Pogoda na dziś zobacz prognozy
 18°13°
Sklep Medicanna
23 lipca 2021

Unia Europejska wstrzyma pieniądze dla gmin górniczych?

Unia Europejska wstrzyma pieniądze dla gmin górniczych?
fot.pixabay

Komisja Europejska rozważa ograniczenie środków finansowych dla gmin, na terenie których zostanie wydana koncesja na wydobycie węgla.  Anna Hetman, przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, mówi że byłoby to zaprzepaszczenie szans rozwoju dla gmin.

- W ostatnim czasie docierają niepokojące informacje z Komisji Europejskiej o wstrzymaniu możliwości skorzystania ze środków Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w całym regionie, na terenie którego zostanie wydana nowa koncesja na wydobycie, bądź zostanie uruchomiony nowy zakład wydobywczy. Informacja głęboko niepokoi samorządy gmin górniczych. Nie mają one wpływu ani na podmioty prawne ubiegające się koncesję na wydobywanie węgla, ani na jej przyznawanie. Kwestia ta leży w gestii Ministerstwa Klimatu i Środowiska - czytamy w dezyderacie Komisji ds Unii Europejskiej.

Przewodnicząca Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce Anna Hetman wzięła udział, wraz z samorządowcami z naszego regionu, w posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. sprawiedliwej transformacji w Warszawie. Dotyczyło ono sytuacji gmin górniczych w związku z możliwym wstrzymaniem środków europejskich w obszarze transformacji regionów górniczych.

-  Dla wielu gmin pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to być albo nie być. Dla innych – szansa na rozwój, która nie może zostać zaprzepaszczona. Dlatego też samorządy są zdesperowane. Musimy rozmawiać z każdym, kto może nam pomóc w pozyskaniu tych środków  - mówiła prezydent Anna Hetman.

Samorządowcy z polskich gmin górniczych zapewniają, że to nie koniec starań o sprawiedliwą transformację regionu.

Polub i udostępnij
Czytaj też

1 mld zł zasili specjalny fundusz w JSW 1 mld zł zasili specjalny fundusz w JSW

JSW zredukuje  ślad węglowy i zbuduje farmy fotowoltaiczne JSW zredukuje ślad węglowy i zbuduje farmy fotowoltaiczne

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (28)
Lewak26.07.2021 20:32

@to sem ja
Skończyły się argumenty, atakujesz rozmówców. Gubisz się na konkretach. V4 piszesz - Czechy pokazały gdzie nas mają, Orban zakochany w Putinie i widzę tobie on też się podoba. Prawda jest taka, że za rządów PiS skłóciliśmy się z sąsiadami, UE i USA. Jak przestaniesz się zajmować mrzonkami, to może odkryjesz, że w Polsce już nie ma gimnazjalistów.

To sem ja26.07.2021 18:14

Ło boscheee... proszę cię gimnazjalisto, daj se spokój i żyj w medialnym matrixie z "uznanymi naukowcami". Nie ma sensu rzucać pereł przed... itd.

Lewak26.07.2021 10:26

@to sem ja
Jakieś konkrety? Twierdzisz że w UE nie ma suwerennych państw, a Rosja widząc Polskę poza Unia nie będzie mieszać jak na Ukrainie czy Białorusi i będzie nas traktować jak równego sobie? Myślisz, że gospodarka nie ma nic wspólnego z polityką? Mrzonki i suwerenność rozumiana jako kłótnia z wszystkimi wokół. Zainteresuj się trochę historią, poczytaj książki uznanych naukowców i nie wierz politykom ani "ekspertom" z YouTube.

Marek25.07.2021 19:31

I bardzo dobrze niech wstrzyma, jak pisiakom pokaże się dno w garnku, to może coś do ich szarych komórek dotrze.

To sem ja25.07.2021 13:39

instytut, to kolejna ksywa głupka-teherana?
Np. pan Braun, mimo wiadomego pochodzenia, więcej czyni na rzecz naszego wspólnego dobra niż nie jeden tzw. patriota (i nie ze wszystkim się z nim zgadzam).
klasztorny owszem, powinieneś być karany za durne wpisy. Wtedy zostałbyś kloszardem...
lewak... ilość bzdur medialnych, które zamieściłeś w jednym wpisie świadczy o twojej znajomości realiów na poziomie gimbusa czerpiącego więdzę z przekazów medialnych... nie ma sensu tego nawet prostować (co już wielokrotnie próbowałem czynić). Gospodarka na pierwszym miejscu, a to wyklucza socjalistyczną, lewacką ue (i traktujących nas jak podwykonawców, Niemców; którzy na nasz rynek importują towar drugiego gatunku). Jak już wspomniałem: V4 na początek. Rosja jest ogromnym rynkiem zbytu i zasobem surowcowym. Dlaczego z tego nie korzystać? Co innego polityka co innego gospodarka. Ale do tego trzeba być państwem suwerennym...

