Pogoda na dziś zobacz prognozy
 17°14°
14 stycznia 2020

WOŚP: "Wszystko idzie na zakup sprzętu". Video z finału

WOŚP: "Wszystko idzie na zakup sprzętu". Video z finału
fot. UM Jastrzębie / Barbara Englender

Pieniądze ze zbiórek WOŚP przekazywane są w całości na zakup sprzętu medycznego – to zdanie niczym mantra powtarzane jest, co roku, w styczniu, kiedy Orkiestra gra wielki finał.  Widać, ze trafia to do ludzi, kiedy również w Jastrzębiu, ustanawiane są nowe rekordy zebranych pieniędzy. Potrafią też pokazać, że razem potrafią  wiele. 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała również w Jastrzębiu. Nasi mieszkańcy po raz kolejny nie zawiedli i chętnie wrzucali datek do puszek oraz wspólnie bawili się przed sceną kina „Centrum”. Wszystko przebiegło spokojnie i bez zakłóceń.

Sztab WOŚP mieścił się w tym roku w kinie „Centrum” tuż za sceną. To tam przed godziną szóstą rano byli obecni ludzie odpowiedzialni za sprawne przeprowadzenie akcji. Na czele sztabu od lat stoi Jarosław Potępa. WOŚP nie mógłby się odbyć bez Stowarzyszenie JKS EQUI VERSO i Stowarzyszenia Drabina.


Film przygotowany prez Miasto Jastrzębie-Zdrój

Zbiórka na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka Budzi kontrowersje. Niektórzy kwestionują poprawność wydatkowanych środków.

- Od lat powtarzam, że wszelkie sprawozdania Fundacji WOŚP są dostępne na stronie internetowej. Wszelkie datki pochodzące ze zbiórek przekazywane są na zakup sprzętu dla szpitali. Również w Jastrzębiu można zobaczyć urządzenia z charakterystycznymi serduszkami. W zeszłym roku zakupy sprzętu dla szpitali nie ominęły naszego miasta. Wojewódzki szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju uzyskał sprzęt, którego wartość znacznie przewyższyła kwotę uzyskaną z zeszłorocznej zbiórki. Wiem, jestem tego pewien, że i w tym roku będzie podobnie, powiedział Jarosław Potępa, szef sztabu.

Co stanowiło o tym, że w Jastrzębiu osiągnięto rekordowy wynik zebranych pieniędzy? Wprawdzie, jak podkreślają organizatorzy, nie o rekordy chodzi, ale zawsze to cieszy.

- Nie byłoby sukcesu bez naszych wolontariuszy. Zawsze, to podkreślam, to oni są naszą siłą dla mnie najważniejsi. Na jastrzębskich ulicach kwestowali wolontariusze 70 plus i dwu, trzyletnie dzieciaczki. Nie boję się o przyszłość i powodzenie kolejnych finałów. To dzięki ich zaangażowaniu udaje się nam zebrać datki na WOŚP, bić rekordy, po to kupować więcej nowego sprzętu medycznego. Potrafimy zrobić coś razem, a nie tylko sprzeczać się ze sobą - mówi Jarosław Potępa.

Warto oddać głos samym wolontariuszom.  Co skłania ich do kwestowania w środku zimy, gdzie warunki mimo wszystko nie zachęcają do przebywania na dworze?

- Pomoc. To jest to słowo klucz. Cieszy mnie to, że w jakiś sposób mogę przyłączyć do wielotysięcznego grona osób, aby Fundacja WOŚP mogła zakupić nowy sprzęt medyczny, głownie dla małych pacjentów, ale nie tylko. Poza tym atmosfera tego dnia jest cudowna. Ludzie są dla siebie mili, otwarci, uśmiechnięci. Tak powinno być zawsze. Jesteśmy przecież jedną społecznością. Mieszkamy w tym samym mieście. I jak się zjednoczymy to naprawdę potrafimy zrobić wiele - mówi pani Zofia Szymczak, najstarsza wolontariuszka.

