Pogoda na dziś zobacz prognozy
 25°18°
26 maja 2022

Cyberataki na kopalnie to realne zagrożenie

Cyberataki na kopalnie to realne zagrożenie
fot. pixabay

Jastrzębska Spółka Węglowa, Politechnika Śląska i Instytut Techniki Górniczej KOMAG zawarły porozumienie dotyczące współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa.  Cyberataki, paraliżujące prace kopalń, są uważane za realne zagrożenie.

Jastrzębska Spółka Węglowa wdraża i wykorzystuje najnowsze technologie. Pozwalają one zarządzać, monitorować i czuwać nad bezpieczeństwem procesów wydobywania i przeróbki węgla koksowego.

 - Niestety, wiąże się to z wieloma cyberzagrożeniami, których skalę dodatkowo potęguje fakt, że nasza spółka w łańcuchu wartości od węgla koksowego do stali jest siłą napędową transformacji energetycznej kraju. Jesteśmy w pełni świadomi skali wyzwań, jakie stoją przed nami, dlatego tak istotna jest dla nas tworzona właśnie platforma współpracy z ośrodkami naukowymi w zakresie cyberbezpieczeństwa. Połączy ona potencjał naukowy Politechniki Śląskiej z kompetencjami badawczo-rozwojowym KOMAGU oraz przestrzenią praktycznej eksploracji w zakładach Spółki. To, co do tej pory robiliśmy oddzielnie, razem możemy wykonać efektywniej - powiedział Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A.

Współpracy z zakresu cyberbezpieczeństwa patronuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. List intencyjny podpisany został przez sygnatariuszy porozumienia w obecności Piotra Pyzika, podsekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnika rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

- Cyberataki to realne zagrożenia. Kilka lat temu w Czechach doprowadziły do zatrzymania wydobycia w kilku tamtejszych kopalniach. To nie tylko kwestia wykradania danych, ale poważnych strat gospodarczych, a przede wszystkim bezpieczeństwa górniczych załóg. Potrzebujemy wszechstronnego podejścia do kwestii bezpieczeństwa teleinformatycznego, od szeroko rozumianej profilaktyki i szkoleń do kompleksowego systemu cyberbezpieczeństwa, który musi być nieustająco modernizowany, by cały czas skutecznie zapobiegać wszelkim potencjalnym zagrożeniom cybernetycznym - powiedział dr hab. inż. Dariusz Prostański, dyrektor ITG Komag.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców? Zwolnienie dyscyplinarne powodem protestu związkowców?

Związkowcy będą protestować przed siedzibą  JSW Związkowcy będą protestować przed siedzibą JSW

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (8)
Biryniok27.05.2022 22:18

Zlikwidować na boryni cyberdołowców co siedzą na powierzchni piją gorzołe a szychty dołowe i cyk 25 lat emeryturka dołowa

Gość27.05.2022 9:44

Będzie kolejna spółka córka JSW Cyberbezpieczeństwo ?

Sygnalista26.05.2022 18:32

Niech się zarząd zajmie tymi co na powierzchni siedzą z odbitym zjazdem! Setki tego jest! Kolejki codziennie do czytników. Parzykawy i kalfusy parszywe.

Gość26.05.2022 17:57

Temat zastępczy, pt.: Nie tylko metan i zysk po trupach

Mordimer Madderdin26.05.2022 13:20

Brajan zobacz ---> , <--- to jest przecinek, poczytaj o stosowaniu owego

Gdyby kombajny nagle stanęły i nie szłyby metry to łoooo... Panika, płacz i zgrzytanie zębów

Pies Barona Munchhausena26.05.2022 9:40

Zlikwidować te fabryki smrodu.

Brajan26.05.2022 6:54

Górnicy muszą stałe zmagać się z hejterkami hejterami państwo powinno surowo karać takie osoby i nie sprzedawać takim węgla i odcinać prąd stop nienawiści wobec górników .

Cyber pies26.05.2022 6:46

Najgorzej by było jakby sparaliżowano pracę kalifaktorów , wtedy kierownik byłby bez porannej setki a po wyjeżdzie bez obiadu