Łysy25.07.2021 0:19

Zlikwidować węgiel chcemy kupywać drogi rosyjski gaz z Niemiec !

Kij na PO24.07.2021 15:40

O co te krzyki? Wegiel koksowy to surowiec strategiczny w UE, ewentualnie ograniczenia beda dla energetyka i brunatnego.
Myslec, myslec dzieciaki.

Lewak24.07.2021 14:55

Porównajcie sobie jak się żyje poza UE (Białoruś, Ukraina) a u nas. Spójrzcie na mapę Europy albo świata i zobaczcie jaką jesteśmy "potęgą". Polska bez UE wpadnie w strefę wpływu Rosji jak marzy o tym to sem ja. Komuna już była i wybraliśmy w referendum UE. Obyśmy nie wybrali drogi na wschód albo co gorzej - rządzący nie wybrali za nas. Polska nie jest mocarstwem, a z racji naszego położenia musimy wybrać między wschodem a zachodem. Nie wierzcie w mrzonki. Nasi politycy wszczynają spory z UE, USA a Kaczyński robi sojusze z miłośnikami Putina w Europie (Orban, Le Pen). Pomyślcie gdzie nas to może zaprowadzić. Oby nie Donbas, Białoruś czy Mołdawia.

Instytut24.07.2021 14:12

"węgiel koksujący więc strategiczny dla nas więc ludzie ogarnijcie się i pomyślcie"

On jest taki strategiczny a JSW takim potentatem, że większy wpływ na cenę ma wieloryb robiący kupę gdzieś przy Antarktydzie niż "gigant" JSW, którego muszą podatnicy utrzymywać.

Instytut24.07.2021 14:00

" w sejmie jest kilku ludzi, którzy chcą suwerennej Polski."

Np. oszołom o staropolskim nazwisku Braun

Raper klasztorny24.07.2021 11:27

Nie tylko nie płacić takim gminom, ale wręcz je karać. Tylko kary będą zachętą do odchodzenia od śmiertelnego węgla.

Gość24.07.2021 10:35

Podziękujcie temu rudemu zdrajcy , Kopacz całemu PO .
A tak w nawiasie mówiąc cała ta Unia Europejska to jest jedno wielkie szambo.

To sem ja24.07.2021 9:49

Zlikwidować ue. I po kłopotach. Ale przy tej propagandzie medialnej ludzie jeszcze nie dorośli chociażby do polexitu. Jeśli by np. w referendum większości zależało, można zostać w układzie z Schengen itp. Lepiej byłoby się skupić na wzmacnianiu przeciwwagi zbokom z zachodu: trójmorza. A przynajmniej V4.
Olać te bzdury o klimacie. Zawsze się zmieniał. A już "opłaty za kimity co2" to rozbój w biały dzień, o którym nie powinniśmy dykutować.
Ale w sejmie jest kilku ludzi, którzy chcą suwerennej Polski. Reszta to antypolska lewicowa międzynarodówka lub naiwniaki, że unia to tak na prawdę dla naszego dobra...

