Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 -2°-3°
EkoOkna
8 marca 2013

Konsultacje społeczne tylko na papierze?

Konsultacje społeczne tylko na papierze?
fot. Damian Hetman / jastrzebieonline.pl

Od 4 marca Urząd Miasta przeprowadza konsultacje społeczne w sprawie określenia dodatkowych usług w zakresie odbierania śmieci. Urzędnicy jednak robią to zza biurek. Nikt się z nikim nie spotyka.

Zgodnie z ustawą Urząd Miasta może przeprowadzać konsultacje społeczne przed wprowadzeniem projektu uchwały pod głosowanie. Takie konsultacje odbywają się od 4 do 11 marca w sprawie określenia rodzaju dodatkowych usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Nie polegają one jednak na spotkaniach z podmiotami, np. spółdzielniami. To sami zainteresowani muszą we własnym zakresie dowiedzieć się, że takie konsultacje są prowadzone oraz zgłosić się do Urzędu Miasta ze swoją opinią na piśmie.

- Konsultacje zostaną przeprowadzone poprzez zamieszczenie w/w projektu uchwały na stronie internetowej Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój - tak można przeczytać w zarządzeniu prezydenta miasta.

Do tej pory nie zgłosił się jeszcze nikt. Nawet jeśli do końca trwania konsultacji nie wpłynie żadna opinia, będą one uznane za przeprowadzone. Podmioty nie zostały do tej pory poinformowane o konsultacjach.

- Trudno powiadamiać każdego z osobna, bo samych organizacji pozarządowych mamy w mieście około 190, a przeprowadza się nawet po kilkadziesiąt konsultacji. Organizacje są przyzwyczajone do tego, żeby wchodzić na stronę internetową miasta. Jeśli ktoś jest zainteresowany daną kwestią, to śledzi temat - mówi rzecznik jastrzębskiego Urzędu Miasta, Katarzyna Wołczańska.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Urząd Miasta: Powstał Wydział Dialogu Społecznego Urząd Miasta: Powstał Wydział Dialogu Społecznego

Magistrat rozdaje kalendarze Magistrat rozdaje kalendarze

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (19)
ygzak12.03.2013 14:09

Chcą miec z głowy to robią tylko na papierku. Zeby sie wszystko zgadzało ale mieszkańców zdanie i tak mają w tyłku

Pan ModeratorPan Moderator09.03.2013 21:37

@do czytacz, proszę się jednak trzymać tematu artykuły czyli konsultacji społecznych w Jastrzębiu-Zdroju. To o czym piszesz to temat na zupełnie inną rozmowę.

do czytacz09.03.2013 20:31

prezydent, prezydentem, ale ustawę, która ma za zadanie ogołocić nasze kieszenie wymyślił rząd. Rząd nic innego zresztą nie POtrafi, podatki tylko podnoszą i na różne sposoby sięgają do kieszeni obywateli. Fotoradary, ustawa śmieciowa, likwidacja ulg, wreszcie - większy VAT na wszystko już chyba. Teraz nawet VAT na rękodzieło POdnoszą, haha, facet, który struga ptaszki drewniane i sprzedaje ze 3 na miesiąc będzie musiał podnieść ceny i tym samym nic nie sprzeda. Mądry Rostek myśli, ze w Polsce ludzie na pieniądzach śpią i ciągle mozna ich doić i doić i doić.
Ale to też świadczy o stanie państwa, że jedyne źródło z którego można uzyskać szmal to obywatele, którzy cokolwiek robią. Nie z przemysłu, nie z koncernów, których zbyt wiele nie ma, a te, które są dostają wręcz zwolnienia z podatków, a nawet dofinansowania od skarbu państwa i samorządów, ale od zwykłych ludzi - pracowników, drobnych przedsiębiorców, czy też tylko od tych, którzy po prostu żyją.

NIM09.03.2013 14:50

Na sprawę należy spojrzeć w dwu aspektach.
Po pierwsze, faktycznie uchwałę przyjęła rada miasta. Ale ta uchwała przewiduje trzy różne tryby konsultacji. O tym w jakim trybie prowadzone będą konsultacje w sprawie konkretnego projektu uchwały decyzję podejmuje Pan Prezydent w zarządzeniu. Konia z rzędem temu kto szperając w BIP-ie znajdzie choć jedno zarządzenie, w którym Pan Prezydent zarządził inny tryb konsultacji niż wyżej opisany. A mógłby to uczynić choćby w tak ważnej sprawie jak gospodarka odpadami.
Po drugie w latach 2011 - 12 Pan Prezydent, bo do jego obowiązków to należało, w ogóle zarządził konsultacji, co do ok. 60 projektów aktów normatywnych nawet w opisanej "papierowej" formie. I to już nawet nie jest skandal tylko sześćdziesięciokrotne naruszenia przepisów ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

mieszkaniec09.03.2013 12:40

Słuchaczy radia Maryja w Jastrzębiu dostatek więc czuć ich oddech w nie których komentarzach odnośnie PO i nie tylko

miłek09.03.2013 12:11

zgodnie z ustawa o samorzadzie gminnym "Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy określa uchwała rady gminy"

viki09.03.2013 12:06

To nie są spotkania otwarte, a konsultacje, trzeba umieć odróżniać. Jak się przeprowadza konsultacje to mówi o tym uchwała rady miasta i to radni przyjęli, że tak mają wyglądać. To byłby absurd, żeby organizować spotkanie dla skonsultowania statutu biblioteki, bo to też wymaga konsultacji.

Pokaż wszystkie opinie (19)