone na terenie Jastrzębia,  mundurowi skontrolowali 64 pojazdy i ujawnili 48 wykroczenia, w tym aż 25 dotyczących korzystania z telefonu w sposób zabroniony.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Uwaga! Jest ślisko! Uwaga! Jest ślisko!

Pijana nastolatka leżała na ławce Pijana nastolatka leżała na ławce

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Seboc26.09.2018 18:57

I tak strajkuja i nie piszą mandatów więc spoko.

Bizon26.09.2018 15:19

Za rozmawianie kierowcy przez telefon mandat w wysokości 1000 zł i 10 punktów karnych i nie ma że boli .

Gość26.09.2018 13:11

A jak to sprawdzali ? Ostatnie polaczenie przed zatrzymaniem do kontrolu ?

Gość26.09.2018 11:08

A policjanta kierowcę na służbie to też dotyczy?

KAZ26.09.2018 10:24

5 tys zł kary. Prawo jazdy zabrać na 3 lata. To jest kara, a nie jakieś 2 stówy i 5 pkt. No i jeszcze na koniec kopa w dupe.