Woś

Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°12°
Michał Woś
6 maja 2019

Nie tylko nauczyciele - radni o budżetówce

Nie tylko nauczyciele - radni o budżetówce
fot. kb / jastrzebieonline.pl

Nie gasną komentarze dotyczące strajku nauczycieli. Głos w tej sprawie zabrali radni z Koalicji Samorządowej oraz Wspólnoty Samorządowej, po tym jak rada miasta odrzuciła propozycję Klubu Prawo i Sprawiedliwość, aby jastrzębskim pedagogom wypłacić rekompensatę z tytułu utraconych zarobków za czas strajku.

Z dużym niepokojem obserwujemy aktualną sytuację  w polskiej oświacie. Wyrażamy zrozumienie dla postulatów strajkujących nauczycieli i pracowników niepedagogicznych  w jastrzębskich szkołach  i przedszkolach. Stoimy na stanowisku, że nauczyciele to jedna  z najważniejszych i jednocześnie najbardziej niedocenionych grup zawodowych w Polsce.

Nie ma wśród nas osoby, która kwestionowałaby zasadność dążeń do polepszenia warunków pracy nauczycieli. Jednak nie rolą samorządu jest naprawa systemy oświaty - a to jest główny postulat strajkujących. Wiemy, że proponowane przez klub radnych PiS przeznaczenie miliona złotych na zwiększenie wynagrodzeń nauczycieli w Jastrzębiu-Zdroju w żaden sposób nie spełni oczekiwań protestującego środowiska oświatowego. Intencją strajkujących jastrzębskich nauczycieli jest bowiem naprawa systemu oświaty, by dzieci i młodzież miała zapewnione kształcenie na najwyższym poziomie.

Stoimy na stanowisku, że naszym obowiązkiem jest na równi traktować wszystkie grupy społeczne. Nie możemy dziś nie zauważyć pogarszających się warunków płacowych policjantów, urzędników, pracowników socjalnych, etc. A zająć się tylko i wyłącznie, jeszcze raz podkreślamy - słusznymi postulatami pracowników oświaty.

Takie wybiórcze przyjęcie stanowiska - tylko odnośnie nauczycieli, naszym zdaniem, nie powinno mieć miejsca.  Dlatego odrzuciliśmy propozycję klubu radnych PiS, wiedząc że miasto Jastrzębie-Zdrój w sposób szczególny dba o oświatę i rozwój bazy dydaktycznej.  I choć subwencje z budżetu państwa są niewystarczające a z roku na rok koszty rosną,   w trosce o edukację dzieci i młodzieży, jako miasto systematycznie coraz więcej dopłacamy do zadań oświatowych, w tym do wynagrodzeń nauczycieli.

Wiemy też, że środki na płace, które nie zostaną wykorzystane w okresie strajku, (jako że za czas strajku nie można wypłacać poborów) pozostaną w szkołach do dyspozycji dyrektorów placówek w przyszłych okresach.

Ponadto solidaryzując się ze środowiskiem nauczycieli, jako odpowiedzialni radni Rady Miasta w Jastrzębiu-Zdroju przyjęliśmy uchwałę, w której apelujemy do osób rządzących - premiera Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji, o podjęcie natychmiastowych i niezbędnych działań zmierzających do rozwiązania trwającego konfliktu i pochylenia się nad postulatami strajkujących nauczycieli. Wierzymy,  że w duchu dialogu i zrozumienia uda się przerwać trwający impas.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Protest fizjoterapeutów w jastrzębskim szpitalu Protest fizjoterapeutów w jastrzębskim szpitalu

Rząd obiecał, miasto zapłaci nauczycielom Rząd obiecał, miasto zapłaci nauczycielom

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (10)
Elka07.05.2019 18:51

Do gość. Stawka nauczyciela stażysty brutto to 2,500 natomiast dyplomowanego z najważniejszym stażem 3,500 brutto. TVP kłamie wyliczając średnie z wszystkich możliwych dodatków : funkcyjnego , odprawy emerytalnej a nawet pośmiertnej itp

Gość06.05.2019 21:24

Nasza gmina to zascianek z jsw ciągna całymi rodzinami a miasto ubożeje. Rozkwit kumoterstwa i patologii.

jj06.05.2019 19:17

Ciekawe czemu w Lubinie nauczyciele mogą dostać 500 zł więcej. Tak jak nasza gmina jest bogata.

Radio Teheran06.05.2019 15:24

"Jeśli piszesz prawdę, to zupełnie nie rozumiem, co jeszcze tam takiego trzyma? "

Wrogi, pelen pulapek i niebezpieczenstw rynek pracy wraz ze swoimi absurdalnymi wymaganiami, jak np. znajomosc jezykow obcych.
W srodku tego nieprzyjaznego swiata trwa niebianska wiecznie zielona oaza. Tu w wodzie odbija sie niebo i cisze i bezruch zakloca tylko spiew ptakow. Co z tego, ze pensja mala.

Lowerboj06.05.2019 13:29

@Gość "nie potrafi zarobić 2, 5 tyś na miesiąc"? Jeśli piszesz prawdę, to zupełnie nie rozumiem, co jeszcze tam takiego trzyma? Przecież pani Hetman chyba nie stoi nad takim jednym i drugim z pistoletem przyłożonym do jego skroni, każąc mu wykonywać jego pracę za te pieniądze? Niech się zwolni i zatrudni w Czechach. Emerytura przysługuje już po pięciu latach pracy, a na dzień dobry dostanie więcej, niż urzędnik ze 100 letnim stażem pracy.

Wożny06.05.2019 13:28

Niech im Broniarz wypłaci ze swojej 12 tysięcznej pensji , gdzie jest dzisiaj ich guru pewnie jeszcze nie wrócił z majówki . Tak was ograł jak dzieci zupełnie jak dzieci .

Gość06.05.2019 13:09

Na głowę upadła koalicja Mocnej Figury????? Policjant szczyl po 5 miesięcznej szkółce ze średnim wykształceniem zarabia na rękę 3,5 tyś !!!!! a urzędnik Pani Hetman z 30 letnim stażem pracy i wyższym wykształceniem nie potrafi zarobić 2, 5 tyś na miesiąc. Niech sobie zatrudni tych łepków z policyjnego naboru może będą jej organizować festyny i pikniki. Urzędnicy mają już serdecznie dość jej nieudolnego administrowania.

Pokaż wszystkie opinie (10)