Drogi Użytkowniku,

Dziękujemy za zainteresowanie portalem JastrzebieOnline.pl.

W związku z nowymi regulacjami o ochronie danych osobowych zaktualizowaliśmy chcemy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych przez serwis JastrzebieOnline.pl. Dbamy o to aby Twoje dane były bezpieczne. Jednocześnie informujemy o stosowaniu plików cookies.

Zaktualizowaliśmy w tym celu regulamin portalu oraz politykę prywatności i plików cookies – prosimy o zapoznanie się z nimi.

Klikając przycisk „przejdź do portalu” akceptujesz nowe postanowienia wymienionych dokumentów.

Zamknij komunikat
Pogoda na dziś zobacz prognozy
 6°
EkoOkna
17 maja 2013

SEJ z pierwszym silnikiem na gaz koksowniczy

SEJ z pierwszym silnikiem na gaz koksowniczyUroczyste uruchomienie instalacji
fot. JSW

Spółka Energetyczna "Jastrzębie" uruchomiła układ wysokosprawnej kogeneracji, który zasilany jest pierwszym w Polsce silnikiem na gaz koksowniczy.

Uroczyste uruchomienie instalacji odbyło się w 16 maja. Wzięli w nim udział m.in. Grzegorz Czarnik, zastępca prezesa JSW ds. handlu oraz Tomasz Gawlik, prezes SEJ.

- Spółka Energetyczna Jastrzębie w wysokim stopniu opanowała eksploatację podobnych agregatów prądotwórczych zasilanych gazem z odmetanowania kopalń. Wyprodukowany w urządzeniach technologicznych gaz koksowniczy ma zdecydowanie różniący się skład od gazu z odmetanowania i uważa się go jako bardzo trudny do zagospodarowania w tego typu instalacjach - informuje JSW, do której należy SEJ.

Instalacja umiejscowiona jest w nowym budynku, który dodatkowo został wyposażony w czujniki gazu oraz system przeciwpożarowy. Urządzenie będzie wykorzystywane na potrzeby Koksowni Nowa Częstochowa oraz będzie wprowadzone do krajowego systemu elektroenergetycznego.

Koszt budowy nowatorskiego układ to ponad 15 milionów złotych. SEJ liczy, że inwestycja zwróci się w ciągu 3 lat.

Polub i udostępnij
Czytaj też

Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy Górnicy pilnują skrócenia czasu pracy

Emeryci bez deputatu piszą list do premiera Emeryci bez deputatu piszą list do premiera

Dodaj opinię
Dodając opinię akceptujesz regulamin. Nie obrażaj, nie używaj wulgaryzmów, pisz na temat i nie pisz całych zdań wielkimi literami.
Opinie (2)
www20.05.2013 13:23

Buzek dużo mówi mówi mało z tego wynika.

hejka19.05.2013 17:42

no i teraz widać jasno - jest przemysł - są nowe technologie. Ale Buzek i Balcerowicz wiedzieli lepiej, likwidowali wszystko - zarówno przemysł jak i rolnictwo.