Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 0°°
10 stycznia 2020

Darmowe przejazdy koleją na legitymację szkolną

Darmowe przejazdy koleją na legitymację szkolną
fot. pixabay

Podczas ferii zimowych w dniach 11-26 stycznia dzieci i młodzież mogą jeździć pociągami za darmo, wystarczy okazać… legitymację szkolną.

W minionym roku w ramach akcji "Kolej na ferie" pociągi Kolei Śląskich przemierzyły ponad 9,3 mln kilometrów – to tak, jakby 230 razy okrążyły Ziemię na wysokości równika. Inicjatorem i pomysłodawcą akcji jest marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, który mówił o szczegółach akcji podczas konferencji prasowej na katowickim dworcu PKP.

- Pierwsza edycja akcji okazała się wielkim sukcesem i cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców i osób odwiedzających województwo śląskie, dlatego zdecydowaliśmy się ją kontynuować. Z usług Kolei Śląskich skorzystało ponad 150 tysięcy osób, które miały okazję aktywnie spędzić czas, poznać bliżej nasz region i przekonać się o korzyściach niskoemisyjnego transportu. To oferta dla dzieci i młodzieży z województwa śląskiego, ale także dla ich rówieśników z całej Polski, którzy odwiedzą w czasie ferii nasz region - tłumaczył Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego.

Oferta dotyczy uczniów szkół podstawowych, licealnych, techników i szkół branżowych. Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać również najmłodsi - w tym wypadku wystarczy posiadać dokument potwierdzający wiek. Warto pamiętać, że dzieci do czwartego roku życia podróżują Kolejami Śląskimi bezpłatnie przez cały rok.

Promocja obejmie swoim zasięgiem wszystkie linie obsługiwane przez Koleje Śląskie, jedynym wyjątkiem są pociągi specjalne Ornak do Zakopanego, które są wyłączone z akcji w całej relacji. Nowością w ramach akcji jest przy tym możliwość wybrania się pociągiem Kolei Śląskich bezpłatnie… za granicę. W tym roku promocja będzie bowiem obejmować również połączenia do Bohumina. Do dyspozycji młodych podróżników są też całkowicie nowe połączenia Kolei Śląskich do Kluczborka.

W ramach akcji przewidziane są również dodatkowe atrakcje. Koleje Śląskie zaproszą np. do zwiedzania swojej bazy kolejowej przy ulicy Raciborskiej. Będzie to niepowtarzalna okazja do poznania pracy kolejarzy „od kuchni”. Zwiedzający będą mogli np. na własne oczy zobaczyć, jak wiele czynności trzeba wykonać, by wyprawić pociąg w podróż.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Kolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi? Kolej kością niezgody? Którędy pojadą pociągi?

Kolej przejedzie przez dom? [video] Kolej przejedzie przez dom? [video]

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (13)
gość11.01.2020 13:25

Ale nowość a kiedy bezpłatnych przejazdów doczekają się Mieszkańców Miasta z MZK? Kiedy pani prezydent otworzy wiadukt przy Al. Piłsudskiegio dla ruchu kołowego? Kiedy Miasto będzie bezpieczne - bez chlania i ćpania???

Gość11.01.2020 10:21

@Inżynier Kura

Obiecać nie grzech...

... a na sali śmiech.

Inżynier Kura10.01.2020 16:30

"będzie szła miedzy Wodzisławiem a Jastrzębiem blisko autostrady A1"

Serio uwierzyles skazanemu wyrokami klamcy?
Juz wczesniej obiecali szerokie tory do Gorzyczek i kanal Wisla-Odra.

maziizam10.01.2020 15:59

Hrabina już przecież ogłosiła, że na terenie miasta Jastrzębia pociągi będą darmowe dla posiadaczy biletów miesięcznych MZK.
Tylko te odbudowywanie kolei do Jastrzębia jak na razie rozwalane jest na głupie projekty przez największe szkody górnicze z upadem ponad metr na rok i absurdalnego pomysłu tunelu ślepo zakończonego pod rondem.
Kolej ma sens, gdzie jest przelot linii i jest potencjał, a taki jest na kierunek: Wodzisław/Radlin/Rybnik (dalej na Katowice i Gliwice) a przelot powinien być na kierunek Zebrzydowice/Cieszyn/Wisła(dalej Bielsko, Żywiec,Kraków. Dodatkowo każdy ten kierunek daje możliwość połączenia z Czechami i dalej.
Dodatkowo w przyszłości będzie szybka linia kolejowa Katowice-Bogumin-Ostrawa, która będzie szła miedzy Wodzisławiem a Jastrzębiem blisko autostrady A1. Dalej poleci miedzy Rybnikiem a Żorami po czym przejdzie obok Orzesza, Łazisk i Mikołowa.
Stacje na niej będą właśnie obok granicy Polsko-Czeskiej od strony Czech to Bogumin od strony polskiej na przecięciu linii Wodzisław-Jastrzębie dalej może Szejkowice przecięcie linii Rybnik-Żory.
Nie zrobienie tej linii na Wodzisław spowoduje pominięcie w budowie stacji miedzy Wodzisławiem i Jastrzębiem w konsekwencji marginalizacja tych miast.

Gość10.01.2020 13:37

News jak u Barei. Uśmiałem się.

Gość10.01.2020 13:35

Czym że jest ów 7 lat w porównaniu do wieku węgla, który się u nas na potęgę wydobywa?

Dobrze, że ta upadająca osada górnicza daje chociaż zatrudnienie mieszkańcom okolicznych miast i gmin.

Podobnie zresztą jak nasz UM ale jastrzębianie też coś z tego mają a nawet przede wszystikm: szkody górnicze!

Gość10.01.2020 12:17

@Inżynier Kura

"Siedmioletni zaledwie. Austriak plakal jak sprzedawal."

A piętrowy? Wcale bym się nie ździwił, jeśli okaże się, że był bity, gdzieś kradziony a i w ogóle to licznik cofnięty.

Inżynier Kura10.01.2020 11:43

"PKM zakupił jeden stary autobus"

Siedmioletni zaledwie. Austriak plakal jak sprzedawal.

KAZ10.01.2020 8:37

@Inżynier Kura
"Jaką koleją?
Skoro nie ma pociągów w Jastrzębiu"

Za to jest światowej klasy komunikacja miejska. PKM zakupił jeden stary autobus. Kierowcy dostali złotówkę podwyżki co daje stówkę netto. Wszyscy zadowoleni.

Inżynier Kura10.01.2020 8:14

" to w naszym mieście nie byłoby elektryfikacji i kanalizacji"

Skoro znikają kolejno zdobycze cywilizacji, mogą zniknąć i te.

Pokaż wszystkie opinie (13)