Elwira24.07.2021 8:33

To nie bydzie mauzoleum łażni na byłej KWK Moszczenica a byli jusz tako blisko

Wolny człek. 24.07.2021 1:14

Fabryki smrodu akurat w naszym regionie jest wydobywany węgiel koksujący więc strategiczny dla nas więc ludzie ogarnijcie się i pomyślcie. Jak u nas akurat kopalnie z JSW miały być zamknięte to nie tylko gminy padną ale też dużo firm współpracujących z kopalniami a więc dużo miejsc pracy nie licząc kopalni. Nie oszukujmy się ale prywaciarze płacą gminą ale nie takie pieniądze jak kopalnie. Więc i będzie bezrobocie i inne barachło. Czytając wasze komentarze po prostu mózgu nie macie co nie którzy czy co. Nie jestem obrońca kopalń ale jakby ludzie dobrze pomyśleli i dopłaty były by lepsze do wymiany piecy z kopciuchow na bardziej ekologiczne to było by lepiej w Polsce. Więcej jest domów więcej ludzi się buduje nie każdego stać żeby miał ekologiczny pięć. Więc nasowa się pytanie czy to napewno przez te kopalnie to ocieplenie jest. No nie. Bo w innych krajach wydobycie jest i będzie i nikt tego nie zmieni. A Unia. Unia to jest naprawdę nikomu nie potrzebna. Bo jak ma jakie kolwiek państwo działać jak inny podmiot mówi co ma robić. Słuchajcie się głupiej prasy i bzdur co wypisują bo oni mają za to pieniądze a ludzie jak to ludzie potem się wyzywają w komentarzach. Węgiel jest i będzie potrzebny i do stali i do energetyki i nigdy nic tego nie zmieni żadna Unia itp itd.

Do Anal-Iza Dziś o 10:2623.07.2021 22:04

Co żeś się tych kowali i stoczni tak uczepił?
Chciałem ci e poinformować że obecnie kowal (ten od kucia artystycznego oraz ten od podkuwania koni) to zawód bardzo poszukiwany i bardzo dobrze płatny. Z co do stoczni to wsiądź w pociąg i pojedz do jakieś miejscowości stoczniowej i zobacz co tam się dzieje.
Powiem ci ni ma potężnego zakładu zwanego stocznią ale są małe zakładziki produkujące półprodukty stoczniowe i i inne małe jednostki na rynek światowy i mają się bardzo dobrze. Głównym poszukiwanym zawodem tam jest spawacz i zarabia całkiem dobrze.
A na przyszłość powiedź dziadkowi czy tacie niech jakieś mądre bajki opowiada ci na dobranoc bo to co do tej pory słuchasz od nich to tylko i wyłącznie zazdrosne chamskie brednie.

do Słońce Peru23.07.2021 22:01

W JSW 70% załogi to mieszkańcy okolic.

Słońce Peru mistrz bajeru 23.07.2021 16:40

Instytut sam się zlikwiduj gościu masz tu jakieś zakłady pracy???Czechy i ewentualnie Żory ale tam ludzie z pobliskich miejscowości też pracują nie dla wszystkich starczy marzy ci się taki Manhattan??

Instytut23.07.2021 15:24

Zlikwidować te fabryki smrodu

Lewak23.07.2021 14:55

Wyimaginowana wspólnota ma prawdziwe pieniądze? Po raz kolejny sypie się narracja rządzących. Nie przestrzegamy prawa unijnego, UE zakręca kurek z pieniędzmi, proste. W Kraśniku już wiedzą jak to działa.

Nieosiagalny 23.07.2021 13:37

Instytut Dziś o 12:34 "Zlikwidować te fabryki smrodu" i z głodu zdechniesz idioto jaki zakład pracy duży istnieje w mieście jak ci się nie podoba zawsze możesz się przeprowadzić Polska duża jest granice masz otwarte .

Instytut23.07.2021 12:34

Zlikwidować te fabryki smrodu

Jessica23.07.2021 11:33

Wychodzić z tej zacofanej unii świat idzie do przodu a tu likwidacje i pseudo zielony ład

Kalfaktor23.07.2021 11:17

Unia Europejska = zsrr różnic brak oprócz koloru flagi ale ludzie manipulowani przez tv i internet nigdy tego nie zrozumieją

Dykta23.07.2021 11:10

No przecież górnicy głosują na pis, a pis wyprowadza nas z UE, czyli kasą od UE gardzą, to co płaczecie?

Jan bez węgla 23.07.2021 10:49

Przecież to lewaccy koledzy pani burmistrz z UE chcą nas dobić , więc o co ten płacz .To ta wasza UE dąży do samounicestwienia przemysłu w Europie windując niebotycznie ceny emisji CO2 .TO WASI NAJLEPSI KOLEDZY PROSZĘ O TYM PAMIĘTAĆ !!!!!!

Gość23.07.2021 10:34

Nie można jednocześnie dokonywać transformacji energetycznej i jednocześnie wspierać przestarzałe technologie.

Anal-Iza23.07.2021 10:26

Zaprzepaszczeniem szans rozwoju dla tej upadającej osady górniczej jest sama pani burmistrz, caryca z bunkra.

Jej słitfocie na tle hałd już nikogo nie bawią w Komisji Europejskiej.

Kopalnie umrą jak kowale, stocznia i łódzkie przędzalnie.