Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 23°14°
4 października 2018

Górnictwo: Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?

Górnictwo: Kiedy zostaną wypłacone pieniądze?
fot. pixabay

Wdowy i sieroty po zmarłych górnikach nadal walczą o prawo do wypłaty pieniędzy z tytułu utraconego prawa do deputatu węglowego.

Wdowy i sieroty górnicze zaapelowały do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego o jak najszybsze skierowanie do Sejmu projektu ustawy o rekompensatach za utracone prawo do bezpłatnego węgla.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi rządowych, że projekt ustawy o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla będzie procedowany w Sejmie we wrześniu, nie doszło do tego. Dlatego wdowy i sieroty po zmarłych górnikach postanowiły zaapelować do premiera i ministra w tej sprawie.

Przyjęta w ubiegłym roku ustawa przyznała 10-tysięczne rekompensaty emerytom i rencistom górniczym, którym odebrano deputaty, a także wdowom i sierotom po nich. Nie objęła natomiast tych wdów i sierot, które pobierają renty rodzinne nie po emerytach czy rencistach, ale po zmarłych pracownikach kopalń, w tym ofiarach wypadków górniczych. Świadczenia nie otrzymali również obecni emeryci i renciści, którzy utracili prawo do deputatu w latach 2015-2017, będąc czynnymi pracownikami, przed przejściem na emeryturę.  Ta grupa nie została objęta także nową ustawą, której projekt trafił na początku sierpnia do konsultacji.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Minister energii o "rozrzutnym prezesie" JSW Minister energii o "rozrzutnym prezesie" JSW

Związkowcy dają trzydniowe ultimatum zarządowi JSW Związkowcy dają trzydniowe ultimatum zarządowi JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (15)
gość05.10.2018 8:09

Nie zostaną nigdy wypłacone i nie wiem dlaczego portal bez przerwy o tym pisze? Zabrał im rzą PO-PSL więc niecjh idą do nich a nie do portalu!!!!

Srk zofia04.10.2018 20:15

Jak piszesz ze mieli taką możliwość to dlaczego matowe sam jesteś na urlopie.????

robol04.10.2018 19:58

Dawniej to baby żeby nie marznąć chodziły do lasu po chrust. Teraz mają długie paznokcie i pełno żądań.

Do Srk Zofia04.10.2018 19:34

Srk.. osoby na urlopach powinny siedziec cicho i dziekowac ze mieli taka mozliwosc. Jesli to za mało wracac na dol i dolezec pozostale kilka lat... tak jak to mieli w zwyczaju robic... wykonu 0.. ale mu sie nalezy.

axel04.10.2018 17:20

A dajcie im w naturze ten wegiel, niech sobie transport zalatwia i biora

........04.10.2018 16:10

07-12-2017....Wiceszef resortu energii powtórzył w czwartek wcześniejsze zapewnienia, że w czerwcu przyszłego roku górnicze spółki przeanalizują możliwość rekompensat także dla ok. 12-tysięcznej grupy emerytów górniczych, którzy nie otrzymają rekompensat z tytuły przyjętej w październiku br. ustawy, ponieważ przechodzili na emeryturę już bez prawa do deputatu węglowego. W połowie przyszłego roku planowana jest analiza, czy osoby te mogłyby otrzymać rekompensaty ze środków spółek węglowych. Spółka odwiesiła wszystkie świadczenia sytuacja finansowa JSW nigdy nie była tak dobra ...WIĘC NA CO CZEKA MINISTER ????

Srk zofia04.10.2018 15:51

Najpierw oddać załodze na urlopach górniczych. A babka które mają po pięcioro dzieci każde z innym do pracy zapraszam.robota dla was jest tylko wolicie duży nastawiać z każdym. A teraz łapy wyciąganie po pieniądze. Jak wam niewstyd

Pokaż wszystkie opinie (15)