Po drugiej stronie doświadczenia życiowego znajduje się ok. 7-letnia Nadia. Swoje kwestowanie zaczęła już rano, w niedzielę, podczas Świątecznego Koncertu dla WOŚP w Zespole Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego. Młodzież wystąpiła w koncercie dedykowanym Orkiestrze. Dziewczynka kwestowała z rodzicami.

- Chcę pomagać innym chorym dzieciom i dlatego tutaj jestem - mówiła.

Ważne jest to, że w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowali się ludzie z różnych środowisk: nauczyciele, strażacy, policjanci, strażnicy miejscy, urzędnicy, jastrzębska szkoła tańca „Explozja Tańca”, harcerze, January Londwig ze swoją sekcją Aikido, ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego, III LO im. Stanisława Wyspiańskiego, Fabryka Kreatywności, Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój. Długo mógłbym jeszcze wymieniać jednak w tym miejscu szczególne moje podziękowania dla Marcina Faryny ze Stowarzyszenia Drabina oraz dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury pana Janusza Jurczaka. Razem ustaliliśmy, że finałowy sztab powinien być jak najbliżej sceny, aby zmarznięci i zmęczeni wolontariusz mogli uczestniczyć w części artystycznej finału.

Szef sztabu podkreśla, że przychylność jastrzębskich firm i klubów sportowych to również klucz do sukcesu. Trudno wymienić wszystkich wskażę kilka „grających” z nami od wielu lat to m. in. Zakłady Mięsne Haga, cukiernia Jagódka, pizzeria Chili, cukiernia Mały Książę, Galeria Jastrzębie, Gunar, ButGal, Skin Style, Kreon, Zahir, GKS JKH, Jastrzębski Węgiel,  GKS Jastrzębie.

- Nie jestem w stanie wymienić wszystkich ani tych, którzy znajdują się w „galerii ofiarodawców” na naszym fanpage WOŚP Jastrzębie, ani całej armii anonimowych ofiarodawców. Szkoda, że zabrakło największego jastrzębskiego pracodawcy - JSW, może po prostu przesłane do zarządu pismo nie dotarło, zgubiło się gdzieś w dziesiątkach czy setkach podobnych próśb o wsparcie. Sie Ma  - mówi Jarosław Potępa.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Jastrzębianie zebrali ponad 155 tys. zł na finale WOŚP Jastrzębianie zebrali ponad 155 tys. zł na finale WOŚP

Plac przed kinem już oficjalnie placem im. WOŚP Plac przed kinem już oficjalnie placem im. WOŚP

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (21)
Anżej16.01.2020 10:43

W Jastrzębiu( 85000 mieszkańców) zebrano 150000 żł a w Bielsku Białej(170000 mieszkańców) 735 000 zł. Jakaż biedna mentalnie i intelektualnie ta osadka górnicza.

Gość16.01.2020 10:20

Jastrzębski szpital podlega Urzędowi Marszałkowskiemu jak już a nie Pani Prezydent. Znawcy tematu dowiedzcie się a potem krytykujcie. Ekipa rządząca z Matusiakiem na czele tak hucznie otwierała nowy oddział, by po wyborach go zamknąć!!! Tylko chwalić się potrafili. A potem zniszczyli to co inni przez lata budowali

Zołza z Zofiófki15.01.2020 16:57

Witam ludzi dobrej woli,sama dałam do puszki trochę grosza.
Różańca i dobrego kielicha nie odmawiam .
I tego samego ludziskom w Jastrzębiu życzę Hejka dobrzy ludzie

Gość15.01.2020 6:21

@DO gość 11:38 14.01.2020 22:29

Nie strasz, nie strasz, bo się zesr@sz.

Gość14.01.2020 23:14

@Zadowolona Ilona. Urząd Pracy podlega prezydentowi. Tak działa jak Hetman pilnuje podwładnych.

Gość14.01.2020 23:02

Nie zgadzam sie z tytułem. Z czegoś Owsiak żyje (z odsetek ) i jest organizowany przystanek woodstok. Trzeba opłacić tez artystów, sale itd.

