Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 15°11°
Michał Woś
2 stycznia 2019

Abp Skworc: "Zdobycie władzy nie uświęca środków"

Abp Skworc: "Zdobycie władzy nie uświęca środków"

Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się do wiernych ze słowem z okazji Nowego Roku 2019. Duchowny duży nacisk położył na kwestie szeroko rozumianej polityki i jej oceny moralnej.

- Niedawno uczestniczyliśmy w naszym kraju w wyborach samorządowych. Rosnący w nich udział jest formą społecznego zaangażowania, co świadczy o wzroście poczucia odpowiedzialności za nasze małe ojczyzny, w których mieszkamy i pracujemy, z którymi wiążemy nasze losy. Niestety poprzedzająca je kampania przedwyborcza stawała się nieraz, szczególnie w czasie drugiej tury wyborów, brutalną, nieprzebierającą w środkach walką o zdobycie władzy. Nie było to zmaganie na programy, na rzeczowe argumenty, tylko działanie obliczone na zniszczenie i skompromitowanie przeciwnika, a nawet jego rodziny. Działania takie, jako publicznie znane, podlegają osądowi moralnemu i publicznemu napiętnowaniu. Trzeba stanowczo przypomnieć, że cel, jakim jest zdobycie władzy, nie uświęca środków używanych do jej zdobycia; co więcej, takie moralnie naganne postępowanie kompromituje polityków czy samorządowców, jest przekroczeniem Bożego przykazania „Nie mów fałszywego świadectwa” - zwracał się do wiernych abp. Wiktor Skworc.

Arcybiskup podkreślał znaczenie polityki w ujęciu nauki Kościoła katolickiego. Jest to troska o dobro wspólne, co przejawia się działaniami służących pokojowi na płaszczyźnie globalnej i lokalnej.

- Polityka jest istotnym nośnikiem budowania społeczeństwa obywatelskiego i dzieł człowieka, ale kiedy ci, którzy ją uprawiają, nie przeżywają jej jako służby dla ludzkiej społeczności, może stać się narzędziem ucisku, marginalizacji, a nawet zniszczenia - wskazywał abp. Wiktor Skworc.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Można zarobić w komisji wyborczej. Poszukiwani członkowie  Można zarobić w komisji wyborczej. Poszukiwani członkowie

Morawiecki: "Dzisiaj kończymy burzenie muru" Morawiecki: "Dzisiaj kończymy burzenie muru"

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (6)
Ofiara02.01.2019 16:22

Byles agentem. Tuszowales pedofilie. Wytłumacz samobojstwa 4 księży w diec tarnowskiej. Wytłumacz darmowe prostytutki na Tysiacleciu w Katowicach jako nagrode za wspolprace. Wytlumacz Wiktor

AntyWiktor02.01.2019 12:17

Człowiek, który ma krew na rękach. Wspolprace z SB. Zmarnowane powolanie dziesiątek księży. I on ma czelność jeszcze coś mówić. Bogacz, żyje w luksusach. Panie Skworc niech Pan zamilknie

Przymilny kk02.01.2019 11:08

Kościół już został oceniony przez społeczeństwo polskie. Bardzo negatywnie. Teraz gdy PiS traci poparcie kościelni zaczynają się przymilać. To firma zarobkowa, w żadnym przypadku nie uduchowiona. A jeśli mam w sobie ducha to jest to duch diabła.

dysydent02.01.2019 10:04

Oczywiście że "zdobycie władzy nie uświęca środków", dojenie państwa na potęgę przez kościół katolicki z pieniędzy podatników które to PiS-uary lekką rąsią wciskają klechom to dopiero jest ''uświęcenie środków''

Radio Teheran02.01.2019 8:34

No patrzcie, a KK dążył w historii do zdobycia władzy i pomnozania majątku wszelkimi metodami.

Romek02.01.2019 6:19

TW Dąbrowski... W Jastrzębiu _Zdoju lepiej niech się nie pokazuje. Agent służb specjalnych