Pogoda na dziś zobacz prognozy
 20°16°
2 grudnia 2021

Policjanci sprawdzają obozowiska bezdomnych

Policjanci sprawdzają obozowiska bezdomnych
fot. KMP Jastrzębie

Jastrzębscy policjanci sprawdzają miejsca, w których mieszkają bezdomni. Wszystko z myślą o tym, aby nie stało im się nic złego.

Mundurowi w ostatnim czasie odwiedzili miejsca, gdzie koczują bezdomni - pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe. Wszystko w trosce o przebywających w nich ludzi,

- Zagrożenie dotyczy także osób nietrzeźwych, przebywających na wolnym powietrzu, bądź w nieogrzewanych budynkach. Szczególnie w tym okresie bezcenne są informacje przekazane przez przypadkowych przechodniów, sąsiadów, czy znajomych. Każdego, kto ma informacje o osobach pozostających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją - mówi asp. Halina Semik z Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju.

Policjanci przedstawiają porady dotyczących udzielenia pierwszej pomocy ofiarom niskich temperatur.

  • Sprawdź, czy jest bezpiecznie.
  • Załóż rękawiczki.
  • Oceń stan ogólny poszkodowanego (sprawdź przytomność i oddech).
  • Wezwij pogotowie lub powiadom policję.
  • Zabezpiecz poszkodowanego przed dalszym wychłodzeniem.
  • Gdy poszkodowany jest przytomny, możesz podać mu do picia gorące napoje (wskazane są z dużą zawartości cukru). W żadnym przypadku nie podajemy alkoholu, który powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a tym samym potęguje oziębienie organizmu.
  • W przypadku stwierdzenia uszkodzeń skóry zabezpiecz je suchym opatrunkiem.
  •  W przypadku, gdy osoba poszkodowana jest nieprzytomna, a ma czynności życiowe, ułóż ją w pozycji bezpiecznej, która zapewni jej swobodne oddychanie.
  • Stale kontroluj oddech poszkodowanego.
  •  Kiedy dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia przystąp do resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

W żadnym przypadku NIE WOLNO: pocierać stóp i rąk poszkodowanego, ponieważ możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry (nie wolno również nacierać śniegiem!), zostawić poszkodowanego samego oraz gwałtownie poruszać poszkodowanym, ponieważ może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

 

Polub i udostępnij
Czytaj też

Noclegownia również dla kobiet Noclegownia również dla kobiet

Każdy mieszkaniec może pomóc bezdomnym Każdy mieszkaniec może pomóc bezdomnym

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (9)
Podatnik02.12.2021 20:03

Dlaczego Policja jest kierowana do takich zleceń? Mamy przecież w mieście oddziały paramilitarne zwane Straż Miejska. Ich zaprzęgnąć do roboty.

Dżordż Lowerboj02.12.2021 16:10

Może Jachira poseł Szczerba i Owsiak przyjadą im pomóc???
Tak chętnie pomagają "biednym miotaczom kamieni" na granicy.

Mieszkaniec 02.12.2021 15:43

Zainteresujcie się tymi co koczują w wiatach śmietnikowych. Tam się tez wypróżniają. Tylko czekać na jakąś zarazę albo plagę szczurów

inez02.12.2021 15:32

pod kościołem na górce w każdą niedzielę te same osoby żebrzą, aludzie wciąz im dają
na kobietę od kotów to już patrzeć nie idzie i słuchac jej schrypniętego głosu

Gość02.12.2021 14:04

Za bandytów naćpanych i pijanych się weźcie i pomagajcie w chronieniu przed taką patologią normalnych ludzi a nie, bawicie się w matkę Teresę z Kalkuty żeby się śmierdzącym nierobom nic złego nie stało. Widać że nie macie co robić i wam się nudzi na służbie opłacanej z podatków uczciwie pracujacych ludzi!!!

JAstrzebianin02.12.2021 13:14

Policjanci dbają aby bezdomnym nie stało się nic złego. Może jeszcze poduszkę pod głową poprawia przed snem i zimną wódeczkę przywiozą? Bezdomnym trzeba pomóc, bo człowieczeństwo, bo empatia, bo bliźni i inne slogany. A ty człowieku, który całe życie przepracowałeś uczciwie za marne pieniądze czekasz 6 (słownie: sześć) godzin na przyjazd karetki pogotowia.

Prawdomowny02.12.2021 10:44

Pomóc można komus, kto jest normalny czyli czysty człowiek zasłabł albo pokonało go alko przy powrocie do domu a nie dzikusom, którzy nie chcą pracować bo zadowala ich ciagle chlanie i lebrowanie mimo masy możliwości poprawy jakości zycia. Niektórzy jakby mogli to wprowadziliby program socjalny bezdomny plus.

Ishan02.12.2021 8:04

Tylko mi nie wyjeżdżajcie z tekstami, że oni nie są temu winni.

Czechy oferują dach nad głową za darmo, pracę i wyżywienie, ale należy spełnić tylko i aż jeden warunek.

Nie, nie znajomość języka. Nie, nie niekaralność. ALE TRZEŹWOŚĆ!

Ishan02.12.2021 7:53

Jacy bezdomni?

Po co im w ogóle pomagać?

Empatia dotyczy ludzi w potrzebie, a nie świadomych wyborów życiowych. Bezdomość to ich decyzja + procenty.