DO gość 11:3814.01.2020 22:29

Za pomawianie i podawanie nie prawdy możesz być skazany.Pamiętaj , że nie jesteś tu anonimowy w razie czego policja cię zlokalizuje. Zastanawiam się czy nie złożyć już teraz zawiadomienia do prokuratury

Gość14.01.2020 18:53

A doktor koperta też robił te badania na jakimś sprzęcie WOŚP?

Gość14.01.2020 16:35

Tak, szkoda tylko, że te świetnie wyposażone instytucje szpitalne pustoszeją z powodu braku lekarzy. Kto przyjedzie do miasta bezdomnych, gdzie nawet kolej nie dociera?

Viktor do Gość14.01.2020 16:02

Gościu, Ty siejesz jadem i podajesz nieprawdziwe informacje . Nie interesuje Cię pomaganie to nie pomagaj. Niech każdy robi to co potrafi najlepiej. Każdy może założyć fundację, Ty też. Wiem jedno, gdyby w fundacji WOŚP były jakieś nieprawidłowości to dzisiejsza ekipa już by działała.

Gość14.01.2020 14:05

Ciekawy, informacja podawana jest od lat, za odsetki od środków znajdujących się na kontach do czasu zakupu sprzętu.

To sem ja14.01.2020 13:51

Brawo JSW!
Co do słowa "wszystko": co trzeba mieć w głowie, żeby wierzyć w te dyrdymały?

Ciekawy14.01.2020 12:48

Jak wszystkie pieniadze z WOŚP idą na sprzęt do szpitali to z czego jest organizowany Wodstoock?

Gość14.01.2020 12:37

W 1993 kiedy ruszył WOŚP byłem młodym chłopakiem nigdy wtedy nie pomyślałbym że jego twórca stanie się czynnym politykiem ziejącym jadem nienawiści.Przykre ale prawdziwe.

Gość14.01.2020 11:38

Mam ciężko chorą córkę i podczas kilku pobytów w szpitalach i klinikach z sprzętu zauważyłam tylko kilka sztuk łóżek i foteli większość kasy idzie chyba do złotego melona i na inne fiu bzdziu.Sprzetu państwowego jest pod dostatkiem a WOŚP to 0,4 %budzetu ministerstwa zdrowia.Komu służy WOŚP ?Chyba głównemu celebrycie który utrzymuje się z tego no i krytykuje PiS a dlatego popiera go opozycja bo każdy obojętnie nawet kryminalista jeśli krytykuje PiS to dla nich jest ok.

Gość14.01.2020 11:18

Urząd pracy jest niepotrzebny pieniądze wyrzucane w błoto

Zadowolona Ilona14.01.2020 10:37

"oddzial nieczynny bo Anna nikogo nie umie znaleźć do pracy w tym oddziale"

Co ty wypisujesz? Od szukania kandydatów na wolne wakaty jest Urząd Pracy, a nie nasza pani prezydent. Skoro w dalszym ciągu lekarzy jest brak, to może po prostu jest za mało urzędników w Urzędzie Pracy. Pomyśl czasem.

Janusz Nosacz 14.01.2020 9:56

i po co ta spina ?

Viktor14.01.2020 9:21

Ponad 2 miliardy na telewizję "publiczną". Nikogo z rządzących nie obchodzi zapaść w służbi3 zdrowia, o i mają swoje kliniki. Dobrze ,że jest taki Jurek

Gość14.01.2020 8:28

Tak Jastrzębska pediatria to sukces pani Anny pełen profesjonalizm .Szkoda tylko że oddzial nieczynny bo Anna nikogo nie umie znaleźć do pracy w tym oddziale.

Gość14.01.2020 8:03

Super.

Ważne, że jastrzębski oddział pediatryczny zostanie dobrze doposażony.

I mówcie co chcecie, ale to wszystko zasługa nie Jurka Owsiaka, ale naszej Pani Prezydent!