Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
TEB
23 listopada 2018

JSW: Bezpieczne wydobycie na wiele lat

JSW: Bezpieczne wydobycie na wiele lat
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Stały dostęp do odpowiedniej ilości surowców o pożądanej jakości to ważny czynnik zapewniający zrównoważony rozwój Polsce. To główna konkluzja prowadzanych od 20 do 23 listopada obrad Kongresu Surowcowego w Rytrze.

Konferencję zorganizowały Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowy Instytut Geologiczny w Rytrze.

Kongres stanowi podsumowanie prowadzonych właśnie szerokich konsultacji nad projektem Polityki Surowcowej Państwa, w którym określone zostaną efektywne narzędzia i działania prowadzące do zabezpieczenia stałych dostaw surowców niezbędnych do rozwoju gospodarki Polski. W tak ważnym miejscu i tak ważnym temacie nie mogło zabraknąć Jastrzębskiej Spółki Węglowej – największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej.

 - Walka toczy się o to, by zagwarantować sobie zasoby na przyszłość. Trzeba pamiętać, że bez nich Jastrzębska Spółka Węglowa nie istnieje. Coraz trudniej zdobyć koncesje i decyzje środowiskowe, dlatego musimy lepiej rozpoznać nasze złoża. Już w trakcie przygotowywania nowej strategii Jastrzębskiej Spółki Węglowej do 2030 roku i dalej do roku 2050, została wykonana diagnoza zasobów, zwłaszcza złóż perspektywicznych. Z naszej analizy wynika, że będziemy musieli dynamicznie wejść w udostępnienie złóż perspektywicznych dla wszystkich naszych kopalń – powiedział podczas kongresu Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.

Z perspektywy Jastrzębskiej Spółki Węglowej koncepcja Polityki Surowcowej Państwa jest dokumentem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju sektora wydobywczego, który wraz innymi dokumentami, takimi jak: Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Polityka Energetyczna Polski, stanowić będzie opracowanie o charakterze strategicznym dla Polski.  

- Dla JSW baza zasobowa była, jest i będzie najważniejsza. Spółka ma wydobywać węgiel koksowy i produkować koks, to są dla nas priorytety. Aby eksploatacja była efektywna, musimy zmienić podejście do planowania produkcji; dlatego w przyszłym roku będziemy mieć modele złóż wszystkich naszych kopalni, a po 2020 roku przedstawimy strategię w oparciu o ten system, z dużym naciskiem na jakość oraz scenariusze eksploatacji, w zależności od ceny węgla na rynku i jego parametrów jakościowych. Dziś to największa tego typu realizacja na świecie. Jeszcze nigdy, nikt nie wdrażał
w sześciu kopalniach jednocześnie tak złożonego systemu informatycznego – to jest realna zmiana. Już niebawem cała nasza dokumentacja mierniczo-geologiczna, zarówno archiwalna, jak i przyszła, będzie w wersji cyfrowej, właśnie po to budujemy nowy system, tworzymy zespoły i szkolimy ludzi - podkreślił podczas kongresu Artur Dyczko.

Tylko sprawne działanie systemu rozpoznawania złóż – zdaniem zarządu JSW – zapewni Spółce bezpieczeństwo wydobycia na wiele lat. Według Artura Dyczki, zastępcy prezesa zarządu JSW, fundamentem nowego planowania produkcji w Spółce są rozpoznanie, planowanie i dopiero potem eksploatacja. To podstawa wdrożenia Strategii JSW do 2030 r. Opiera się ona rozbudowie posiadanej bazy zasobowej oraz skutecznym zarządzaniu całym obszarem surowcowo–środowiskowym.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

"Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW" "Precz z nepotyzmem, kolesiostwem i mobbingiem w JSW"

JSW będzie szukać węgla w lubelskiem JSW będzie szukać węgla w lubelskiem

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (5)
Estrol25.11.2018 7:47

Zamykac jsw truje ludzi

Gość23.11.2018 22:01

nie wiem czy dorobimy. jak na razie to ceny węgla pochłaniają kupę wypłaty do tego 500 na to 500 na tamto podwyżki cen paliw a co za tym idzie ......Już niedługo w 2 pracujących będziemy musieć sobie chlebek rozłożyć na cały tydzień bo nieroby już zakasają rękawy

Selio23.11.2018 21:10

Ale może by na N jakiś transport, a nie urzędy się bekerami wożą a ludzie z przodków z buta, pociąg za 15 12 odjedzie i nie patrzy że ludzie jeszcze idą , tak właśnie wygląda zarządzanie przez groba d..pe

Jaś fasola23.11.2018 10:12

Do gościa ale na tych kopalniach my my wszyscy dorobimy zanim zamkna

Gość23.11.2018 7:36

Jasmos,Borynia, Zofiówka te kopalnie kończą się.