Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 8°
23 października 2018

Kto zrywał i zaklejał plakaty?

Kto zrywał i zaklejał plakaty?

Wybory samorządowe, które odbyły się w niedzielę przebiegły spokojnie i bez zakłóceń. Jednak dzień przed wyborami policjanci otrzymali zgłoszenia związane z niszczeniem materiałów wyborczych. 

Według informacji mł. asp. Bogusławy Kobeszko z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju w sobotę, czyli w czasie trwania ciszy wyborczej, kiedy zabroniona jest agitacja, doszło do incydentów związanych z niszczeniem banerów wyborczych kandydatów na radnych, zaklejania plakatów wyborczych. Było też zgłoszenie o ustawieniu plakatu wyborczego w miejscu niedozwolonym, czyli na terenie należącym do jednej ze szkół.

- Na terenie należącym do Zespołu Szkół nr 2 przy ulicy Poznańskiej znajdował się plakat jednego z kandydatów na radnych. Ordynacja wyborcza zabrania prowadzenia agitacji na terenie szkół. W sobotę po południu powiadomiłem Komendę Miejską Policji o tym fakcie. Policjanci przyjęli ode mnie zgłoszenie w tej sprawie. Liczyłem na to, że funkcjonariusz usuną plakat stojący w nielegalnym miejscu lub spowodują jego usunięcie jeszcze przed wyborami. Jednak plakat stał sobie w najlepsze przez cała niedzielę - mówi jeden z wyborców.

Rzecznik prasowy KMP w Jastrzębiu-Zdroju wyjaśniła, że trwają czynności w tej sprawie. Chodzi jednak o to, że czynności te nie skutkowały usunięciem plakatu w czasie przeprowadzania wyborów. Policja informuje, że trwają nadal. Jak długo potrwają? Na chwilę obecną nie wiadomo. Pewne jest to, że już dawno po wyborach i nawet gdyby plakat nadal tkwił na terenie szkoły, nikomu by już nie przeszkadzał. 

Drugim incydentem, który wyjaśniają policjanci jest zaklejanie plakatów wyborczych kandydatki na prezydenta miasta Anny Hetman. Mieszkanka ulicy Beskidzkiej zgłosiła takie zdarzenie w sobotę około godziny 16-17 na Policję. Powiedziała, że wśród trzech młodych osób rozpoznała syna jednego ze znanych działaczy jastrzębskiego PiS-u.

Również w tej sprawie trwają policyjne czynności. Kiedy się zakończą i z jakim wynikiem? Na chwilę obecną nie wiadomo.

Komenda Miejska Policji nadesłała dalsze wyjaśnienia w tej sprawie: 

"Policja działa na podstawie prawa i w granicach prawa. Do naszych zadań należy stwierdzenie, czy doszło do naruszenia prawa (popełniono wykroczenie); ustalenie jego sprawcy i skierowanie w tej sprawie wniosku do Sądu o ukaranie. Nie jest rolą Policji demontowanie, przenoszenie, zasłanianie banerów, czy innych przedmiotów wykorzystywanych w kampanii. Podjęlibyśmy się takich czynności, gdyby banery lub inne przedmioty zagrażałyby życiu i zdrowiu ludzkiemu.

Jednocześnie informuję, iż komisje wyborcze są otwierane o godzinie 7.00. O godzinie 6.00 zbiera się skład punktu wyborczego, do którego należy dokonanie oględzin punktu wyborczego. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, takich jak na przykład umieszczenie baneru wyborczego na terenie budynku, w którym znajduje się lokal – przewodniczący fakt ten zgłasza do miejskiej komisji wyborczej. Następnie we własnym zakresie przedmiotowe banery, ulotki itp zabezpiecza.

 W przypadku niemożności zabezpieczenia np. baneru powiadamia o tym fakcie komisję wyborczą, który organizuje własnymi środkami i służbami zabezpieczenie przedmiotowych banerów.  Natomiast Policja może zabezpieczyć banery, ulotki itp, gdyby zagrażały one życiu i zdrowiu, bądź ich ustawienie zagrażałoby w ruchu drogowym. Należy dodać, że zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie szkół wobec uczniów (art. 108 par.2 Kodeksu Wyborczego). Jak również agitacja zabroniona jest w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal się znajduje. Należy przez to rozumieć, że teren budynku, to sam budynek lub jego część i ogrodzony obszar gruntu, na którym budynek jest posadowiony".

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Policja: "Rzetelnie naliczono punkty karne" Policja: "Rzetelnie naliczono punkty karne"

Ukrywał się 8 lat - "wpadł" u znajomej Ukrywał się 8 lat - "wpadł" u znajomej

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (58)
Gość01.11.2018 8:53

Kret pisaków zadziała i ich ochroni? Już wiadomo kto to

Gość29.10.2018 19:10

Czy rzetelnie zbadają sprawę, czy układ zdecyduje?

Gość28.10.2018 23:00

Syn radnego slawusia

Do gość z 21:1228.10.2018 21:23

A mundurowi na to wypadli, do kogo należy ten Opel, czy nie?

Gość28.10.2018 21:12

Opel Insignia p. S....

Do gość z 17:0128.10.2018 18:46

A kto dokładnie według ciebie łze, bo chyba nie cała Policja. Trudno w to uwierzyć, co piszesz.

Gość28.10.2018 17:01

Policja łże, bo doprowadziła do kradzieży materiałów informacyjnych Stowarzyszenia Osób pokrzywdzonych działalnością radnego AM

Pokaż wszystkie opinie (58)