Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 10°
26 września 2018

Uwaga! Ta rozmowa może was zgubić

Uwaga! Ta rozmowa może was zgubić
fot. Śląska Policja

Rozmowa przez zwykły telefon komórkowy może być ostatnią w życiu, jeśli jest prowadzona w czasie jazdy samochodem, przez kierowcę bez specjalnego zestawu głośnomówiącego lub słuchawki.

Jastrzębscy policjanci apelują o ostrożność na drogach. Chwila dekoncentracji spowodowana słuchaniem głośnej muzyki czy rozmową przez telefon wystarczy, aby doszło do groźnego wypadku. Mundurowi przypominają, że rozmowa przez komórkę w czasie prowadzenia samochodu stanowi wykroczenie. Przekroczenie dozwolonej prędkości, wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym to nadal główne przewinienia kierowców. Z policyjnych statystyk wynika jednak, że z roku na rok wzrasta liczba kierowców naruszających zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku (art. 45 ust.2 pkt 1 Prawo o ruchu drogowym).

- Z obserwacji mundurowych wynika, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą korzystanie w czasie jazdy z trzymanego w dłoni telefonu komórkowego. Tymczasem w ciągu pierwszych sekund rozmowy telefonicznej prawdopodobieństwo spowodowania wypadku wzrasta nawet sześciokrotnie. Odbierając telefon, kierowca rozprasza się na pięć sekund. Przy prędkości 100 km/h samochód pokonuje w tym czasie prawie 140 m. Wybieranie numeru zajmuje prowadzącemu pojazd średnio 12 sekund, w trakcie których auto poruszające się 100 km/h przejeżdża aż 330 m - mówi mł. asp. Bogusława Kobeszko, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Zgodnie z aktualnym taryfikatorem za opisane wykroczenie policjant ma prawo nałożyć mandat karny w wysokości 200 złotych. Bardziej dotkliwą karą dla wielu kierowców mogą okazać się jednak punkty karne przypisane do powyższego naruszenia - 5 punktów.

W trakcie działań "Telefon", jakie były ostatnio prowadzone na terenie Jastrzębia,  mundurowi skontrolowali 64 pojazdy i ujawnili 48 wykroczenia, w tym aż 25 dotyczących korzystania z telefonu w sposób zabroniony.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

15-latka uciekła z domu. Znalazła się u znajomych 15-latka uciekła z domu. Znalazła się u znajomych

Kierowca spowodował wypadek i uciekł Kierowca spowodował wypadek i uciekł

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Seboc26.09.2018 18:57

I tak strajkuja i nie piszą mandatów więc spoko.

Bizon26.09.2018 15:19

Za rozmawianie kierowcy przez telefon mandat w wysokości 1000 zł i 10 punktów karnych i nie ma że boli .

Gość26.09.2018 13:11

A jak to sprawdzali ? Ostatnie polaczenie przed zatrzymaniem do kontrolu ?

Gość26.09.2018 11:08

A policjanta kierowcę na służbie to też dotyczy?

KAZ26.09.2018 10:24

5 tys zł kary. Prawo jazdy zabrać na 3 lata. To jest kara, a nie jakieś 2 stówy i 5 pkt. No i jeszcze na koniec kopa w dupe.