JSW: Bezpieczne wydobycie na wiele lat
Stały dostęp do odpowiedniej ilości surowców o pożądanej jakości to ważny czynnik zapewniający zrównoważony rozwój Polsce. To główna konkluzja prowadzanych od 20 do 23 listopada obrad Kongresu Surowcowego w Rytrze.
Konferencję zorganizowały Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii Nauk oraz Państwowy Instytut Geologiczny w Rytrze.
Kongres stanowi podsumowanie prowadzonych właśnie szerokich konsultacji nad projektem Polityki Surowcowej Państwa, w którym określone zostaną efektywne narzędzia i działania prowadzące do zabezpieczenia stałych dostaw surowców niezbędnych do rozwoju gospodarki Polski. W tak ważnym miejscu i tak ważnym temacie nie mogło zabraknąć Jastrzębskiej Spółki Węglowej – największego producenta węgla koksującego w Unii Europejskiej.
- Walka toczy się o to, by zagwarantować sobie zasoby na przyszłość. Trzeba pamiętać, że bez nich Jastrzębska Spółka Węglowa nie istnieje. Coraz trudniej zdobyć koncesje i decyzje środowiskowe, dlatego musimy lepiej rozpoznać nasze złoża. Już w trakcie przygotowywania nowej strategii Jastrzębskiej Spółki Węglowej do 2030 roku i dalej do roku 2050, została wykonana diagnoza zasobów, zwłaszcza złóż perspektywicznych. Z naszej analizy wynika, że będziemy musieli dynamicznie wejść w udostępnienie złóż perspektywicznych dla wszystkich naszych kopalń – powiedział podczas kongresu Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.
Z perspektywy Jastrzębskiej Spółki Węglowej koncepcja Polityki Surowcowej Państwa jest dokumentem niezbędnym dla prawidłowego rozwoju sektora wydobywczego, który wraz innymi dokumentami, takimi jak: Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Polityka Energetyczna Polski, stanowić będzie opracowanie o charakterze strategicznym dla Polski.
- Dla JSW baza zasobowa była, jest i będzie najważniejsza. Spółka ma wydobywać węgiel koksowy i produkować koks, to są dla nas priorytety. Aby eksploatacja była efektywna, musimy zmienić podejście do planowania produkcji; dlatego w przyszłym roku będziemy mieć modele złóż wszystkich naszych kopalni, a po 2020 roku przedstawimy strategię w oparciu o ten system, z dużym naciskiem na jakość oraz scenariusze eksploatacji, w zależności od ceny węgla na rynku i jego parametrów jakościowych. Dziś to największa tego typu realizacja na świecie. Jeszcze nigdy, nikt nie wdrażał
w sześciu kopalniach jednocześnie tak złożonego systemu informatycznego – to jest realna zmiana. Już niebawem cała nasza dokumentacja mierniczo-geologiczna, zarówno archiwalna, jak i przyszła, będzie w wersji cyfrowej, właśnie po to budujemy nowy system, tworzymy zespoły i szkolimy ludzi - podkreślił podczas kongresu Artur Dyczko.
Tylko sprawne działanie systemu rozpoznawania złóż – zdaniem zarządu JSW – zapewni Spółce bezpieczeństwo wydobycia na wiele lat. Według Artura Dyczki, zastępcy prezesa zarządu JSW, fundamentem nowego planowania produkcji w Spółce są rozpoznanie, planowanie i dopiero potem eksploatacja. To podstawa wdrożenia Strategii JSW do 2030 r. Opiera się ona rozbudowie posiadanej bazy zasobowej oraz skutecznym zarządzaniu całym obszarem surowcowo–środowiskowym.
Zamykac jsw truje ludzi
nie wiem czy dorobimy. jak na razie to ceny węgla pochłaniają kupę wypłaty do tego 500 na to 500 na tamto podwyżki cen paliw a co za tym idzie ......Już niedługo w 2 pracujących będziemy musieć sobie chlebek rozłożyć na cały tydzień bo nieroby już zakasają rękawy
Ale może by na N jakiś transport, a nie urzędy się bekerami wożą a ludzie z przodków z buta, pociąg za 15 12 odjedzie i nie patrzy że ludzie jeszcze idą , tak właśnie wygląda zarządzanie przez groba d..pe
Do gościa ale na tych kopalniach my my wszyscy dorobimy zanim zamkna
Jasmos,Borynia, Zofiówka te kopalnie kończą się.